Fakty i opinie

Burzą schron w Oksywiu. Drugi, zabytkowy, pozostanie

Poruszenie wśród mieszkańców wywołały rozpoczęte w ostatnich dniach prace na działce przy ul. Bosmańskiej w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. Teren należy do dewelopera, który rozpoczął rozbiórkę jednego z dwóch znajdujących się tam nieudostępnionych schronów.Czy zdarza ci się zwiedzać schrony?

tak, robię to bardzo często, interesuje mnie ta tematyka 41%
czasami, ale większość tych, które mnie ciekawiły, już widziałe(a)m 28%
rzadko, raczej nie jestem miłośnikiem/miłośniczką tematów wojennych 17%
nie, szkoda mi na to czasu 14%
zakończona Łącznie głosów: 448
Firma Allcon kupiła tę działkę od Agencji Mienia Wojskowego. Do tej pory na miejscu nie były prowadzone żadne prace. Jednak w ostatnim czasie pojawił się tam baner reklamujący Osiedle Gdyńskie - powstającą w sąsiedztwie inwestycję zobacz na mapie Gdyni tego dewelopera, a działkę oczyszczono ze zbędnej roślinności.

Rozbiórka zgodna z prawem

Niedawno rozpoczęły się tam poważniejsze prace, które zaniepokoiły mieszkańców. Części z nich przeszkadza hałas, inni zaczęli przypominać, że na działce znajdują się dwa schrony, obawiając się o to, że mogą zostać rozebrane.

W ciągu kilku dni powinien zniknąć mniejszy z nich, o powierzchni nieco ponad 80 m kw., który powstał po wojnie. Znajdowały się w nim agregaty prądotwórcze i był wykorzystywany przez Komendę Portu Wojennego.

- Prowadzimy na terenie działki prace związane z  rozbiórką schronu technicznego, który od wielu lat był zalewany wodą opadową i w efekcie uległ zniszczeniu. Schron nie był objęty ochroną konserwatorską - potwierdza Mariola Krakowiak z firmy Allcon. - Dotąd nie docierały do nas sygnały od mieszkańców związane z uciążliwością prowadzonych prac. Planujemy zakończyć je do 31 lipca.
Schron T-750 niezagrożony

Na swoim miejscu pozostanie za to drugi, dużo bardziej wartościowy schron przeciwlotniczy T-750 o powierzchni 530 m kw. znajdujący się pod ochroną konserwatorską. Tego typu obiekty w Gdyni są jeszcze dwa. Jeden znajduje się przy ul. Polskiej zobacz na mapie Gdyni, drugi w Porcie Wojennym w okolicach basenu X i XI zobacz na mapie Gdyni. Powstały one w latach 1942-1943.

Taki sam obiekt, ale bez maskowania, można zobaczyć m.in. przy ul. Polskiej.
Taki sam obiekt, ale bez maskowania, można zobaczyć m.in. przy ul. Polskiej. mat. prasowe
Każdy z nich posiadał własne filtry powietrza, obronę przeciwgazową i przeciwchemiczną. Ściany mają grubość 2,5 metra, a strop sięga blisko 4 metrów. Obiekty o wymiarach 21x26 m były przewidziane dla 750 osób, jednak faktycznie schron mógł pomieścić nawet 50 osób więcej.

Po wojnie budynek w Oksywiu został przejęty przez Marynarkę Wojenną i zaadaptowany na stanowisko dowodzenia gdyńskiej Komendy Portu Wojennego. Wtedy też zdecydowano o budowie mniejszego - rozbieranego właśnie obiektu.

Zabudowa działki najwcześniej po 2020 roku

Jaki los czeka schron T-750 w Oksywiu? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Pewne jest, że do 2020 roku na działce żadna inwestycja budowlana nie rozpocznie się.

- Jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków, zatem nie może zostać wyburzony. W chwili obecnej w Oksywiu realizujemy Osiedle Gdyńskie i przez najbliższe kilka lat nie rozpoczniemy budowy inwestycji przy ul. Bosmańskiej. Zatem na tym etapie nie mamy jeszcze skrystalizowanych planów dotyczących wykorzystania, zagospodarowania, a być może wkomponowania schronu w inwestycję - przyznaje Mariola Krakowiak z firmy Allcon.

Zobacz podobne schrony na terenie administrowanym przez Marynarkę Wojenną.Opinie (108) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.