• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwiedź najlepiej zachowany schron w Gdyni

Patryk Szczerba
15 września 2023, godz. 07:00 
Opinie (53)
Zwiedzanie schronu to zawsze spora atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Zwiedzanie schronu to zawsze spora atrakcja nie tylko dla najmłodszych.

Zwiedzanie schronu przy ul. MorskiejMapka w Gdyni to zawsze spora atrakcja nie tylko dla mieszkańców, ale także przyjezdnych. Po wakacjach pasjonaci eksploracji po raz kolejny zapraszają wszystkich chętnych na wycieczkę w sobotę, 16.09.2023 r., o godz. 12. Będą dodatkowe niespodzianki.IMPREZY I WYDARZENIA Wszystkie imprezy weekendowe w Trójmieście

lip 19-21
Globaltica
Kup bilet
lip 20-25
II Baltic Opera Festival 2024
Kup bilet
lip 19
Stacey Kent - Ladies' Jazz Festival
Kup bilet


Ciasne schrony, stare bunkry:

Schron, który będzie udostępniony do zwiedzania, to betonowa konstrukcja wyrastająca ze skarpy biegnącej wzdłuż ul. Morskiej na Leszczynkach.

Jest jednym z najlepiej zachowanych reliktów II wojny światowej w Gdyni. W jej wnętrzu znajduje się pochodzący z 1942 r. schron przeciwlotniczy. Budowla o powierzchni 176 m kw. jest ostatnim elementem obozu pracy, który podczas niemieckiej okupacji Gdyni funkcjonował na Leszczynkach.

Po wojnie dawny schron został zaadaptowany na potrzeby stacji Technicznej Obsługi Pojazdów, która powstała na terenie dawnego obozu.

W 1996 r. schron został wyłączony z użytkowania i w ciągu zaledwie kilku miesięcy obrócił się w ruinę. Jego wyposażenie zostało rozkradzione przez złomiarzy, a pomieszczenia zamieniły się w legowiska bezdomnych.

Dopiero w ostatnich latach pomieszczenia schronu zaczęły zamieniać się w dostępną i zaaranżowaną na minimuzeum przestrzeń. Od czasu do czasu jest ona udostępniana zwiedzającym.

Zwiedzanie schronu przy Morskiej. Film z 2016 r.Zwiedzanie schronu przy Morskiej w sobotę, 16 września, od godz. 12Taka okazja nadarzy się w najbliższą sobotę. Na wycieczkę zaprasza Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej, który otrzymał wsparcie finansowe od Rady Dzielnicy Leszczynki i od lat opiekuje się schronem.

Ale w tym roku zwiedzanie schronu nie będzie jedyną atrakcją, bowiem klub nawiązał współpracę m.in. ze strażakami.Pokazy strażaków i grupy rekonstrukcyjnej- Ochotnicza Straż Pożarna RW Gdynia zaprezentuje techniki wykorzystywane m.in. na morzu. Pomorska Łączność Kryzysowa w postaci Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk - Zachód od podszewki zaprezentuje możliwości prowadzenia komunikacji na dalekie odległości, a Ochotnicza Straż Pożarna przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni wyjaśni tajemnicze zwroty używane w korespondencji strażaków - zachęcają organizatorzy.
Zadowoleni powinni być także miłośnicy historii.

- Na miejscu będą czekać przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Sojusz" oddającej w pełnej okazałości umundurowanie lat minionych - pełen profesjonalizm zgodny z prawdą historyczną. Na gości czekać będzie również akcent kolejowy w postaci Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Bydgoszczy oraz ostatniego zachowanego elementu kolejki wąskotorowej kursującej niegdyś plażą Kępy Oksywskiej - dodają.
Schron będzie otwarty dla odwiedzających od godz. 12 do 16. Bezpłatny wstęp na teren wydarzenia jest możliwy jedynie od strony estakady.Quiz Legendy trójmiejskie Średni wynik 44%

Legendy trójmiejskie

Rozpocznij quiz

Wydarzenia

Wietrzenie schronu

pokaz, spacer

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (53)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane