• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Całe Trójmiasto i 12 innych gmin w strefie objętej zakażeniem ASF

Ewelina Oleksy
16 maja 2024, godz. 20:00 
Opinie (266)
Te miejsca obejmuje rozporządzenie wojewody pomorskiej. Te miejsca obejmuje rozporządzenie wojewody pomorskiej.

Całe Trójmiasto oraz 12 innych gmin z powiatów: gdańskiego, kartuskiego, puckiego i wejherowskiego znalazło się w strefie objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń (ASF). Wojewoda pomorska wydała w tej sprawie rozporządzenie, które obowiązuje aż do 24 lipca. Do lasów nie można wchodzić tylko na terenie Gdyni.Spotkałe(a)ś ostatnio jakiegoś dzika?

Do strefy objętej zakażeniem ASF wojewoda pomorska włączyła:

 • miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot;
 • gminy Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Suchy Dąb w powiecie gdańskim;
 • gminy Przodkowo i Żukowo w powiecie kartuskim;
 • gminy Kosakowo i Puck w powiecie puckim;
 • gminy Reda, Rumia, Szemud i Wejherowo w powiecie wejherowskim.


Jak ostrzegają przed wejściem do lasu z powodu ASF?

Postawią żółte tablice ostrzegawcze- Cała strefa zakażenia zostanie oznakowana żółtymi tablicami ostrzegawczych "Uwaga! Afrykański pomór świń strefa objęta skażeniem u dzików" - informuje Pomorski Urząd Wojewódzki.
Decyzja ma związek z wykrytymi ostatnio przypadkami zakażeń ASF wśród dzików. Zaczęło się w Gdyni, a konkretnie na Karwinach.

Tam, u kilkunastu dzików, które znaleziono martwe, potwierdzono zakażenie ASF.

Poszukiwania martwych dzików w Gdyni. Zakaz wstępu do lasu zniesiony Poszukiwania martwych dzików w Gdyni. Zakaz wstępu do lasu zniesiony

W miejscach objętych strefą zakażenia pojawią się takie tabliczki ostrzegawcze. W miejscach objętych strefą zakażenia pojawią się takie tabliczki ostrzegawcze.

Co oznacza strefa zakażenia?Strefa zakażenia wyznaczona przez wojewodę dotyczy głównie nałożenia dodatkowych wymagań na hodowców trzody chlewnej.

- Na podstawie rozporządzenia są oni zobowiązani m.in. posiadać maty dezynfekcyjne przed wjazdem do gospodarstwa oraz do utylizacji wszystkich padłych, odstrzelonych oraz odłowionych dzików, po wcześniejszym badaniu w kierunku ASF - informuje PUW.


Nie ma ograniczeń w zakresie pozyskiwania mięsa pochodzącego z uboju na użytek własny.

- Trzoda chlewna może być kierowana do uboju wyłącznie do zakładów wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, brak jest ograniczeń w przemieszczaniu przesyłek żywności pochodzenia zwierzęcego do innych państw UE oraz większości krajów trzecich. Restrykcje nie wpływają na działanie portów morskich na terenie Gdańska oraz Gdyni - zaznaczają urzędnicy.

Rozporządzenie obowiązuje do 24 lipca 2024 roku.

W rozporządzeniu powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni określił dokładnie tereny objęte zakazem. W rozporządzeniu powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni określił dokładnie tereny objęte zakazem.

Zakaz wstępu do lasu obowiązuje tylko w GdyniRozporządzenie wojewody nie wprowadza zakazu wstępu do lasów na terenach objętych strefą zakażenia. Wyjątek stanowi jedynie Gdynia.

Tam od 29 kwietnia do 29 maja obowiązuje w tej sprawie oddzielne rozporządzenie powiatowego lekarza weterynarii.

Zakaz wstępu do lasów w Gdyni - jest rozporządzenie Zakaz wstępu do lasów w Gdyni - jest rozporządzenie

Granice objęte zakazem w Gdyni:
 • od zachodu granicę stanowi Obwodnica Trójmiasta - droga S6;
 • od północy granicę stanowi linia ulic: Chwarznieńska od pętli z drogą S6, w kierunku wschodnim ul. Małokacką, ul. Stryjską do ul. Lotników;
 • od wschodu granicę stanowi linia kolejowa od stacji SKM Gdynia Redłowo do granicy administracyjnej miasta Gdynia i miasta Sopot;
 • od południa granicę stanowi granica administracyjna miasta Gdyni i miasta Sopot w kierunku zachodnim, do ulicy będącej przedłużeniem ul. Mikołaja Reja, dalej do Gołębiewa i drogi S6.

 • U martwych dzików znalezionych w ostatnim czasie w Gdyni potwierdzono ASF.
 • U martwych dzików znalezionych w ostatnim czasie w Gdyni potwierdzono ASF.
Za złamanie zakazu grozi grzywna w wysokości od 0,2 do dwukrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a więc od około tysiąca do nawet 10 tys. zł.

- Dokładamy wszelkich starań, aby uniemożliwić dzikom przemieszczanie się poza strefę objętą zakażeniem. Współpracujemy z GDDKiA w celu uszczelnienia przejść, kanałów i węzłów komunikacyjnych wzdłuż m.in. obwodnicy Trójmiasta, a we współpracy z kołami łowieckimi i Lasami Państwowymi zwiększyliśmy odłów sanitarny - informuje Urząd Wojewódzki.

Dostęp na Kolibki (13 opinii)

Witam czy ze względu na zamknięte lasy z powodu pomoru świńskiego , spacer na Kolibkach również będzie nie do osiągnięcia ?
Proszę o informację czy warto jechać czy lepiej zostać w domu . Dziękuję
Witam czy ze względu na zamknięte lasy z powodu pomoru świńskiego , spacer na Kolibkach również będzie nie do osiągnięcia ?
Proszę o informację czy warto jechać czy lepiej zostać w domu . Dziękuję

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (266)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane