• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Chaos po zmianach rozkładów jazdy. ZTM: to przez wandali

Maciej Korolczuk
2 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Pasażerowie m.in. linii 174 są oburzeni zmianami, jakie ZTM wprowadził w rozkładach jazdy. Trasa tej linii została skrócona ze Śródmieścia do pętli na Chełmie. Pasażerowie m.in. linii 174 są oburzeni zmianami, jakie ZTM wprowadził w rozkładach jazdy. Trasa tej linii została skrócona ze Śródmieścia do pętli na Chełmie.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, jakie zaszły w ostatnich tygodniach zaskoczyły część mieszkańców Gdańska. Inauguracja linii tramwajowej na Morenę i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zburzyła dotychczasowe rozkłady jazdy kilkunastu linii autobusowych i uruchomiła lawinę negatywnych komentarzy.Czy jesteś zadowolony ze zmian w rozkładach jazdy autobusów po uruchumieniu tramwaju na Morenę i pociągów PKM?

Pani Grażyna mieszka w Otominie i do centrum Gdańska dojeżdża linią 174. Do końca ubiegłego tygodnia autobusy tej linii dojeżdżały przez ul. Kartuską aż do Śródmieścia. Od poniedziałku nasza czytelniczka jeździ już nową trasą przez al. Witosa do pętli na Chełmie, bo linia została skrócona. Jak twierdzi, zmiany odbyły się bez poinformowania o nich mieszkańców.

- Jechałam autobusem w piątek 28 sierpnia i nie było w nim żadnej informacji o planowanych zmianach na linii czy rozkładu jazdy. A staram się czytać ogłoszenia - podkreśla pani Grażyna. - W poniedziałek, w autobusie jadącym o godz. 12.03 w kierunku Gdańska wisiała kartka informująca wyłącznie o zmianie trasy. Nie było zaś informacji o zmianach godzin jazdy w rozkładzie. Ponieważ takie kartki wisiały też przy np. zmianie trasy w związku z remontem Huciska, nikt nie mógł domyślić się, że nastąpią także zmiany w godzinach kursowania.
Z tramwaju prosto w ścianę

Na niekorzystne zmiany na tej linii zwraca też uwagę pani Daria. Jej zdaniem poza samą zmianą rozkładu, uciążliwa dla pasażerów jest też pętla przesiadkowa na Siedlcach.

- Autobus linii 174 nie musi dojeżdżać do Gdańska, ale niech chociaż jedzie do pętli na Siedlcach. Jest masa starszych ludzi, którzy mają ogromny problem z przesiadkami. A ta nowa pętla to jakiś dramat. Widzieliście, jaką szerokość mają tam chodniki? Wysiadasz z tramwaju prosto w ścianę, cały czas ktoś jest spychany z powrotem na tory. Niech na trasach, gdzie nie ma tramwaju, czyli na Jasieniu czy Otominie będzie po staremu! - apeluje nasza czytelniczka.


Jak wrócić do domu?

Problemy z wyjazdem i powrotem do domu od początku września ma też pan Robert, mieszkaniec Jasienia. Według niego nowa linia 955 powinna kursować częściej nie tylko w dni powszednie, ale i w święta i weekendy.

- Pracuję w Osowej, a mieszkam w starszej części Jasienia, w okolicach ul. Leszczynowej. Do tej pory takie połączenie było bardzo kiepskie, ale z chwilą uruchomienia PKM miało to się radykalnie zmienić. Okazało się jednak, że uruchomiona linia autobusowa 955 jeździ tylko w godz. 7-19. Przecież pracując na zmiany od godz. 6 rano i kończąc pracę o godz. 22 nie mam czym dojechać do domu z przystanku PKM Jasień. Jak ludzie odlatujący z lotniska o godz. 6 rano mają się tam dostać z przystanku PKM Jasień albo wrócić do domu przylatując po godz. 19 do Gdańska? W dodatku ta linia kursuje tylko w dni robocze, a co ze świętami i weekendami? Przecież to jakaś farsa - irytuje się nasz czytelnik.
Opieranie komunikacji tylko na tramwajach jest ryzykowne

Skrócenie linii i skierowanie autobusów na pętle przesiadkowe na Siedlcach czy Chełmie, tak aby pasażerowie do centrum dojeżdżali właśnie tramwajami, rodzą też inne problemy. Pan Piotr zwraca uwagę na częste awarie taboru, zaniki napięcia czy zerwania sieci trakcyjnej.

- Kolejny dzień spóźniam się do pracy, mimo że wychodzę już dwie godziny wcześniej. Płacę za bilet miesięczny, ale jak pójdzie tak dalej, to firma zacznie mi z premii potrącać za spóźnienia. Miało być lepiej, a jest gorzej czy wręcz tragicznie - pisze nasz czytelnik. - Wcześniej autobusy kursowały w szczycie co 10 min i były punktualne, pomimo dłuższej trasy do centrum. Teraz nie dość, że jeżdżą rzadziej, to się notorycznie spóźniają. Czy tak miała wyglądać poprawa komunikacji? Nie tego oczekiwałem.


ZTM: chaos przez wandali

Część wątpliwości naszych czytelników przekazaliśmy do Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Jak się okazuje, kampania informacyjna rozpoczęła się na tyle wcześnie, na ile było to możliwe, a zamieszanie na przystankach i niedoinformowanie pasażerów to efekt... działania wandali.

- Pierwsza kampania informacyjna dotycząca zmian na linii 174 rozpoczęła się w niedzielę 23 sierpnia, jednak nieznane osoby zerwały kompletnie wszystkie komunikaty, o czym zorientowaliśmy się bardzo późno, gdy zdezorientowali pasażerowie do nas dzwonili, że właśnie czytali w mediach o zmianach, a na przystankach nie ma żadnej informacji - wyjaśnia Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM.
Jak tłumaczy, oddanie do użytku linii tramwajowej na miesiąc przed planowanym terminem wymagało ze strony ZTM "przyspieszenia i intensyfikacji prac przygotowawczych oraz kompletnej zmiany harmonogramu prac".

- Wszystkie ekipy zaczęły pracować niemalże po 18 godzin dziennie, łącznie z weekendami, ale mimo to udało się wdrożyć zmiany niemalże w pełni. Ekipy pracują non-stop, m.in. aby uzupełnić czy dowiesić informacje, które na niektórych przystankach zostały zerwane przez osoby postronne - dodaje Zygmunt Gołąb i zachęca do śledzenia wszelkich zmian w rozkładach, które z wyprzedzeniem zamieszczane są stronie internetowej ZTM.
- W przypadku braku dostępu do internetu, zachęcamy do kontaktu telefonicznego z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku (58) 309 13 23 lub Centralą Ruchu ZTM (58) 309 13 22 - podpowiada rzecznik ZTM.
Dodatkowo do końca tygodnia w najbardziej newralgicznych miejscach w Gdańsku, gdzie przewija się najwięcej pasażerów, pracownicy ZTM prowadzić będą kampanię informacyjną.

Linia nocna N1 wraca na stałą trasę
Nocą z piątku na sobotę (04/05 września) w związku z zakończeniem prac remontowych w ciągu ul. Obodrzyców w Sopocie, autobusy linii nocnej N1 wrócą na stałą trasę.
Przywrócona zostanie obsługa przystanków autobusowych: "Sopot - Malczewskiego (n/ż)", "Sopot - Junaków (n/ż)", "Sopot - Małopolska (n/ż)", "Sopot - Kolberga (n/ż)", "Sopot - Brodwino (n/ż)".
Tymczasowe przystanki: Sopot - Malczewskiego (n/ż)", "Sopot - Cmentarz (n/ż), "Sopot - Cmentarz Brama II (n/ż) zlokalizowane w ciągu ul. Malczewskiego nie będą już obsługiwane przez linię N1.

Od soboty linie 124, 127 i N2 wracają na stałe trasy
Od soboty 5 września z powodu zakończenia przebudowy skrzyżowania ulic Kościuszki i Kilińskiego przywrócone zostaną stałe trasy (z przejazdem przez ul. Kościuszki) linii autobusowych 124, 127 i N2. Oznacza to przywrócenie obsługi zespołu przystanków "Kilińskiego" w ciągu ul. Kościuszki.

Opinie (605) ponad 10 zablokowanych

 • 100/100 To przez wandali ..... z ZTM ;-D (9)

  Zmiany dopracowane z dużym zaangażowaniem, żeby "uprzyjemnić" życie jak największej liczbie mieszkańców.

  • 330 16

  • ciekawe, czy mają fotki po powieszeniu a przed zerwaniem (3)

   zgaduje, że nie... ale na pewno zawiesili

   • 35 2

   • Świetny podpis. (1)

    Ciocia.

    • 16 1

    • dzięki

     jak się zamieszka w Gdyni to nawet podpisy robi się świetne :-)

     • 7 7

   • brak wcześniej zamieszczonej zmiany rozkładu 227 obowiązującego od... też nie było

    w internecie. Co wina wandali?

    • 21 0

  • Wandale

   czyli imperialistyczni burzyciele porządku społecznego w Polsce.
   "nieznane osoby zerwały kompletnie wszystkie komunikaty"
   To ja to widzę tak:
   1. Albo mieszkańcy tak się wkur... na nową propozycję ZTM że na każdym przystanku znalazł się co najmniej 1 taki, który nie wytrzymał, zdarł, podarł i wywalił do kosza. Liczba niezadowolonych jest więc tak duża że ZTM ma się czego bać.
   2. Albo mamy do czynienia ze zmotoryzowaną brygadą niszczycieli.
   3. Albo ZTM nic nie wywiesił i udaje głupa.
   Osobiście wybieram opcję nr 3

   • 38 0

  • Pkm ztm

   Czemu autobusy takie jak np. 164 nie kursują po dzielnicach dookolnych robiąc pętle pkm kielpinek - pkm kielpinek , przez Jasień, Jabloniową czy tez inne miejsca lokalnie dowożąc ludzi do pkm zamiast jechać z pkm kielpinek do PKP Wrzeszcz - absurd. W ztm nikt nie myśli nad takimi prostymi i skutecznymi rozwiązaniami ?

   • 18 0

  • No, przecież decydentem jest tam (1)

   superfachowiec z nadania budynia, Maciej Lisicki. Jest to wyjątkowy specjalista od "reform'. Jak jest po jego komunalnej, wszyscy widzimy. Nie spodziewajcie się więc innych efektów. Reasumując, jaki pan, taki kram.

   • 6 0

   • I po śmieciowej?

    Metry produkują śmieci, a pasażerowie są dla ZKM i ZTM, a nie odwrotnie.

    • 6 0

  • Jakoś nie zauważyłam informacji na pętli w Otominie. A jestem tam codziennie.
   Zmiana trasy 174 na Chełm to totalna porażka. Ponoć komunikacja miejska ma być dla ludzi......no cóż, znowu przesiadam się do samochodu.

   • 4 0

 • Chaos dopiero będzie... (47)

  Podziękujcie super inwestycji PKM
  Potrzebnej jak drzwi w lesie

  Zmarnowane pieniądze - pomnik komunikacyjnej głupoty
  Zbudowana po to żeby była zbudowana
  Przystanki w polu - w dużej odległości od osiedli
  I start we Wrzeszczu - pomyłka

  • 336 132

  • urzedasy sa specjalistami od marnowania ksy tylko poto sa zatrudnieni:) (1)

   • 45 9

   • A tak się gdańszczanie śmiali z kosmetycznych zmian w komunikacji w Gdyni

    zresztą w połowie "odkręconych"...

    • 18 16

  • Kapitanie KLOCU! (9)

   Jak budowano SKM to rowniez w duzej czesci jej przystanki byly w polu, a systemy przesiadkowe doskonale funkcjonuja na calym swiecie.

   • 49 40

   • (4)

    Funkcjonują , a i owszem. Wszędzie tam gdzie ktoś posiadający mózg zamiast placu manewrowego ustawiał rozkład. W Gdańsku działa to tak jak w stolicy - chcąc nawet w godzinach szczytu dostać się z Raszyna do dworca centralnego, jedziesz ponad godzinę. Samochodem pokonasz ten dystans w 20 minut.
    Podobnie jest w przypadku podróży z Osowy do Centrum Gdańska, czy innych ościennych dzielnic.
    Tak w praktyce wygląda zachęcanie do porzucenia samochodu na rzecz komunikacji miejskiej.
    Kluczowe przystanki SKM były od samego początku w dogodnej lokalizacji, bo projektowano to z myślą o ułatwieniu pracownikom m.in. Stoczni dotarcie do pracy. Teraz tego typu przedsięwzięcia są zorientowane na dotacje unijne a nie na przydatność.
    Ponadto, SKM planowano, budowano i uruchomiono prawie 60 lat temu...standarty powinno się równać w górę a nie w dół...

    • 56 12

    • (3)

     A ja "porzuciłem" auto na rzecz PKM, mam 5 minut do przystanku z wiszących

     • 34 11

     • Takie przypadki jak twój są niestety JEDNOSTKOWE. Większość straciła na tym, ty masz szczęście, ale jakie to (2)

      ma znaczenie dla większości. której wydłużył się czas przejazdu, powiększyły koszty i jeszcze na dodatek muszą się przesiadać? Gdybym mieszkał w pobliżu PKM i mógł jednym środkiem transportu dzięki temu dojechać na miejsce docelowe, to też pewnie bym był zadowolony, ale takich ludzi jest może 10% w całej puli korzystających w zachodnich dzielnicach z komunikacji publicznej (byłoby więcej, gdyby wszystkie przystanki PKM nie były umiejscowione w szczerym polu i bez dojścia do nich) w stosunku do 90%, którym z dojazdów zrobiono koszmar.
      A ci co teraz będą jeszcze musieli korzystać z komunikacji łączonej PKM+ZTM, to już w ogóle mają koszmar, bo ich koszty podróży zwiększą się drastycznie.
      Ci zmuszeni do przesiadek tramwaj - autobus w miejsce wcześniejszych dojazdów bezpośrednich mają tylko o tyle "lepiej", że jeśli mają bilet miesięczny (bilety jednorazowe podrożały o 20%, więc ci co muszą jeździć dwa-rzy razy w tygodniu gdzieś mają przechlapane), to dla nich pogarsza się drastycznie jakość świadczonej usługi, ale nie koszt.

      • 7 1

      • No nie wiem, zakladam, ze nie on jeden mieszka na Wiszacych Ogrodach (1)

       Moze jest odwrotnie?

       Masz konkretne badania, czy tylko opinie swoja i sasiada?

       • 1 3

       • Wystarczy spojrzeć na plan miasta i nową siatkę komunikacyjną. To nie jest żadna filozofia.

        Poza tym ilość plusów do minusów pod komentarzami rozpoczynającymi wątki negującymi wycięcie połowy kursów autobusów jest najlepszym miernikiem, bo obiektywnym jako niezależna ankieta głównych zainteresowanych.
        Średnio 10% zadowolonych ze zmian pod głównymi wątkami w stosunku do 90% niezadowolonych to bardzo zły wynik dla ZTM.

        • 3 0

   • łżesz jak bura suka

    • 14 26

   • Ale nie u nas, gdzie ludiz traktguje się jak bydło, nie daje wyboru a nakazuje dłuższą jazdę drożej i więcej przesiadek (1)

    Zmiany się robi na lepsze i z głową a nie, żeby taniej było i nie zawsze dobrze ludziom tylko wygodniej urzędasom.

    • 34 7

    • Przestań jojczeć i oceń sytuację czy nie lepiej ten samochód odstawić.

     • 2 8

   • W tym doskonale funkcjonującym systemie przesiadkowym

    JEST WSPÓLNY BILET. Klocu do kwadratu

    • 12 11

  • (13)

   A ja sobie dzisiaj jechałem do pracy PKM. Wygodnie, szybko, bez nerwów. Mieszkam na Myśliwskiej, a pracuje we Wrzeszczu. Bardzo się cieszę z tej inwestycji.

   • 39 24

   • Nie pracujesz przypadkiem w Urzędzie Miasta na Partyzantów?

    • 53 20

   • (2)

    Troche musiales dojść pieszo jak na myśliwskiej....

    • 28 7

    • Ojeja.. straszne, pieszo musiał iść, matko jedyna.

     • 8 11

    • przez lasy przez pola pędzi fasola

     • 6 0

   • Tylko że SKM (4)

    Wprowadziła swoje standardy, 4 razy już jechałem PKM z uczelni do domu i za każdym razem miała opóźnienie od 5 do 10 min

    • 47 3

    • o kutwa (3)

     5-10 minut, ja pierdaczę... tyle życia zmarnowane! Proponuję nabyć 100 ml cudownej substancji i zażywać przy każdym opóźnieniu... gwarantuję, że świat stanie się lepszy...

     • 8 38

     • Nie chodzi o czas (1)

      a o zasadę. Ta linia nie ma prawa spóźniać się nawet o minutę, bowiem jest w pełni bezkolizyjna. Pociągi PKM powinny jeździć jak w zegarku, z dokładnością do 15 sekund, jak metro na Zachodzie. Co innego, gdy się wydarzy jakaś awaria, ale bez awarii spóźnienie 5-10 minut na odcinku jaki pokonuje PKM jest żałosne i karygodne. Co więcej, niech osoba jadąca PKM chce się potem przesiąść - spóźnienie 5-10 minut oznaczać może potem stratę do 30 minut, bo np. ucieknie jej autobus, na który chciałaby się przesiąść. Tak wygląda system z przesiadkami w Gdańsku ...

      • 49 2

      • bezkolizyjna

       A gdyby autobus czy tramwaj miał delikatną obsuwę, to PKM-ka nie miałaby poczekać 40 sekund aby ludzie zdążyli się przesiąść?Ciekawe co byś wtedy wypisywał ???
       Wtedy by miała obsuwę pomimo bezkolizyjności

       • 1 15

     • Jedzie na lotnisko

      Pamiętaj że PKM wozi też na lotnisko - a na samolot nie możesz się spóźnić! 10 minut i więcej to już dużo.

      • 6 0

   • (2)

    Ja Mieszkam na Przytulnej i też bardzo sobie chwalę
    Wiadomo jednak że niektórym nigdy się nie dogodzi a niektórzy zawsze pyszczą

    • 21 26

    • jakby mi pkm pod oknem postawili to tez bym nie narzekal (1)

     • 10 6

     • A nie marudziłbyś że hałasuje? :)

      szczerze to właśnie tego się spodziewałem a tu niespodzianka- za daleko

      • 12 3

   • Ja też

    dla mnie super sprawa ta PKM:)

    • 1 2

  • Spokojnie, drzwi do lasu też są w planach.

   Mówię serio.

   • 30 1

  • PKM nie do końca niepotrzebne (4)

   To byłaby bardzo dobra inwestycja, ale jak zwykle zabrakło tego czegoś.
   Tak naprawdę od początku chodziło o to, aby spełnić marzenie Adamowicza o połączeniu centrum z lotniskiem. Cała reszta była traktowana jako kula u nogi i pretekst, aby wyciągnąć kasę z UE.
   Marginalizowanie Gdynii, zostawienie starego szlabanu na przejeździe w Osowej przez złe rozpoznanie w fazie projektowania, brak przystanku na Kielnieńskiej w Osowej (!), mała liczba połączeń z centrum Kaszub, spowodują, że PKM odniesie umiarkowany sukces.

   • 19 11

   • (2)

    Akurat PKM to "dzieło" marszałka, a nie Adamowicza. Mimo, że nie przepadam za budyniem, to twój post wymaga sprostowania.

    Pawełek ma na sumieniu chaos w ZTM i wprowadzeniem nowych rozkładów jazdy i z tego go należy rozliczyć

    • 25 3

    • (1)

     Kiedyś była jedna firma od transportu i wystarczyło.
     Teraz są dwie - i wszystko się sypie.
     Entropia panie... I ten no Inocynt A.

     • 8 0

     • A powiedz prosze, co to za firma obejmowala autobusy, tramwaje i kolej (nie mowiac o PKM...)

      ?

      • 1 1

   • Gdynia sama sie zmarginalizowała

    Szczurek od początku był przeciwny i nie chciał współpracować
    Zamiast robić dojazd na Rębiechowo, wolał budować Babie Doły

    • 2 1

  • Stacja metra na Ursynowie też na początku była w polu. (3)

   • 9 14

   • A o Kabatach nie napiszesz, propagandzisto z UM. Słabo się starasz ;-) (1)

    • 15 6

    • Przecież Kabaty są na Ursynowie

     • 3 3

   • zawsze niezadowoleni

    jak są najpierw osiedla bez połączenia tramwajowego lub PKM to źle
    a jak zbudowali PKM i przystanki w miejscach gdzie dopiero będą osiedla mieszkaniowe to też źle

    • 2 1

  • Trzeba było wyjść na ulicę i protestować gdy ją projektowali, a nie teraz

   skarżysz się w internecie

   • 6 5

  • Kpt Kloss nie masz racji co

   do nietrafionej lokalizacji przystanków te które sa w polu już wkrótce bedą sluzyc emigrantom udającym sie do nowo powstałych obozów dla uchodźców tak wiec żadna głupota czy marnotrastwo .

   • 12 5

  • ? (2)

   Start jest w Centrum a nie we Wrzeszczu... Daleko od osiedli? Jasień obok domów + autobus, Morena obok domów + autobus i tramwaj. Reszta przystanków też. Wyjatkiem jest tylko Rębiechowo gdzie w ciągu dwóch lat będzie inaczej ale przystanek z wiadomych przyczyn powstał szybciej.

   • 5 15

   • W centrum powiadasz? (1)

    To spróbuj w południe wsiąść do PKM w centrum. I jak? Podpowiem: żebyś się nie zdziwił, że PKM jeździ z centrum czy inaczej Gdańska Głównego. Jedzie tylko rano, o świcie wręcz.

    • 13 1

    • Nie wiem, w jaki sposob Gdansk Glowny jest uznawany za centrum...

     We Wrzeszczu na stale mieszka ponad 50 tys ludzi, a w Srodmiesciu 30. Nie mowiac o tym, ze z wielu miejsc Srodmiescia duzo blizej do stacji Gdansk (nomen - omen) Srodmiescie, z ktorej chyba akurat wcale nie planuje sie kursow PKM.

     Dodatkowo aktualny rozklad jest glosno i wielokrotnie nazywany TYMCZASOWYM.

     Chcialbym tez zauwazyc, ze jeszcz tydzien temu takze nie bylo polaczenia kolejowego Gdansk Glowny - Lotnisko. Zatem jest lepiej, a nie gorzej...

     • 2 1

  • PKM będzie sukcesem (3)

   wiadomo że na początku są pewne problemy ale to epokowa i bardzo potrzebna inwestycja dla Trójmiasta
   widać to choćby po liczbie pasażerów- dzisiaj było ich 2 x więcej niż wczoraj
   Chyba że jesteś z Gdyni i zaklinasz rzeczywistość z zazdrości że Ci Szczurek przystanków nie wybudował

   • 8 10

   • To jeszcze cwaniaczku podpłacany przez partię, zwróć ludziom róznicę jaką będą musieli teraz zapłacić (2)

    przymuszeni do zakupu łączonego biletu ZTM i PKM, podczas gdy wcześniej wystarczał im bilet ZTM, bo autobusy miały rozbudowaną sieć przystanków w zachodnich dzielnicach.
    Zwrócisz? Wtedy nie będę miał uwag.

    • 5 1

    • to, ze ty nie masz nigdy swojego zdania i mowisz tylko to, za co ktos ci zaplacil (1)

     nie znaczy, ze kazdy jest platnym klakierem.

     Ktos powiedzial swoje wlasne zdanie, a ty od razu z wyzwiskami. Nie ma to jak kultura osobista...

     • 0 5

     • Zodzieju z ZTM lub UM dasz ludziom kasę na dodatkowy bilet PKM czy nie, zamiast pisać nie na temat.

      • 4 0

  • Trolowanie to stan umysłu (1)

   Zmarnowane pieniądze - pomnik komunikacyjnej głupoty (..no coment)
   Zbudowana po to żeby była zbudowana (4300 osób pierwszego dnia)
   Przystanki w polu - w dużej odległości od osiedli (Wiszące ogrody, Alfa park, no coment)
   I start we Wrzeszczu - pomyłka (przesiadka na SKM)

   • 5 7

   • A ile drugiego dnia?

    A ile po uruchomieniu kursow do Kartuz, Gdyni i Koscierzyny?

    Biadolisz dla biadolenia. Ocenic jej przydatnosc bedzie mozna za pol roku rok, jak ruszy na dobre i ludzie przekonaja sie, gdzie i kiedy warto z niej korzystac.

    • 1 1

 • Dopieszczać (1)

  Zwracam się do autorów zmian komunikacji aby cały czas badali co jest nie tak i poprawiali - nie bali się dokonywać zmian na korzyść społeczeństwa i poprawy SZYBSZEJ komunkacji a nie ciągłych postoi na przesiadki i światła

  • 153 6

  • .... i podli separatyści z Otomina, Banina, Kiełpinka, Osowej itd.
   Motłoch śmie zgłaszać wotum separatum ;-D

   • 32 6

 • a co z połączeniami z Moreny do Wrzeszcza?! (24)

  może ZTM się wypowie?

  • 138 17

  • Już oni ci sie wypowiedzą. Zlikwidowali i plebs ma siedzieć cicho.

   A że plebs nie ma ochoty ruszyć rzyci na ulicę, chyba że na jakiś darmowy koncercik albo dzień otwartych drzwi np. do garażu Budynia - to plebs będzie miał to co mu władza narzuci i nahajem poprawi w razie czego.

   • 48 8

  • dokładnie-dziś spóźniłem się do pracy bo busy nie jeździły do Wrzeszcza z Moreny (5)

   tłum o 6.45 czekał-ponad 30 osób- wściekły- tramwaje sobie radośnie pomykały na Brętowo, a na Niedźwiednik i do Wrzeszcza NIC!!!! kto mi zapłaci za potrąconą premię w pracy? zmt?!!! Likwidowanie 142 i183 to była najgorsza decyzja w historii zmt gdańsk- kto ją podjął? Linia tramwajowa miała odciążyć autobusy-a teraz jest TRAGEDIA!!!!!

   • 76 15

   • (1)

    Przecież masz 4 autobusy do Wrzeszcza a z okolic Brętowa PKM, po co łżesz?

    • 15 45

    • Masz coś z głową? On chciał dojechać do Wrzeszcza z Moreny, a ty mu jakieś bzdury o PKM Brętowo piszesz?

     • 44 2

   • Skoro jestes tak malo rozgarniety to sie nie dziwie ze ci premie zabieraja

    • 16 34

   • problem? (1)

    a jaki masz problem żeby zjechać 2 przystanki autobusem 130 lub 184 do ronda na Schuberta,przejść na drugą strone ulicy wsiąść w 115 i 8 min jesteś we wrzeszczu...

    • 1 11

    • A Ci co pracuja np.w szpitala Srebrzysko to miny jak maja dojezdzac tymi autobusami. Mieszkam na Łostowicach I do pracy mam jezdzic dookola Gdanska.

     • 11 0

  • jest przecież 127,129, 162, 262 z Moreny do Wrzeszcza (12)

   i po co siejesz ferment

   • 30 36

   • pewnie, tylko że na te przystanki np z Kolumba trzeba iść jakieś 15min (7)

    a tak te 15 min to się jechało z Kolumba do Wrzeszcza 142

    • 36 9

    • (6)

     Jakie 15 minut ściemniaczu? Z Kolumba jest 400 metrów do przystanków 127 i 129 i 400 metrów do przystanku PKM (która jedzie 9 minut do Wrzeszcza).

     • 11 33

     • (5)

      czyli w okolice srebrzyska mam jechać dookoła albo czekać na jedyny autobus, który spóźnia się 15minut? super opcja

      • 38 4

      • (4)

       Z Kolumba w okolice Srebrzyska to się idzie piechotą 10 minut.

       • 9 33

       • (2)

        to powiedz to 80-letniej babci :)

        • 37 8

       • która straci premię w pracy??

        ekhm.... :D

        • 9 12

       • Babcia jeździ codziennie na Srebrzysko? Oj coś ściemniasz kolego...

        • 6 10

       • To sobie spaceruj niby te 15 min.niezaleznie od pogody. Przed zmianami mialam jedna przesiadke, z Lostowic do Srebrzyska, teraz mam trzy albo i cztery, faktycznie bardzo duze udogodnienie.

        • 12 0

   • 129 miał mieć krótką trasę i szyblko łączyć Wrzeszcz z "Moreną" (3)

    129 ma tylko kilka kursów dziennie. Ja też nie mam jak z Migowa dojeżdżać do Wrzeszcza bo ktoś wpadł na "genialny" pomysł zlikwidowania większości kursów 129.

    • 12 0

    • 127? (2)

     Przecież jest 127??

     • 1 2

     • (1)

      Które jeździ co pół godziny...

      • 6 2

      • Co 15-20 minut kłamco i w godzinach szczytu dodatkowo 129, co skutkuje, że na przystanku przykładowo Wołkowyska między 7 a 8 rano masz 6 autobusów do Wrzeszcza.

       • 0 3

  • oni chyba uznali,że już tramwaj jedzie nową Politechniczną

   • 20 2

  • połączenia Moreny z Wrzeszczem są po zmianach rewelacyjne!

   • 9 11

  • jest przecież tramwaj przez Gd.Główny - ZKM przecież ustalił że wszyscy jeżdżą tramwajami. brawo ja brawo zkm

   • 9 3

  • a co z połączeniami z Siedlec w stronę Stogów??

   Wszystkie tramwaje kierowane są w stronę Wrzeszcza i Nowego Portu a po drugiej stronie miasta też mieszkają ludzie, którzy chcą dojechać normalnie do pracy!

   • 7 0

 • Nie może tak dalej być! Jade do ZTM i zrobie z nimi porządek! (7)

  tylko musze odszukać moją proce!

  • 108 13

  • Uuuuuu, groźba zamachu terrorystycznego ..... stary, no to pojechałeś po bandzie. (5)

   • 17 5

   • Zamach terrorystyczny to ja zrobiłem jak wsadziłem petarde do komina w urzędzie miejskim (4)

    • 10 3

    • Grabisz sobie coraz bardziej, ale jednak jesteś twardziel. Szacun ziom, ale lepiej nie zamykaj dziś drzwi. (3)

     Po co mają ci je zniszczyć wchodząc jutro o 6.00 ;-D

     • 17 1

     • (2)

      I majtki z łyżwa z tylu zmien zeby wstudu nie bylo

      • 3 8

      • a co to jest łyżwa z tyłu majtek? (1)

       • 8 1

       • Dracha

        • 3 2

  • proca

   Dam ci moje poparcie,na imbecyli proca za malo

   • 4 1

 • Apelujemy, prosimy i żądamy (6)

  aby ZTM, UM i ktokolwiek jest za ten bałagan komunikacyjny odpowiedzialny, wzięli pod uwagę krytyczne głosy mieszkańców Gdańska, pasażerów i poważnie je potraktowali. Nie robi błędów ten, kto nic nie robi, ale trzeba się umieć do błędów przyznać i umieć je naprawić. Wsłuchajcie się w głosy zainteresowanych. Wszak nie my jesteśmy dla komunikacji ale ta jest dla nas - dla mieszkańców Gdańska.

  • 233 14

  • w nast kampanii wyborczej (5)

   wezmiemy

   • 7 6

   • Kampania właśnie trwa ;-/ (4)

    • 22 1

    • Genialne... (3)

     Nie zagłosuje na daną partie, bo zabrali mi autobus !!! :D

     A zaraz poskarżę się mamie!!

     • 0 11

     • Zobaczymy czy żart. Zobaczymy. (2)

      • 4 0

      • (1)

       Już po wyborach ... mają nas w budyniu

       • 3 3

       • Wybory są 25 października!

        • 3 0

 • Zarządcy ZTM do dymisji ! (4)

  I co nikt nie beknie za ten paraliż ? Wstyd dla ZTM !

  • 170 17

  • i co dalej?

   Chcesz ich zastąpić?

   • 6 14

  • Przecież oni odnieśli wielki sukces: nie zapominajmy o 20procentowej podwyżce kosztów przejazdu...

   • 15 2

  • Hahaha

   Zaloz swoja konkurencyjna komunikacje:)zrob wypozyczalnie koni hahahaha

   • 1 9

  • Do ZTM.Urealnić rozkłady jazdy.

   Dzisiaj opóżnienie sięgało pół godziny.Tylko dlaczego "WY" jako organizacja która planuje rozkłady jazdy nie bierze pod uwagę potężnych korków,które sięgały dzisiaj rano od ul.Niepołomickiej do pętli na Siedlcach.Ja wiem że nic nie poradzicie na korki,ale urealnijcie te rozkłady.Kierowca przyjeżdża na pętlę opóżniony 20~30min.i opóżniony wyjeżdża na kurs lub inną linię też na opóżnieniu.Piszemy,piszemy a to tak jak grochem o ścianę.Jest zasadnicza różnica między wykonaniem kółka na linii w godzinach szczytu a wieczorem.Przetrzyjdzie oczy ZTMie - najlepiej autowidolem.

   • 18 0

 • Ławeczkę na przystanku też połamali (9)

  Potwierdzam na przystanku na którym wsiadam ktoś inteligentny połamał dwa szczebelki od ławki, zniszczył rozkłady.
  Komu to przeszkadzało?

  • 52 19

  • Musieli robić nadgodziny chłopaki z ZTM to się wkurzyli. Trochę bardziej ludzki bądź dla bliźnich ;-P

   • 23 7

  • I te dwa brakujące szczebelki (2)

   zdemolowały cały rozkład jazdy?

   • 21 6

   • A nie słyszałeś o "efekcie motyla"? ;-) (1)

    • 22 1

    • To motyle wymiotują? :-)

     To tłumaczy stan przystanków...

     • 18 2

  • szczebelki penkły jak Seba mnie ramotał w oczekiwaniu na aótobós. Jakos tak nieszczenśliwie siem d..pom oparlam hehe

   • 9 4

  • Ta ławeczka nie mogła tam stać (1)

   A jakby tak leciał samolot, i chciał tam wylądować, a na pokładzie same dzieci. I co? Chce lądować a tu ławka ...

   • 12 1

   • pisze się "sierotki".

    • 2 0

  • to wkurzeni pasazerowie sobie ulzyli na lawce bo autobus sie spoznil a tramaj uciekl

   • 11 0

  • starszy mężczyzna zrywający informacje

   a ja spotkałam starszego mężczyznę, który oburzony zerwał z szyby informacje, zmiął kartkę i odrzucił. Młody człowiek nie wytrzymał tego chamstwa i wdał się z nim w dyskusję. Starszy mężczyzna oczywiście walczył o swoje urojone racje.
   "taki mamy klimat"
   Ale jaka byłam dumna z tego młodego człowieka...

   • 0 0

 • Ludzie mysla ze najlepiej jakby non stop bylo tak jak 100 lat temu. (20)

  Narzekanie wynika z bezmyslnosci i przyzwyczajen. Gdyby mialo byc tak jak ta pani pisze '' non stop po staremu '' to by dzis dorozka do pracy jechala 5 godzin z Otomina. Swiat sie zmienia a najgorzej jak utkniemy w zastoju .Niedawno bo parenascie lat temu nie bylo wcale marketow w Gdansku a jak zaczeli budowac to byla wrzawa przeciez ze ..tam , nie ma dojazdu , a to i tamto itd.minely lata i jakos juz nawet nikt nie pamieta i wszyscy zyja, jezdza .Trasy czy nowe rozklady nie moga byc planowane pod jakas grupke ludzi .bo to ma byc rozklad dla tysiecy osob i ma tez nie kolidowac z innymi srodkami transportu na tej trasie. Nie bojmy sie '' Nowego '' bo bedziemy zasciankiem swiata . W NY sa tysiace lini i tam wszystko miga ,smiga i sie zmienia non stop ,ludzki tygiel a jakos wszyscy zyja . No i nie myslcie tylo samolubnie wszyscy o sobie bo kazdy narzekacz tylko chce cos bo '' jemu '' potrzeba . Miasto i drogi to organizm dla wszystkich a nie pani Basi czy Petroneli.

  • 75 169

  • (3)

   Dla ciebie to onanizm wykształciuchu

   • 16 10

   • prawda was w oczy kole ! (2)

    jak wam wszystkim zmiany przeszkadzaja to sobie zamieszkajcie na Bialorusi w pustym polu to was bedzie stary rozklekotany autobusik wozil az do usr..j smierci.

    • 10 23

    • zmiany palancie robi się żeby coś usprawniać ułatwiać i unowocześniać a nie dla idei żeby ludzie musieli się dopasowywać do urojeń każdego urzędowego idioty

     • 11 1

    • pajacu

     poczytaj sobie o tym jakie są drogi na Białorusi, to się zdziwisz, ile ma Mińsk obwodnic a ile polakowy stolec?

     • 0 0

  • Pracujesz na urzędniczą premię?

   • 23 8

  • (8)

   to po co bylo budowac linie kolejowa dokladnie tak jak ja niemcy zbudowali ??
   Wszystkie mostki ,, przystanek w polu bo cegielnia tam byla ??
   Trzeba bylo 20 tys drzew wyciac ?
   Nic sie nie zmienilo od tego czasu ??
   Zadne inne osiedla , i drogi nie powstaly ??

   • 20 6

   • teraz wzdluz tej lini zaczna powstawac osiedla. (7)

    Chyba nigdy nie jechales ta koleja na trasie Gdynia - Koscierzyna bo tam powstaje dom przy domu i ziemia drozeje przy takiej lini . Dzialki budowlane zdrozaly wzdluz lini kolei na trasie do Koscierzyny o 100 proc. bo wazne jest dobre skomunikowanie .Nic nie wiesz bo chyba nigdy nie jechales trasa Gdynia - Koscierzyna to sie przejedz.domy i wille jak u milionerow tam sie buduja. Wyjedz z swojej zapyzialej blokerni troche w teren..

    • 6 18

    • Każdy marzy, aby słuchać startujących i lądujących samolotów zwłaszcza w obliczu planów podwojenia

     "przerobu" lotniska w Rębiechowie. Najpierw ubierali frajerów w Szadółki, a teraz będą w hałas samolotowy?
     Ta PKM normalnego myślącego człowieka nie zachęci, aby tam się osiedlać.

     • 21 4

    • Już to widzę !Jak milioner z willi leci na PKM !!!

     • 14 1

    • Nie po to buduje się linię (3)

     żeby potem wokół niej powstawały osiedla, tylko żeby ta linia łączyła istniejące lub już wcześniej powstające osiedla. PKM sama w sobie jest inwestycja pozytywną, ale sposób jej poprowadzenia jest żenujący. Na tej linii skorzystają trzy stosunkowo nieduże, w skali miasta, grupy osób - jadący na lotnisko, ale tylko ci z Wrzeszcza (może część tych jadących z okolic Gdańska Głównego, ale na pewno już nie mieszkańcy południa), mieszkańcy Wiszących Ogrodów i najbliższej okolicy oraz niewielkiej części mieszkańców Moreny, ale tylko ci, którzy pracują we Wrzeszczu. Na dodatek zlikwidowano albo zmodyfikowano wiele linii autobusowych, utrudniając życie znacznie większej liczbie mieszkańców. To zakrawa na kpinę ...

     • 10 2

     • Ale bzdura (1)

      Co za bzdura! Przez jakie konkretnie inne dzielnice miałaby ta kolej jeździć?! Przez Zaspę, Przymorze, Oliwę jeździ już SKM i chyba równoległa do SKMki nie jest potrzebna. Przez Śródmieście też już jeździ. Pozostają dzielnice południowe i tu już widzę próbę ustalenia przebiegu trasy. 60 tys. protestujących, że pod ich balkonem to po ich trupie + 2 miliardy wydane tylko na wykup ziemi trwający 20 lat ze względu na sprawy sądowe. PKM nie mogła jechać inaczej, zwłaszcza, że to połączenie po pierwsze Kaszub z Gdańskiem po drugie lotniska z miastem a dopiero po trzecie kolej aglomeracyjna.

      • 1 3

      • Nie chodzi o trasę, a miejsce przystanków PKM. Najgorsze z możliwych w stosunku do prawie wszystkich istniejących osiedli

       w zachodnich dzielnicach. Pierwotny plan PKM miał sens, a potem dorwały się cymbały z PO i ich spece do tematu ergo wyszło jak zwykle - do rzyci.

       • 3 0

     • PKM - to nie tak miało być

      CO przyniosła PKM mieszkańcom Karczemek i pobliskich osiedli? Coraz więcej osób mieszka na tych terenach. Niedługo cały pas od obwodnicy do Kokoszek będzie zabudowany.
      Stację PKM zbudowali przy Auchanie. TO zrozumiałe. Ale dlaczego ukarano mieszkańców Karczemek? Ja do linii PKM mam kilka minut, ale żeby dostać się na przystanek muszę iśc do Auchan a później na dół. Dobre 15 minut. Autobus może mnie podwieźć pod Auchan, ale ja do autobusu mam 5 minut, na autobus trzeba czekać. W sumie nawet gorzej...
      Zdaję sobie sprawę, że nie mozna budować przystanów kolejowych zbyt gęsto, ale po to są wyjątki! A tak dla nas PKM, chociaż tak bliska, faktycznie jest bardzo odległa.Nic mnie nie zachęca do korzystania z niej.
      I tak jeszcze dostaliśmy prztyczek w nos od naszych włodaży, bo pozbawiano nas bezpośredniego połączenia z centrum. Będzie dłużej i DROŻEJ! Zamiast 3 zł musimy płacić 3,60

      • 0 0

    • Niekoniecznie,

     mam działkę, której nie mogę sprzedać, mimo b. dobrej lokalizacji, o której piszesz. Moi sąsiedzi tez nie mogą. Ceny wszyscy obniżyli, więc piszesz bzdury o podwyżce, i to 100%!

     • 1 0

  • zgadzam sie

   w koncu jakas inteligentna osoba:) jesli jestes kobieta,to cie pokochalem za twoja wypowiedz:)

   • 3 11

  • Nie pleć bzdur. Zmiany na GORSZE nie powinny następować. Ma się POLEPSZYĆ komuikacja - dla LUDZI

   nie dla urzędnika, ztm-u zkm-u i miasta, dla ludzi!!! ma być lepiej, dogodniej wygodniej i szybciej, taniej a robią odwrotnie - jest dłużej, więcej przesiadek, drożej przez to i niewygodnie, dalej do przystanków itp.

   • 24 0

  • Sęk w tym, że te "zmiany", póki co ledwo dorównują temu "po staremu". Vide podróż pociągiem rel Gdańsk - Warszawa. Samochodem (zgodnie z przepisami) w/w trasę można pokonać w podobnym czasie co 15-20 lat temu. Gdzie tu postęp?

   • 5 0

  • Chyba się z osłem na rozumy pozamieniałeś - ludzie nie narzekają na zmiany per se, tylko na zmiany na gorsze vide likwidacja bezproblemowego dojazdu z Moreny do Wrzeszcza.

   • 2 0

  • Narzekanie wynika z niezadowolenia...

   Otóż nowy rozkład nie podoba się jedynie grupce ludzi, ale jak jest napisane w artykule posypała się lawina negatywnych komentarzy. Następnym razem zmieniając komunikację i wykorzystując unijne fundusze może warto zrobić konsultacje społeczne i zbadać oczekiwania mieszkańców. Bo jeśli tego nie ma i rozkłady ustalają ludzie, którzy na co dzień jeżdżą do pracy samochodami to nie ma się co dziwić, że mnóstwo ludzi jest niezadowolonych.

   • 0 0

  • Tu nie chodzi o opinie pojedynczych ludzi!!!
   Problem w tym, że ciężko jest znaleźć kogoś zadowolonego z tych zmian!!!

   My się właśnie nie zgadzamy na "utknięcie w zastoju"!!!
   Chcemy żeby było lepiej, a nie gorzej!!!!!!!!!!

   • 0 0

 • Mieszkam w Pruszczu Gdanskim jezdze samochodem a o zmianach słyszałem (11)

  p.s My w pruszczu mamy autobusy za darmo ;)

  • 109 21

  • ale pańcia jedna dopiero się dowiedziała

   a taka zainteresowana i w ogóle nikt nie powiedział...

   • 14 1

  • Za darmo? ;) (2)

   Za darmo z podatków nas wszystkich, to rzeczywiście za darmo :]

   • 15 18

   • Pruszcz nic nie znaczy

    • 7 20

   • Na pewno nie z gdańskich

    No cóż. W Gdańsku buduje się ECS, teatr przy teatrze... a w Pruszczu drugi i trzeci basen, o darmowej komunikacji nie wspominając...

    • 29 3

  • Jeździj autobusem, będzie mniej korków, pozdrawiam

   • 17 4

  • Autobusy?

   To w pruszczu jest ich więcej niż jeden?

   • 11 9

  • My w puszczu też ;)

   • 5 4

  • (1)

   za darmo to mozna w pyskdostać . Ktos za to płaci

   • 8 4

   • Nie mufi sie fpysk tylko w paszczu :-)

    • 6 2

  • No to pracuj w swoim Paryżewie, ale do Gdańska nie przyjeżdżaj...

   • 5 10

  • Już niedługo ;)

   Naciesz się nimi. Darmowe autobusy tak szybko odchodzą (odjeżdżają)

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane