• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chcesz pomóc? Rób to mądrze

Michał Sielski
2 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Zabawki, ubrania, jedzenie - tego nie potrzebują obecnie uchodźcy na ścianie wschodniej. Bardziej przyda się, gdy przyjadą m.in. do Trójmiasta. Zabawki, ubrania, jedzenie - tego nie potrzebują obecnie uchodźcy na ścianie wschodniej. Bardziej przyda się, gdy przyjadą m.in. do Trójmiasta.

- Nie przywoźcie darów, bo mamy pełne magazyny, nie przyjeżdżajcie po uchodźców, są zorganizowane transporty, nie wprowadzajcie chaosu - apeluje Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. Organizacje pomocowe podkreślają: wsparcie uchodźców to maraton, a nie sprint. Jak pomagać mądrze?Czy pomogłe(a)ś uchodźcom lub wojskom Ukrainy?

Po bandyckim napadzie rosyjskich wojsk Władimira Putina na Ukrainę fala uchodźców ucieka przed wojną i bombardowaniem miast. Polacy ruszyli im z pomocą. Tysiące osób w całej Polsce organizują zbiórki, oferują miejsca do mieszkania, odwożenie spod granicy do krewnych czy nawet do Niemiec.

To oczywiście postawa niebywale chwalebna, ale - jak często w Polsce - zapaliliśmy się tak bardzo, że przestajemy słuchać tego, co mówią do nas osoby zajmujące się pomocą na miejscu.

Prezydent Przemyśla: nie powodujcie dodatkowych problemówPrezydent Przemyśla Wojciech Bakun najdelikatniej, jak potrafi, apeluje bowiem o... powściągnięcie emocji i chęci pomagania za wszelką cenę.

- Prosimy wstrzymać się z dowożeniem jakiejkolwiek pomocy do Przemyśla. Obecnie mamy absolutnie wszystko w dużych ilościach! Zorganizowaliście tak wielką pomoc, że wszystkie nasze magazyny są pełne. Nie jesteśmy w stanie w tej chwili przyjmować kolejnych transportów! Pomoc, którą chcecie przywieźć do nas, będzie za chwilę potrzebna w zupełnie innych miejscach, innych miastach! Prosimy nie przyjeżdżać do Przemyśla z zamiarem zabrania osób uciekających z Ukrainy w inne miejsca. Są zorganizowane transporty do wszystkich miast i nie będzie możliwości podjechania i czekania na chętnych w mieście czy na okolicznych parkingach - apeluje Wojciech Bakun.
Bez ogródek dodaje też, że obecnie każde działanie na własną rękę powoduje więcej problemów niż pożytku, m.in. korkuje drogi, uniemożliwiając sprawne rozlokowanie uchodźców i udzielenie im szybkiej pomocy, także medycznej.Aktywiści: pomoc to maraton, a nie sprintWszystkie fundacje pomocowe działające w rejonach przygranicznych podkreślają, że ubrań, kosmetyków, a nawet jedzenia uchodźcom nie zabraknie. Zwłaszcza że większość z nich nie zostanie przy wschodniej granicy. Na ważny aspekt zwraca uwagę także Fundacja Ocalenie, która potwierdza słowa prezydenta Przemyśla i zaznacza istotne fakty:

- Wiemy, że czujecie potrzebę pomocy. Apelujemy jednak o ostudzenie emocji i kilka głębokich wdechów. Jesteśmy na początku drogi. Te tysiące osób, które wjeżdżają do Polski, będą potrzebować wsparcia przez kolejne tygodnie i miesiące. To nie jest sprint, to będzie maraton. Musimy - wszyscy i wszystkie - rozkładać siły i zasoby na długi czas - czytamy na stronie Fundacji Ocalenie w mediach społecznościowych.

Jak pomagać, by realnie pomóc?Od kolejnej tubki pasty do zębów bardziej potrzebna będzie np. pomoc w załatwieniu formalności pobytowych, ciepły "kąt" do spania czy choćby odebranie dzieci z przedszkola, gdy ich mama będzie jeszcze w pracy. Czasem bardzo niewiele znaczy bardzo wiele
W nieoficjalnych rozmowach organizatorzy zbiórek przyznają także, że zdarzają się tacy, którzy korzystają z okazji, by "przewietrzyć szafę" i przynoszą używane ręczniki, pościel czy znoszone ubrania. To żadna pomoc, a czasami wręcz policzek dla osób, które uciekły przed Rosjanami, pozostawiając na Ukrainie często cały życiowy dorobek.

Jak więc realnie pomóc uchodźcom z Ukrainy? Przede wszystkim czytać i słuchać, czego im obecnie potrzeba. Nie są to ubrania i jedzenie. Organizacje pomocowe potrzebują teraz przede wszystkim bandaży, apteczek i przeróżnych medykamentów, baterii, ładowarek, prostowników, akumulatorów oraz generatorów prądotwórczych. Można to sprawdzić na stronach, które są na bieżąco aktualizowane.

Organizowane są też zrzutki dla ukraińskich żołnierzy.

Pomoc - i to wielka - będzie też potrzebna już niebawem. Gdy tysiące kobiet i dzieci z Ukrainy zostaną rozlokowane w całej Polsce, także na Pomorzu i w Trójmieście. Na początek będą potrzebować wszelkiej pomocy materialnej, ale też psychologicznej. Potem nauki języka, miejsc w przedszkolach, pracy. Zamiast więc dziś jechać pod granicę i szukać chętnych do transportu czy zapychać kontenery kolejnymi swetrami, lepiej poczekać i przekazać realną pomoc, gdy ta będzie potrzebna już u nas, w Trójmieście.

Każdy ma inne możliwości i inne umiejętności, ale od kolejnej tubki pasty do zębów bardziej potrzebna będzie np. pomoc w załatwieniu formalności pobytowych, ciepły "kąt" do spania czy choćby odebranie dzieci z przedszkola, gdy ich mama będzie jeszcze w pracy. Czasem bardzo niewiele znaczy bardzo wiele.

Można też oczywiście wpłacać pieniądze, zajmujący się pomocą wydadzą je najrozsądniej.

Instytucje organizujące pomoc dla objętej wojną UkrainyPOLSKI CZERWONY KRZYŻ
Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "UKRAINA" oraz za pomocą wpłat PayU na stronie: 
https://pck.pl/wspieraj-nas/

POLSKA AKCJA HUMANITARNA
Wpłat można dokonywać na stronie:
https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina

FUNDACJA POMAGAM.PL
Zbiórka "Solidarni z Ukrainą" - wpłacać można tutaj: 
https://pomagam.pl/solidarnizukraina

POLSKA MISJA MEDYCZNA
Wpłat można dokonywać na stronie: 
https://pmm.org.pl/chce-pomoc#ukraina
oraz poprzez Facebooka:
https://www.facebook.com/donate/375415624008297/5395474380471879/

CARITAS POLSKA
Można pomóc:
  • Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl
  • Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA
  • Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT)

CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ
Wpłat można dokonywać na stronie: 
https://pcpm.org.pl/ukraina
oraz poprzez Facebooka:
https://www.facebook.com/donate/2948107692167955/4897929046952704

Narodowy Bank Ukrainy - wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy

Narodowy Bank Ukrainy otworzył wielowalutowe i otwarte na przelewy od międzynarodowych darczyńców konto, na które można wpłacać środki na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych. Środki można wpłacać w dolarach, euro, funtach, frankach szwajcarskich, dolarach australijskich i kanadyjskich oraz juanach i jenach.

Numer konta to: UA843000010000000047330992708

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (200)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane