Fakty i opinie

stat

Co się dzieje z wodą w Gdańsku? Odwiedź oczyszczalnię ścieków

Oczyszczalnia ścieków Gdańsk-Wschód została przekazana do eksploatacji w 1976 roku. W kolejnych latach była wielokrotnie modernizowana, dzięki czemu spełnia wyśrubowane normy unijne.
Oczyszczalnia ścieków Gdańsk-Wschód została przekazana do eksploatacji w 1976 roku. W kolejnych latach była wielokrotnie modernizowana, dzięki czemu spełnia wyśrubowane normy unijne. źródło: mat. pras. GIWK

W jaki sposób i przy pomocy jakich urządzeń oczyszcza się wodę, która każdego dnia spływa rurami z naszych kuchni i łazienek? Już niebawem każdy chętny będzie mógł przekonać się o tym na własne oczy i wysłuchać wyjaśnień specjalistów. Pracownicy oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód przy ul. Benzynowej 26 na Rudnikach zapraszają na dni otwarte, które odbędą się w dwie soboty - 24 sierpnia i 14 września. Wstęp jest bezpłatny, ale należy wcześniej zapisać się przez internet.Czy zamierzasz skorzystać z opisanej atrakcji?

tak, na pewno wybiorę się do oczyszczalni 24%
wszystko zależy od tego, czy moje obowiązki mi na to pozwolą 40%
nie, zupełnie mnie to nie interesuje 36%
zakończona Łącznie głosów: 507
Już wiele lat temu pojawił się w Trójmieście interesujący trend, polegający na udostępnianiu do zwiedzania - z reguły raz do roku - niedostępnych na co dzień obiektów: od siedziby rady miasta poprzez elektrociepłownię na stoczni kończąc.

Wśród obiektów, które w wybranym terminie w roku decydują się otworzyć swoje podwoje dla wszystkich żądnych wiedzy osób, znajduje się również oczyszczalnia ścieków Gdańsk-Wschód, która jest zlokalizowana przy południowo-wschodnich rogatkach miasta. To wspólna inicjatywa spółek Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna oraz Saur Neptun Gdańsk.

Zobacz nasz film z ubiegłorocznych dni otwartych oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód


Zwiedzanie tylko w grupach i po zapisach- Dni otwarte oczyszczalni Gdańsk-Wschód są organizowane od kilku lat i niezmiennie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających. Nasza inicjatywa ma przede wszystkim formułę edukacyjną. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tego, co się dzieje z produkowanym przez nas każdego dnia ściekami. To o tyle ciekawa propozycja, że oczyszczalnia przez wiele lat była niedostępna dla osób postronnych. Warto z niej skorzystać, bo następna taka okazja przytrafi się dopiero za rok - zachęca Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy spółki GIWK.
Zainteresowani dniami otwartymi oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód mają do wyboru dwa terminy zwiedzania - pierwszy przypada w sobotę 24 sierpnia, drugi w sobotę 14 września. Wstęp bezpłatny, ale należy wcześniej zarejestrować swoją obecność. W tym celu należy wejść na stronę internetową www.otwartaoczyszczalnia.pl i wypełnić krótki formularz. Zwiedzanie będzie odbywać się w grupach, które mogą liczyć minimum 10, a maksymalnie 30 osób. Godziny wejść poszczególnych grup - zarówno w terminie sierpniowym, jak i wrześniowym - przedstawiają się następująco: 10:00, 11:30, 13:00 i 14:30.

Zwiedzanie pod okiem fachowcówGrupy będą oprowadzane pod okiem specjalistów, czyli pracowników oczyszczalni, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie frapujące gości pytania. Zapewne niemałym zaskoczeniem dla wielu odwiedzających obiekt po raz pierwszy będzie fakt, że w zakładzie na Rudnikach powstają również "produkty", które można wykorzystać do celów niezwiązanych z likwidacją nieczystości.

- Goście przejdą trasą pokrywającą się mniej więcej z drogą, jaką przebywają ścieki w procesie oczyszczania. Na koniec uczestnicy wizyty będą mieli możliwość zapoznać się z instalacjami, dzięki którym możliwe jest zagospodarowanie biogazu oraz osadów ściekowych, czyli produktów ubocznych procesu oczyszczania - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Zobacz nasz film o pracy osób zatrudnionych w oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód


Odwiedź także zbiorniki na wodęUwaga, na koniec ważna informacja dla rodziców: zwiedzanie oczyszczalni jest możliwe wyłącznie dla dzieci, które ukończyły 12 rok życia. Ponadto osoby, które nie osiągnęły pełnoletności, będą mogły wejść na teren zakładu na Rudnikach wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej.

Na koniec warto wspomnieć, że dni otwarte oczyszczalni ścieków Gdańsk-Wschód to niejedyna atrakcja organizowana przez spółkę GIWK, z której mogą skorzystać mieszkańcy Trójmiasta. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.giwk.pl, a także w naszym artykule z czerwca tego roku. Przypominamy, że w ramach atrakcji można zwiedzić trzy zbiorniki na wodę: dwa historyczne i wyłączone z eksploatacji - czyli Stara Orunia i Stary Sobieski - oraz jeden oddany do użytku zaledwie cztery lata temu - Kazimierz.

Przekonaj się, dlaczego warto wejść do zbiornika Stary Sobieski we Wrzeszczu

Opinie (112) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.