• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co z przywilejami dla księży?

6 lutego 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Z Krystyną Sienkiewicz, senatorem SLD-UP, rozmawia Tomasz Borkowski

- Proponuje pani wprowadzenie zmian w ustawie o stosunku państwa do Kościoła, by w trudnej sytuacji finansów państwa znieść ulgi, z jakich korzysta Kościół i księża.

W sytuacji gdy ubożeje wielka część społeczeństwa, zmuszeni byliśmy ograniczyć wiele świadczeń socjalnych, a trzy miliony naszych rodaków jest już długotrwale pozbawionych pracy. Jednocześnie widać jak rośnie poziom zamożności Kościoła - zarówno samej instytucji, jak i duchownych. To akurat ma pan możliwość oglądać na przykładzie kościoła Św. Brygidy. Trudno tam dostrzec tę pauperyzację. Od czterech lat kieruję Stowarzyszeniem Obrony Podatników i wiem, że skoro wszyscy jesteśmy donatorami "Korony" i składamy się na budżet, nie może być podmiotów uprzywilejowanych.

- Na czym polega uprzywilejowanie Kościoła?

Kościół jest bardzo mocno uprzywilejowany. Choćby w ten sposób, że kościelne osoby prawne są zwolnione z opodatkowania wszystkiego, co otrzymują. Czy to będą szaty liturgiczne, czy mercedes, czy inwestycje sakralne, czy apteki, wydawnictwa kościelne, radio albo telewizja - dochody są zwolnione z podatku. Nie ma tu równości podmiotów. Nieopodatkowanym miejscem potężnych, wprost nieogarnionych przychodów są cmentarze parafialne. Pobiera się pieniądze za wszystkie usługi tam świadczone - od grobu ziemnego, od pochówku, od pomnika, od możliwości późniejszego pochowania w tym miejscu innych członków rodziny... Kościół zarabia też na ślubach konkordatowych.

- Czy istnieje jakaś realna kontrola nad tym, ile i jakie grunty przejmuje nieodpłatnie Kościół na mocy ustawy o stosunku państwa do Kościoła?

Nie, nie ma niczego takiego, tym bardziej że w artykule 70 tej ustawy, umożliwiającym przejmowanie gruntów państwowych przez Kościół po 8 maja 1945 r., nie ma kontrapunktu chronologicznego. Przepis ten obowiązuje więc po dziś dzień i, o ile wiem, Kościoły łupią ziemię z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, jak się tylko da.

- Czy przywileje kościelne da się znieść bez naruszenia postanowień konkordatu, który chroni interesy Kościoła katolickiego?

Nie wiem. Żeby to stwierdzić, potrzebne są prace studyjne. Spowodowałam jednak to, że zmąciła się ta słodka zupa, w której tkwi cała klasa polityczna, uważająca że wszystko jest w porządku. Dobrze jest, jeśli zabierze się tym, którzy nie zaprotestują, a Kościołów lepiej nie tykać. Nie chodzi tu bowiem tylko o Kościół katolicki.

- Wszystkie Kościoły cieszą się takimi przywilejami?

Tak. Ustawa o stosunku państwa do Kościoła jest identyczna w przypadku wszystkich Kościołów. Natomiast pozostałe Kościoły są mniej liczebne, więc proporcjonalnie skala zjawiska jest inna.

- Czy sądzi pani, że w Polsce byłoby możliwe wprowadzenie podatku kościelnego, jaki stosowany jest np. w Niemczech?

Z pewnością istnieje na to duża gotowość i społeczne przyzwolenie. Nie ma natomiast woli politycznej.

- Jakiego rzędu korzyści mógłby odnieść skarb państwa, gdyby takie zmiany udało się przeprowadzić?

Pojęcia nie mam, ponieważ państwo już dość dawno zrezygnowało z informacji na temat przychodów Kościoła i kierunkach wykorzystania tych przychodów.

- Czyli majątek Kościoła jest nie do oszacowania?

Niestety, nie jest to możliwe. Dla mnie jest on niewyobrażalny.

- Dziękuję za rozmowę.
Głos Wybrzeża

Opinie (53)

 • Brawo dla tej pani

  Dzisiaj ogladałem na TVN "kropke nad i" z Pieronkiem i Lisakiem. B. Pieronek z ogromnym zacietrzewienim wypowiadał sie na temat zaslug kosciola dla kraju ... Zachowywał sie jak dziecko ktoremu chca zabrac jego ulubiona zabawke...

  • 0 0

 • w końcu ktoś poruszył ten temat

  Nadszedł już najwyższy czas, żeby opodatkować kler. Wprowadzenie podatku kościelnego w dużym stopniu ukruciłoby samowolę duchownych. W końcu nie każdy chce utrzymywać tą skostniałą instytucję. Jeżeli cały kraj ma "zaciskać pasa" to nie widzę niczego złego w opodatkowaniu Kościoła.

  • 0 0

 • Trzy Kolory: Czerwony

  Od razu poznać, że czerwoni dorwali się do władzy......
  Jeszcze parę lat i w ogóle Kościół zlikwidują.

  • 0 0

 • Reformacja

  W czasach gdy gro ludzi w kraju "klepie biede" , a zdecydowana wiekszość mlodych kleryków czuje powołanie do kasy i władzy nie zaś do służby bożej , takie ukrócenie samowoli finansowej kleru wyjdzie na zdrowie nie tylko społeczenstwu ale i samej organizacji kościelnej . I tu można by wymienić mnóstwo przykładów ale jeśli ktos je widzi to nie ma takiej potrzeby a jesli ktoś jest uczulony wyłącznie na jeden kolor to i tak nic do niego niedotrze.

  • 0 0

 • O czym wy mówicie ???

  Dlaczego o Kościele wypowiadają się ludzie, którzy nie mają z nim nic wspólnego ? NIby skąd pani senator SLD wie jaki jest majątek Kościoła. Z coniedzielnego kazania ? Co to znaczy "niewyobrażalny" ? Świadczy to o tym, że rozmówczyni nie ma pojęcia o czym mówi.

  Pragnę przypomnieć pani senator SLD, że Kościół jako istytucja społeczna służy społeczeństwu i utrzymuje się tylko i wyłącznie z dobrowolnych datków społeczeństwa.

  Jeśli pani senator tak zazdrości majątku Kościołowi, to dlaczego nie została zakonnicą ???

  Na koniec można odwrócić kota ogonem i wystąpić o zniesienie uprzywilejowania rządu, sejmu i senatu, bo w sytuacji gdy ubożeje wielka część społeczeństwa, jednocześnie rośnie poziom zamożności posłów, senatorów i ministrów. Osoby "przy korycie" są mocno uprzywilejowane, bo łapówki nie są opodatkowane, a z błędnych decyzji nikt ich nie rozlicza. Ich majątek również "dla mnie jest niewyobrażalny".

  • 0 0

 • "tylko i wyłącznie z dobrowolnych datków społeczeństwa".
  Sądząc po ilości budowanych kościołów to mamy bardzo bogate społeczeństwo. Szkoda, że jakoś tego nie widać.

  • 0 0

 • Podatki dla wszystkich

  Wystarczy popatrzeć na plebanie,nie na kościoły a na plebanie.W wielu przypadkach są to wspaniałe rezydencje,bardzo bogato wyposażone.Samochody Proboszczów również świadczą o ich ubóstwie,nie widać tam tanich krajowych aut.Wprowadzenie podatku jest jak najbardziej uzasadnione.

  • 0 0

 • Zostawcie kosciol w spokoju

  To zaslugi kosciola dla Polski sa niewyobrazalne. Tylko kosciol broni nas przed wynarodowieniem i masoneria z Unii Europejskiej. Zacznijcie liczyc od siebie a nie zabierac sie za to co nie jest wasze.

  • 0 0

 • Do słuchacza R M

  Twoją wypowiedż potraktowałem jako żart. Problem w tym, że całkiem spora grupa Polaków myśli tak naprawdę - vide wynik wyborczy LPR. Jeśli chodzi o sięganie po "nieswoje", to uważam że Kościół jest tego najlepszym przykładem. Domaga się nieodpłatnego przekazywania terenów np. miejskich, czyli państwowych, czyli także moich. Ja się nie zgadzam, ale czy ktoś mnie o to raczy zapytać? (możnaby przecież zrobić lokalne referndum, ale do tego oczywiście kler nie dopusci, bo wtedy nic by nie dostali). Dla przykładu podam przypadek z mojego rodzinnego miasta-Braniewa. Kilka lat temu we władanie Kościoła przeszła zabytkowa baszta, którą po wojnie odbudowali harcerze i przez klikadziesiąt lat tam urzędowali (spędziłem tam swoje dzieciństwo). Po zmianie właściciela harcerze natychmiast dostali od księdza kopa (teraz oni spędzają dzieciństwo na 30 m2 szkonej swietlicy), a w baszcie mieści się muzeum św. Reginy Protman - i pies z kulawą tam nie zagląda. Czy to ma służyć dobru naszego Społeczeństwa???

  • 0 0

 • Ta cała nagonka na Kościół jest i je jego "ogromne" uprzywilejowanie pwoduje, że coraz bardziej chcę wyjezdżać z tego popier... kraju.
  Mnie nie razi monstrancja w Brygidzie ani zachodmi wóz Biskupa; przecież musimy po sobie pozostawić chociaż jakąś namiastkę piękna, a co do kwestii samochodów osób duchownych to zapraszam chociażby do "kochanego" ZUS-u. Zresztą w imię bardzo prywatnego interesu chcę żeby Kościół był jeszcze bogatszy, bo może dzieki temu uda się szybciej zbudować oczekiwany Koścoł w Kowalach na Osiedlu Olimp (niestety oparcie takiej iwestycji jedynie na składkach wiernych nie ma szans powodzenia).

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane