• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czyszczą stadion przed rekordowym sezonem koncertowym. "Więcej widzów niż na Euro 2012"

Maciej Korolczuk
11 kwietnia 2024, godz. 17:30 
Opinie (127)

Około miesiąca ma potrwać wiosenne mycie elewacji Polsat Plus Areny GdańskMapka. To pierwsze tak kompleksowe czyszczenie stadionu od momentu jego otwarcia w 2011 roku. Porządki to element przygotowań do intensywnego sezonu koncertowego. W tym roku w Letnicy odbędą się cztery koncerty, na które sprzedano ponad 200 tys. biletów.Czy wybierasz się na którąś z tegorocznych imprez na stadionie?

Imprezy, do których przygotowuje się zarządca gdańskiego stadionu to oczywiście dwa koncerty Eda Sheerana oraz dwa występy Dawida Podsiadło. Na oba wydarzenia sprzedano w sumie ponad 200 tys. biletów, co jest rekordem w 13-letniej historii stadionu.

- To więcej niż podczas czterech meczów Euro 2012, które z trybun oglądało ok. 170 tys. widzów - mówi Paweł Buczyński, prezes spółki Arena Gdańsk Operator, która na co dzień zarządza obiektem. - Jeśli dodamy do tego festiwale muzyczne Męskie Granie i Rockowiznę, mecze Lechii Gdańsk i inne mniejsze imprezy, to przez obiekt w tym roku przewinie się rekordowa liczba widzów. Dlatego musimy się do nich właściwie przygotować i wiosenne mycie elewacji jest częścią tych przygotowań.
Od kilku dni na elewacji stadionu zaobserwować można podczepionych na linach alpinistów, którzy specjalnymi szczotkami myją poliwęglanowe panele. Mają co robić, bo cała elewacja składa się z 18 tys. takich elementów. By nie uszkodzić uszczelek i nie rozszczelnić elewacji, stadion jest czyszczony tylko przy użyciu czystej wody bez wsparcia chemii i detergentów.

  • Do wyczyszczenia jest 18 tys. paneli z poliwęglanu.
  • Czyszczenie stadionu potrwa ok. 3-4 tygodni.

Obiekt brudniejszy w środku niż na zewnątrzPierwszy etap czyszczenia elewacji odbył się w ubiegłym roku. Wówczas obiekt umyto od wewnątrz i co ciekawe - był on o wiele bardziej zanieczyszczony niż z zewnątrz. Jak wyjaśnia Olgierd Tracz, pracujący na stadionie alpinista, to efekt parapetów na poszczególnych kondygnacjach, na których zbiera się kurz, pył węglowy czy zanieczyszczenia ptaków.- Od zewnątrz najgorzej wygląda zacieniona północna strona elewacji, którą pokrywają porosty, glony i zalążki mchu. Ponadto wyzwaniem jest silny wiatr. Specyfika tego miejsca jest taka, że przeważnie tu mocno wieje i musimy brać pod uwagę, że przy silnych porywach nasi pracownicy ze względów bezpieczeństwa muszą robić przerwy, a czasem nawet przerwać pracę. Szacujemy, że czyszczenie zajmie nam ok. 3-4 tygodni.
Wyczyszczenia elewacji podjęła się firma Kärcher, która wcześniej w podobny sposób przywróciła blask ponad 160 zabytkom na całym świecie.

Wśród nich była m.in. kolumnada na placu Świętego Piotra w Rzymie, posąg Chrystusa w Rio de Janeiro (jego mycie zajęło 40 dni), 3300-letni obelisk w Paryżu i głowy prezydentów USA na Mount Rushmore, a także Brama Brandenburska w Berlinie i pomnik Bismarcka w Hamburgu.

Wydarzenia

Dawid Podsiadło (26 opinii)

(26 opinii)
pop

Dawid Podsiadło

pop

Ed Sheeran (10 opinii)

(10 opinii)
pop

Ed Sheeran (2 opinie)

(2 opinie)
344 - 444 zł
pop

Rockowizna festiwal 2024 (30 opinii)

(30 opinii)
249 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny, rock / punk

Męskie Granie 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
rock / punk, pop

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (127)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane