Fakty i opinie

Donos na Adamowicza za koszulkę Neptuna

O tym, że Neptun otrzyma koszulkę "Konstytucja" wiedziały miejskie służby.
O tym, że Neptun otrzyma koszulkę "Konstytucja" wiedziały miejskie służby. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Skoro swoich wyznawców mają Latający Potwór Spaghetti oraz Niewidzialny Różowy Jednorożec, to może mieć i Neptun. Z takiego założenia wyszedł gdańszczanin, który złożył donos do prokuratury na prezydenta Pawła Adamowicza i działaczy KOD za to, że na pomnik Neptuna założyli koszulkę z napisem "Konstytucja". Twierdzi, że w ten sposób obrażono jego uczucia religijne.Pełna treść zawiadomienia przesłana do prokuratury.
Pełna treść zawiadomienia przesłana do prokuratury. fot. Facebook
Przypomnijmy: przed tygodniem na gdańskie pomniki i posągi działacze KOD, w proteście przeciwko łamaniu konstytucji, założyli koszulki z napisem "Konstytucja". Późnym wieczorem pojawiły się one m.in. na pomniku Świętopełka i Króla Jana III Sobieskiego.

O akcji wcześniej poinformowano władze miasta. Służby miejskie same założyły jedną z koszulek na postać Neptuna na Długim Targu.

Czytaj więcej: Gdańskie pomnik odziane w koszulki "Konstytucja".

Pod naszym tekstem rozpętała się gorąca dyskusja, zamieszczono pod nim 1 tys. komentarzy. Nie wszyscy na tym jednak poprzestali. Jeden z mieszkańców Gdańska właśnie złożył do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Nie chodzi mu o zniszczenie pomników czy inne, podobne czyny. Twierdzi, że obrażono jego uczucia religijne.

Neptun jest bogiem, nie wolno go ośmieszaćPan Andrzej pisze, że wizerunek "Boga Mórz - Neptuna - został zbezczeszczony przez nieznanych mu sprawców z Komitetu Obrony Demokracji", a z mediów wie, że odbyło się to przy akceptacji prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Wyżej wymienione osoby obraziły moje uczucia religijne przez nałożenie na wizerunek Boga mórz, oceanów, chmur, źródeł, a także trzęsień ziemi płóciennej koszuli z napisem Konstytucja - czytamy w zawiadomieniu. [pisownia oryg.]
W dalszej części cytuje konstytucję i Kodeks karny. Art. 196 KK przewiduje za obrazę uczuć religijnych grzywnę, ograniczenie wolności lub karę więzienia do lat 2. Gdańszczanin domaga się kary i uzasadnia:

- Nie wiem co zrobiłem takiego, że Prezydent Miasta Gdańska i działacze KOD naśmiewają się z mojego Boga, być może jest to zemsta za zalewanie deszczami Gdańska, ale zamiast oddać szacunek i cześć Bogu i prosić o przychylność, wolą go ośmieszyć. Dziś sprofanowali pomnik Boga Neptuna, jutro sprofanują Krzyż Katolicki, Gwiazdę Dawida lub inny symbol religijny [pisownia oryg.]- kończy swoje pismo.

Wierzyć można w wiele rzeczyWśród wielu religii, mających miliony wyznawców, w ostatnim czasie pojawiły się też mniej poważne ruchy, które najczęściej mają na celu ośmieszenie wiary w cokolwiek. Część z nich została oficjalnie zarejestrowana. Ich bóstwami są np. Niewidzialny Różowy Jednorożec czy Latający Potwór Spaghetti.

- Ja także mogę wierzyć, w co chcę. Gwarantuje mi to właśnie konstytucja - podkreśla pan Andrzej.

Opinie (983) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.