• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Drogowcy szukają radykalnych rozwiązań na paraliż ul. Spacerowej

Szymon Zięba
31 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Kolejny dzień korka na Spacerowej przez remont Opackiej.

Jeżeli paraliż drogowy na ul. SpacerowejMapka ma zniknąć, to potrzebne są kolejne rozwiązania. Pomysły drogowców na korki spowodowane przebudową ul. OpackiejMapka zmniejszyły problem, ale go nie rozwiązały. Zator na tej ważnej drodze nadal daje się kierowcom we znaki. Teraz pod uwagę brane jest wprowadzenie dwukierunkowego ruchu na Opackiej i prowadzenie robót w weekendy nocą.Czy zamknięcie ul. Opackiej na noc w weekend to dobry pomysł?

Przypomnijmy: problemy w ruchu na Spacerowej to efekt prowadzonych robót przy ul. Opackiej, które obejmują wymianę nawierzchni jezdni na całej szerokości tej ulicy oraz remont przyległego chodnika.

Wymusiły one wprowadzenie nowej organizacji ruchu:

  • Ulica Opacka na odcinku prowadzenia robót została zwężona do jednego pasa ruchu i wprowadzony został ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Spacerowej. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Dojazd do posesji przy ul. Opackiej jest jednak zapewniony.
  • Dojazd do ul. Czyżewskiego od strony ul. Spacerowej został poprowadzony przez ul. Stary Rynek Oliwski, Opata Rybińskiego oraz al. Grunwaldzką.
  • Dojazd do ul. Spacerowej od strony ul. Czyżewskiego możliwy jest ul. Cystersów.

W efekcie ul. Spacerowa została praktycznie sparaliżowana.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zareagował na sygnały od kierowców i wprowadził pierwsze rozwiązania.

  1. Wprowadzona została korekta na skrzyżowaniu ul. Opata Jacka Rybińskiego i al. Grunwaldzkiej, która polega na zmianie geometrii, aby skręt w al. Grunwaldzką w kierunku Sopotu był możliwy z dwóch pasów ruchu (podwójny lewoskręt).
  2. Wprowadzona została korekta w programie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Pomorskiej

Choć zmiany obowiązują od wtorku, 31.05.2022 r., nie udało się rozładować korka, o czym przekonaliśmy się sami, próbując przejechać tego dnia ul. Spacerową po godzinach szczytu (ok. 9:15).

- Wprowadzone zmiany były ulgą dla kierowców, a nie radykalną zmianą - przyznaje Mieczysław Kotłowski, dyrektor GZDiZ.

Zamknięcie Opackiej na noc w weekend?Właśnie dlatego drogowcy szukają kolejnych, konkretnych rozwiązań. Jedną z opcji jest zmiana organizacji robót. Miałaby się ona wiązać z wprowadzeniem ruchu dwukierunkowego na ul. Opackiej - już od przyszłego tygodnia.

Droga natomiast byłaby zamykana na dwie weekendowe noce. Roboty chodnikowe prowadzone byłyby z kolei przy krótkim wahadle.

Dyrektor Kotłowski zaznacza jednak, że plany drogowców zweryfikowała informacja o braku podbudowy na niektórych fragmentach ul. Opackiej. W tej chwili trwa analiza, czy wspomniany wcześniej pomysł ma szansę na wejście w życie.

22:18 9 CZERWCA 22

Ruch na Opackiej w obu kierunkach (25 opinii)

Ruch na Opackiej w Gdańsku Oliwie między Cystersów i Spacerową w obu kierunkach
Ruch na Opackiej w Gdańsku Oliwie między Cystersów i Spacerową w obu kierunkach

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (224)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane