• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdynia. Druga tura bez Wojciecha Szczurka. Zmierzą się Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot

Ewelina Oleksy, neo
8 kwietnia 2024, godz. 06:00 
Opinie (1446)
aktualizacja: godz. 11:34 (8 kwietnia 2024)
Najnowszy artykuł na ten temat Brak koalicji w Radzie Miasta w Gdyni
Wojciech Szczurek żegna się z fotelem prezydenta Gdyni i nie wchodzi nawet do drugiej tury. Wojciech Szczurek żegna się z fotelem prezydenta Gdyni i nie wchodzi nawet do drugiej tury.

To już pewne: Wojciech Szczurek, który był prezydentem Gdyni od 26 lat, przegrywa wybory i nie wchodzi nawet do drugiej tury. Już rano poinformował o tym sam w mediach społecznościowych. Samorządność straci też większość w Radzie Miasta. W drugiej turze zmierzą się Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu i Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Jak oceniasz prezydenturę Wojciecha Szczurka?

Aktualizacja, godz. 11:30. Są już pełne i oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. W drugiej turze wezmą udział Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu i Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej.

Wyniki wyborów na prezydenta Gdyni w 2024 roku:

 • Aleksandra Kosiorek 34,43 proc.
 • Tadeusz Szemiot 25,85 proc.
 • Wojciech Szczurek 23,53 proc.
 • Marek Dudziński 12,77 proc.
 • Przemysław Olczyk 3,42 proc.
Jeśli informacja, którą podał sam Wojciech Szczurek, się potwierdzi, a cząstkowe wyniki się utrzymają, będzie to prawdziwa sensacja.

Szczurek ustąpi ze stanowiska prezydenta Gdyni po 26 latach sprawowania władzy - bez walki w drugiej turze, do której prawdopodobnie się nie dostał.

Szczurek: "przyjmuję to z pokorą"- Według nieoficjalnych wyników w Gdyni będzie druga tura wyborów. Niestety beze mnie. Przyjmuję to z pokorą, jestem wdzięczny za każdy oddany głos i gratuluję kontrkandydatom.
Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Jedno jest pewne: to było niezapomniane 26 lat i największy z możliwych zaszczytów. Wszystko, co robiłem, robiłem z myślą o Was - gdyniankach i gdynianach. Dziękuję. Kocham Gdynię - napisał w mediach społecznościowych Szczurek przed godz. 6 rano.

Wpis Wojciecha Szczurka informujący o przegranej. Wpis Wojciecha Szczurka informujący o przegranej.
W Wyborach na prezydenta Gdyni startowało pięciu kandydatów: Wojciech Szczurek z Samorządności, Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej startującej razem ze społecznikami i lewicą, Marek Dudziński z Prawa i Sprawiedliwości, Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu i Przemysław Olczyk z Konfederacji.

Wszystko o wyborach samorządowych: listy kandydatów, programy - sprawdź w naszym serwisiePo 26 latach urzędujący prezydent Wojciech Szczurek ubiegał się o ostatnią już kadencję (na więcej - jeśli by wygrał - nie pozwoliłaby mu ustawa, która wprowadziła limit kadencji).

Według cząstkowych danych policzonych z blisko 30 proc. komisji i podanych przed godz. 2 w nocy poparcie dla kandydatów na prezydenta Gdyni wyglądało następująco:

 • Kosiorek - 35,2 proc.
 • Szemiot - 25,5 proc.
 • Szczurek - 23,5 proc.
 • Dudziński - 12,5 proc.
 • Olczyk - 3,2 proc.

Takie wyniki w nocy podała Aleksandra Kosiorek.

Cząstkowe wyniki z Gdyni. Cząstkowe wyniki z Gdyni.

Samorządność nie będzie już rządzić GdyniąRadni z ugrupowania Wojciecha Szczurka nie będą mieli większości także w Radzie Miasta. Według wciąż nieoficjalnych danych tu także zajęli trzecie miejsce - tym razem za Koalicją Obywatelską i Gdyńskim Dialogiem.

Porażka może być dotkliwa, bo w niektórych okręgach wprowadzą zaledwie jednego radnego, podczas gdy wcześniej mieli ich aż czterech. Jeśli potwierdzą się nasze doniesienia to do Rady Miasta Gdyni może nawet nie wejść Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrywa w pierwszej turzeNiespodzianek, jak w Gdyni, nie ma w Gdańsku. Tam w pierwszej turze, z dużą przewagą, wygrywa Aleksandra Dulkiewicz.

Dulkiewicz wygrywa w Gdańsku, Jachim i Kosiorek prowadzą w Sopocie i Gdyni Dulkiewicz wygrywa w Gdańsku, Jachim i Kosiorek prowadzą w Sopocie i Gdyni

Według badania exit poll obecna prezydent Gdańska otrzymała ok. 62,3 proc. głosów i jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce.

W Sopocie prowadzi Magdalena Czarzyńska-JachimPo północy spłynęły dane z 7 komisji w Sopocie (na 21 w mieście), w każdej wygrała Magdalena Czarzyńska-Jachim z wynikiem od 53 do 60 proc., wszystko wskazuje więc na to, że zostanie ona już po pierwszej turze prezydentem Sopotu.
10:17 8 KWIETNIA (aktualizacjaakt. 10:30)

KO wygrywa gdyńską radę miasta (47 opinii)

Radni KO:
Dzierżyński, Strzałkowska, Śrubarczyk-Cichowska, Tokarska, Bzdęga, Wójcik, Da Silva, Szemiot, Piesiewicz, Kramin, Aziewicz, Bysewska

Radni Gdyński Dialog:
Trojanowicz, Salomon, Rogała, Kosiorek, Strzałkowski, Biernacik, Austen

Radni PiS:
Dudziński, Stolarczyk, Horała

Radni SWS:
Kłodziński, Bartoszewicz, Ubych, Zielińska, Guć
_____________
Potencjalni radni czekający na zrzeczenie się mandatu przez Kosiorek - Zastawna lub Szemiota - Żurawik
Radni KO:
Dzierżyński, Strzałkowska, Śrubarczyk-Cichowska, Tokarska, Bzdęga, Wójcik, Da Silva, Szemiot, Piesiewicz, Kramin, Aziewicz, Bysewska

Radni Gdyński Dialog:
Trojanowicz, Salomon, Rogała, Kosiorek, Strzałkowski, Biernacik, Austen

Radni PiS:
Dudziński, Stolarczyk, Horała

Radni SWS:
Kłodziński, Bartoszewicz, Ubych, Zielińska, Guć
_____________
Potencjalni radni czekający na zrzeczenie się mandatu przez Kosiorek - Zastawna lub Szemiota - Żurawik
Zobacz więcej

Opinie wybrane