• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dulkiewicz wygrywa w Gdańsku, Jachim i Kosiorek prowadzą w Sopocie i Gdyni

neo, ewel, piw, Patsz, ms
7 kwietnia 2024, godz. 21:00 
Opinie (1505)
aktualizacja: godz. 01:55 (8 kwietnia 2024)
Aleksandra Dulkiewicz będzie nadal pełnić funkcję prezydenta Gdańska - wynika z sondażu, który został przeprowadzony wśród głosujących w Gdańsku. Aleksandra Dulkiewicz będzie nadal pełnić funkcję prezydenta Gdańska - wynika z sondażu, który został przeprowadzony wśród głosujących w Gdańsku.

Aleksandra Dulkiewicz wygrała wybory na prezydenta Gdańska już w pierwszej turze. Po północy Magdalena Czarzyńska-Jachim wyraźnie prowadziła w Sopocie. W Gdyni stawce sensacyjnie przewodziła Aleksandra Kosiorek. Trwa liczenie głosów.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Wysoka wygrana Aleksandry Dulkiewicz w I turze wyborów:

Zgodnie z sondażem exit poll obecna prezydent Gdańska otrzymała ok. 62,3 proc. głosów i jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce.

Drugie miejsce w Gdańsku zajął kandydat PiS Tomasz Rakowski. IPSOS podaje, że otrzymał on ok. 12,2 proc. głosów. Kolejne miejsce zajął Andrzej Pecka z Trzeciej Drogi, który zgromadził 6,6 proc. głosów.

Aleksandra Dulkiewicz nie kryła radości, ale i zaskoczenia. Gdy weszła na scenę po publikacji wyników, podkreśliła, że musi się odwrócić, żeby się upewnić. - Ale wiecie, że to tylko sondaże? - zapytała na wstępie.

Dulkiewicz: "wynik pokazuje, że zdaliśmy egzamin"- Kiedy trwała ta kampania, często słyszeliśmy, że brakuje emocji, a ja sobie myślę, że my mamy tyle emocji w życiu publicznym, że chyba odzwyczailiśmy się od normalności. Dlatego marzy mi się Gdańsk normalny, zwykły, bez fajerwerków. Ja nie potrzebuję fajerwerków, ale miasta, w którym każdemu będzie się dobrze żyło, i wiem, że z moją drużyną jesteśmy w stanie tworzyć takie miasto. Wydaje mi się, że ten wynik pokazuje, że zdałam, że zdaliśmy egzamin przez te ostatnich 5 lat, ale to nie odbyłoby się bez drużyny i ja mojej drużynie dziękuję - powiedziała Dulkiewicz na swoim wieczorze wyborczym.

Rakowski: "daliśmy z siebie maksymalnie wszystko"Entuzjazmu nie było w gdańskim sztabie PiS.

- Po pierwsze chciałem pogratulować pani prezydent. Duże zobowiązanie przed nią. Liczę na to, że pani prezydent będzie chciała skorzystać z naszego bardzo dobrego programu wyborczego. Oferuję jej swoją pomoc - powiedział Tomasz Rakowski po ogłoszeniu sondażowych wyników. - Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w te wybory, wszystkim, którzy pokładali nadzieję w PiS i w tym, że w Gdańsku jest w stanie realnie zawalczyć. Niestety dotknęliśmy być może tego szklanego sufitu, może można było zrobić coś więcej, ale w tym krótkim czasie kampanii daliśmy z siebie maksymalnie wszystko.

Pecka: "czekamy na wyniki do Rady Miasta"Andrzej Pecka nie kryje, że miał większe oczekiwania co do wyniku. Pogratulował wygranej prezydent Dulkiewicz i dodał, że liczy na współpracę.

- Mamy nadzieję, że wykorzysta część naszych pomysłów i nie pójdą one na marne. Czekamy na wyniki do Rady Miasta, licząc na to, że wspólnie z innymi radnymi też będziemy je mogli tam realizować. Najważniejszy jest dialog - mówi Andrzej Pecka.
Wspólna Gdańska Droga 2050 liczy na 6 mandatów w Radzie Miasta.

- Czy tyle będzie, okaże się, kiedy wszystko zostanie podliczone - kończy Pecka.
Aleksandra Dulkiewicz jest prezydentem Gdańska od 2019 r. Należy do stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska, założonego jeszcze przez Pawła Adamowicza. W wyborach startowała z poparciem PO - z list Koalicji Obywatelskiej.

PO nie wystawi kandydata na prezydenta Gdańska, bo popiera Aleksandrę Dulkiewicz PO nie wystawi kandydata na prezydenta Gdańska, bo popiera Aleksandrę Dulkiewicz

W czasie kampanii wyborczej Dulkiewicz przedstawiła program oparty na siedmiu filarach pod hasłami Gdańsk dla: wspólnoty, przyszłości, klimatu, zdrowia, mobilności, dla przedsiębiorczych, kultury i czasu wolnego.

Czarzyńska-Jachim prowadzi w SopocieJuż po północy spłynęły dane z siedmiu komisji (na 21 w mieście), w każdej wygrała Magdalena Czarzyńska-Jachim z wynikiem od 53 do 60 proc., wszystko wskazuje więc na to, że zostanie ona już po pierwszej turze prezydentem Sopotu. Niemniej na oficjalne wyniki trzeba poczekać do rana.

Kosiorek prowadzi w GdyniPrzed godz. 2 Aleksandra Kosiorek poinformowała, że po podliczeniu wyników z prawie 29 proc. komisji wyborczych, rozkład poparcia wygląda nastepująco:

Kosiorek 35,2 %
Szemiot 25,5 %
Szczurek 23,5 %
Dudziński 12,5 %
Olczyk 3,2 %

Gdyby te wyniki się utrzymały, oznaczałoby to ogromną sensację. Do drugiej tury nie dostałby się bowiem obecny prezydent miasta Wojciech Szczurek.

Wczesniej przedstawiciele jednego ze sztabów przekazali nam wyniki z 7 komisji. To 6 proc. wszystkich głosów. Zgodnie z nimi Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu zdobyła 34 proc. głosów, Wojciech Szczurek z Samorządności 25 proc., a Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej 21 proc.

- To była najtrudniejsza kampania w historii. Czuć było moc i wiarę w to, że mamy znakomity program, znakomitą ekipę i wiarę w ludzi. Serdecznie dziękuję tym, którzy każdego dnia pracowali na sukces tych wyborów. Czekamy na wyniki z pokorą - podsumował Wojciech Szczurek na wieczorze wyborczym swojego ugrupowania. - Ostateczna decyzja zależy od mieszkańców miasta, ale ja wiem, że jesteście najlepsi - zwrócił się do swoich współpracowników.

Aleksandra Dulkiewicz zwyciężyła w Gdańsku (57 opinii)

Kolejną kadencję wygrywa kandydatka z ramienia KO z wynikiem 62,3% co oznacza bezwzględne zwycięstwo w 1 turze!
Kolejną kadencję wygrywa kandydatka z ramienia KO z wynikiem 62,3% co oznacza bezwzględne zwycięstwo w 1 turze!
neo, ewel, piw, Patsz, ms

Opinie wybrane