• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PO nie wystawi kandydata na prezydenta Gdańska, bo popiera Aleksandrę Dulkiewicz

Ewelina Oleksy
1 lutego 2024, godz. 15:00 
Opinie (1167)
Aleksandra Dulkiewicz to póki co jedyna kandydatka na prezydenta Gdańska. PO poprze ją w wyborach. Aleksandra Dulkiewicz to póki co jedyna kandydatka na prezydenta Gdańska. PO poprze ją w wyborach.

- Nie wystawimy swojego kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska. Poprzemy Aleksandrę Dulkiewicz - mówi nam marszałek Mieczysław Struk, szef pomorskiej Platformy Obywatelskiej. Decyzja jest już oficjalna. Wcześniej przedstawiciele tej partii nie składali publicznie takiej deklaracji.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhoneJak oceniasz decyzję PO o udzieleniu poparcia Aleksandrze Dulkiewicz?

Jeśli do tej pory w tym temacie były jeszcze jakieś znaki zapytania, to właśnie zniknęły.

Platforma Obywatelska (a szerzej Koalicja Obywatelska) nie wystawi swojego kandydata w kwietniowych wyborach na prezydenta Gdańska.

Informację tę potwierdził nam marszałek województwa Mieczysław Struk, który jest szefem pomorskiej PO.

Aleksandra Dulkiewicz ma poparcie PO- Platforma Obywatelska będzie popierać w wyborach samorządowych kandydatkę na prezydenta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Absolutnie to potwierdzam. Trwają w tej chwili jeszcze negocjacje dotyczące utworzenia wspólnego komitetu wyborczego KO i Wszystko dla Gdańska [Dulkiewicz będzie startować z ramienia WdG - dop. red.] i mam nadzieję, że skończą się pozytywnie, ale to jest jeszcze w procesie. Natomiast sprawą bezdyskusyjną staje się nasze poparcie dla Aleksandry Dulkiewicz i nie będziemy wystawiać nikogo przeciwko niej - mówi nam Struk.


Dulkiewicz jest póki co jedyną oficjalną kandydatką na prezydenta Gdańska. Decyzję o tym, że będzie ponownie ubiegać się o to stanowisko, ogłosiła już we wrześniu 2022 r.

Mieczysław Struk, szef pomorskiej PO, potwierdza, że partia nie wystawi swojego kandydata na prezydenta Gdańska i poprze Aleksandrę Dulkiewicz. Mieczysław Struk, szef pomorskiej PO, potwierdza, że partia nie wystawi swojego kandydata na prezydenta Gdańska i poprze Aleksandrę Dulkiewicz.
Decyzję potwierdziła ostatnio, w styczniu tego roku.

- Potwierdzam i mówiłam już o tym wielokrotnie: będę jeszcze raz ubiegała się o zaufanie i głosy gdańszczanek i gdańszczan. Szczegóły kampanii wyborczej wraz ze Stowarzyszeniem Wszystko dla Gdańska ogłosimy niebawem, ale już dziś zapraszamy do kontaktu, współpracy i pomocy - powiedziała w nagraniu wrzuconym do mediów społecznościowych Dulkiewicz.
Władze Gdańska zadowolone z siebie, a opozycja punktuje 100 porażek Władze Gdańska zadowolone z siebie, a opozycja punktuje 100 porażek

Termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 14 marca.

W Gdyni PO wystawia kandydata przeciwko Wojciechowi SzczurkowiDecyzja pomorskiej PO jest o tyle ciekawa, że kandydat tej partii na prezydenta Gdańska byłby jedynym, który mógłby realnie zagrozić pozycji Dulkiewicz w wyborach i powalczyć z nią o wygraną.Gdy w grudniu ubiegłego roku pytaliśmy naszych czytelników w ankiecie, czy PO powinna wystawić swojego kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska przeciwko Aleksandrze Dulkiewicz, 64 proc. głosujących odpowiedziało, że tak, bo byłaby to ciekawa i potrzebna walka o władzę w mieście.

36 proc. głosujących uznało, że nie i taki ruch nie miałby sensu. Wtedy w ankiecie zagłosowało w sumie 2317 osób.

Wyniki naszej ankiety przeprowadzonej w grudniu 2023 r. Wyniki naszej ankiety przeprowadzonej w grudniu 2023 r.
W Gdyni partia nie miała w tym temacie dylematu i wystawiła - wspólnie z Lewicą i ruchami miejskimi - kandydata na prezydenta przeciwko Wojciechowi Szczurkowi. W wyborach zmierzy się z nim Tadeusz Szemiot, lider gdyńskiej PO w Radzie Miasta Gdyni.

Tadeusz Szemiot będzie wspólnym kandydatem PO, Lewicy i ruchów miejskich na prezydenta Gdyni. Tadeusz Szemiot będzie wspólnym kandydatem PO, Lewicy i ruchów miejskich na prezydenta Gdyni.

Wspólne listy KO i WdG do Rady Miasta pod znakiem zapytaniaNiewykluczone, że mimo poparcia przez PO Aleksandry Dulkiewicz nie uda się się stworzyć wspólnych list do Rady Miasta Gdańska z jej ugrupowaniem.

Rozmowy w tej sprawie toczą się od dawna i póki co, jak słyszymy od polityków z obu stron, kompromisu nie ma - jest wręcz "wzajemna niechęć do dalszych negocjacji, choć szansa na dogadanie się jeszcze jest".

- KO sprawia wrażenie, że jest już zamknięta na rozmowy z nami. Prowadzimy jeszcze dialog ws. wspólnych list wyborczych z Polską 2050 i szerzej z Trzecią Drogą. Czasu jest już mało, bo komitety wyborcze zgłaszać można maksymalnie do 12 lutego. Ogłoszona ostatnio przez premiera Donalda Tuska decyzja o rejestracji komitetu KO zamyka jeden spór - o nazwę. Teraz walka trwa głównie o "jedynki" na listach i to są trudne rozmowy - mówi nam lokalny polityk z WdG.
Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska jeszcze nie ma ostatecznej decyzji, z kim stworzy listy wyborcze do Rady Miasta. Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska jeszcze nie ma ostatecznej decyzji, z kim stworzy listy wyborcze do Rady Miasta.

Inni też jeszcze bez decyzji, a czasu małoOstatecznych decyzji ws. koalicji i kształtu list wyborczych do Rady Miasta Gdańska nie podjęły jeszcze także inne ugrupowania. Czas ucieka - do wyborów pozostały już tylko 2 miesiące. Pierwsza tura odbędzie się 7 kwietnia.

- Decyzję o formule startu w wyborach samorządowych ogłosimy wkrótce wspólnie z podmiotami, z którymi utworzymy listy - mówi nam Maciej Goniszewski, przewodniczący koła partii Polska 2050 Szymona Hołowni w Gdańsku.
PiS do wyborów pójdzie samodzielnie. Decyzja o wyborze kandydata na prezydenta z ramienia tej partii ma zapaść w najbliższym czasie w Warszawie. Startować nie zamierza jednak poseł Kacper Płażyński, bo - jak podkreśla - "realizuje się w parlamencie".

Lewica próbuje "ułożyć się" z KO i - jak słyszymy od polityków tej drugiej partii - "rozmowy idą bardzo dobrze".

Kto z kim pójdzie do wyborów? Trwają Kto z kim pójdzie do wyborów? Trwają "układanki"

Przedstawiciele Lewicy poza wariantem pójścia z KO rozważają też jednak trzy inne scenariusze.

- Pojawiła się koncepcja sojuszu Lewica - Trzecia Droga - Zieloni - Razem Pomorze - ruchy miejskie, w tym Lepszy Gdańsk i Gdańsk Tworzą Mieszkańcy. To opcja szeroka, lewicowo-prawicowa, miejska, skupiona niemal wyłącznie na sprawach lokalnych, na tym, co łączy. Rozważamy też scenariusz Lewica i ruchy miejskie/radni dzielnic, czyli koalicja aktywistyczno-miejska. Brana pod uwagę jest też koalicja, ale w rodzinie lewicy - Lewica, Razem, Lepszy Gdańsk i - chciałbym bardzo - również Zieloni. To koalicja progresywna, pewnie o najlepszym programie, ale również - najbardziej ryzykowna - wskazuje Jędrzej Włodarczyk, sekretarz pomorskiej Nowej Lewicy.
Przedstawiciele Nowej Lewicy prowadzą rozmowy ws. list wyborczych m.in. z władzami gdańskiej PO. Przedstawiciele Nowej Lewicy prowadzą rozmowy ws. list wyborczych m.in. z władzami gdańskiej PO.

Wybory samorządowe będą testem dla nowej władzyTusk 30 stycznia poinformował, że zapadła decyzja o złożeniu wniosku o rejestracji samodzielnego komitetu wyborczego Koalicja Obywatelska na najbliższe wybory samorządowe.

- Mam nadzieję, że tak jak sprawnie przygotowujemy się do tych wyborów, tak kampania i sam wynik będzie satysfakcjonujący. Czeka nas ciężka harówa, żeby odbudować rangę samorządów - powiedział Tusk. - Emocje polityczne ciągle są bardzo duże i zakorzenione w tych samych problemach, co 15 października. Kwietniowe wybory będą pierwszą bardzo ważną oceną tej zmiany, jaka zaszła późną jesienią w Polsce. To będzie test, czy Polacy są wstępnie zadowoleni z tej zmiany, czy nie, dlatego bardzo poważnie podchodzimy do tych wyborów - dodał.
Quiz Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz? Średni wynik 74%

Politycy z Trójmiasta. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (1167)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane