• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Tadeusz Szemiot kandydatem PO i Lewicy na prezydenta Gdyni

Michał Sielski, Patryk Szczerba
19 stycznia 2024, godz. 18:00 
Opinie (572)
Tadeusz Szemiot został kandydatem koalicji PO, Lewicy i ruchów miejskich na prezydenta Gdyni.
Tadeusz Szemiot został kandydatem koalicji PO, Lewicy i ruchów miejskich na prezydenta Gdyni.

Tadeusz Szemiot został kandydatem koalicji PO, Lewicy i ruchów miejskich na prezydenta Gdyni. To trzecia osoba, która zapowiedziała, że będzie ubiegać się o najważniejszy gabinet w Urzędzie Miasta. - Budując koalicję, którą będę miał zaszczyt reprezentować w wyborach prezydenckich, oparłem ją o dialog, porozumienie i kompromis. To są wartości, które mi zawsze przyświecały - podkreśla.Kto jest twoim kandydatem w wyborach na prezydenta Gdyni?

Wspólnego kandydata koalicji PO, Lewicy i ruchów miejskich ogłoszono w piątek, 19 stycznia 2024 r., w sali Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu.

Kim jest Tadeusz Szemiot?Tadeusz Szemiot to lider gdyńskiej Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta. Zasiada w niej już od 2006 r., od lat jest także przewodniczącym klubu radnych Koalicja Obywatelska. Zawodowo zajmuje się zagadnieniami z zakresu audytu, kontroli i nadzoru właścicielskiego.

Tadeusz Szemiot urodził się w Gdyni w 1976 r., a wychował na Osiedlu Moniuszki. Ukończył elitarne III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, a następnie Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego.

Prywatnie szczęśliwy mąż Kasi i ojciec Leny i Olgi. Interesuje się historią, lubi gry planszowe i komputerowe. Ceni też sobie gdyńskie restauracje i knajpki. W wolnych chwilach zaczytuje się w klasykach fantasy: czyta Tolkiena, Sapkowskiego, ale też Franka Herberta. Na urlopie raczej zwiedza, niż leży, a sam siebie określa jako liberała o umiarkowanych poglądach.

Dlaczego zdecydował się kandydować?- Ostatnie miesiące prowadziłem intensywne rozmowy, dyskutując z każdym otwartym na dialog o wspólnej wizji naszego miasta za 5, 10 i 15 lat. W tym czasie w Warszawie zawiązano koalicję 15 października, która udowodniła, że bliskie mi myślenie ma sens i może prowadzić do potrzebnych zmian. To również dodatkowo ośmieliło niektórych moich partnerów. Pokazało im, że można - mówi.
Jednym z głównym problemów, poruszanych w kampanii, będzie kwestia demografii i pomysłów, jak wyciągnąć Gdynię z kryzysu.

- Jest wiele spraw, które wymagają korekty i zmiany. Mówiłem już o wyścigu o dobrobyt, w którym Gdynia konkuruje z innymi miastami. Przyzwyczailiśmy się posługiwać kategoriami z lat dziewięćdziesiątych, kiedy to Gdynia była miastem dynamicznym, które przyciągało ludzi. Musimy sami się zapytać, czy to ciągle jest prawda. Przez minione dwie dekady ubyło tylu mieszkańców Gdyni, ilu mieszka np. w Wielkim Kacku lub w Śródmieściu. Tylko w trzech ostatnich kwartałach z Gdyni wyprowadziło się 2,5 tys. więcej osób, niż się wprowadziło - wskazuje.
 • Kandydaturę zaprezentowano w budynku WSAiB w Gdyni w piątek wieczorem.
 • Kandydaturę zaprezentowano w budynku WSAiB w Gdyni w piątek wieczorem.
 • Kandydaturę zaprezentowano w budynku WSAiB w Gdyni w piątek wieczorem.
 • Tadeusz Szemiot wspólnym kandydatem Platformy Obywatelskiej, Lewicy i gdyńskich ruchów miejskich na prezydenta Gdyni
 • Kandydaturę zaprezentowano w budynku WSAiB w Gdyni w piątek wieczorem.
 • Kandydaturę zaprezentowano w budynku WSAiB w Gdyni w piątek wieczorem.
Podkreśla, że chce rozmawiać z ludźmi.

- Nie chcemy już władzy rodem z lat dziewięćdziesiątych. Wyczerpał się ten styl rządzenia i model rozwoju zainicjowany trzy dekady temu. Gdynia potrzebuje otwartości, innowacji i nowego sposobu funkcjonowania. Władza musi być otwarta dla ludzi, również tych, którzy wyrażają odmienne poglądy. Taką zmianę wybraliśmy dla Polski jesienią, wiosną przyjdzie czas na zmianę w Gdyni - zapowiada.


Inni kandydaci na prezydenta GdyniJako pierwszy swoją kandydaturę ogłosił urzędujący prezydent Wojciech Szczurek. Zrobił to już w sierpniu ubiegłego roku, choć w poprzednich wyborach zawsze zwlekał do ostatniej chwili i czekał na to, by wszyscy inni kandydaci się określili. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą prezydentem Gdyni może teraz zostać po raz ostatni. Byłoby to bez wątpienia zwieńczenie kariery, zwłaszcza że w tym roku kończy 61 lat. Od 1998 r. nieprzerwanie rządzi Gdynią.

- Moją partią od zawsze była Gdynia. Dlatego, pomimo propozycji, nie zdecydowałem się kandydować do parlamentu, za to jako kandydat Samorządności będę się ubiegał o wybór na prezydenta Gdyni - poinformował Wojciech Szczurek.
Wojciech Szczurek ponownie wystartuje w wyborach na prezydenta Gdyni Wojciech Szczurek ponownie wystartuje w wyborach na prezydenta Gdyni

W październiku 2023 r. swoją kandydatkę przedstawił Gdyński Dialog. To Aleksandra Kosiorek, która w prawyborach pokonała Bartłomieja Austena.

Aleksandra Kosiorek to 38-letnia radczyni prawna, prowadząca własną kancelarię w Orłowie.

- Mam wiedzę, doświadczenie i energię oraz silne środowisko, które mnie wspiera. Jestem prawniczką i przedsiębiorczynią pracującą z ludźmi. Wiem, że trzeba się wsłuchiwać w ich głos. Jestem też gdynianką i znam problemy miasta - mówiła Aleksandra Kosiorek podczas konferencji, na której zaprezentowano ją jako kandydatkę Gdyńskiego Dialogu na stanowisko prezydenta Gdyni.
Kandydatka na prezydenta Gdyni. Gdyński Dialog wystawia Aleksandrę Kosiorek Kandydatka na prezydenta Gdyni. Gdyński Dialog wystawia Aleksandrę Kosiorek

W Gdyni będzie jeszcze co najmniej jeden kandydat - niebawem ma go przedstawić Prawo i Sprawiedliwość. Marcin Horała, który zazwyczaj był pewniakiem do obsadzania tej roli, tym razem na pewno nie wystartuje. Kilkakrotnie powtórzył już, że nie będzie kandydował na prezydenta Gdyni. Nazwisko przedstawiciela PiS mamy poznać w ciągu najbliższych tygodni.

Miejsca

 • WSAiB Gdynia, Kielecka 7

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (572)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane