• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Duża podwyżka za wodę w Sopocie. Gdańsk i Gdynia jeszcze czekają

Ewelina Oleksy
21 maja 2024, godz. 12:00 
Opinie (220)
Wzrastają opłaty za wodę w Sopocie. Wzrastają opłaty za wodę w Sopocie.

Więcej o 1,27 zł za m sześc. wody i o 1,58 zł za m sześc. ścieków zapłacą mieszkańcy Sopotu. Miasto poinformowało właśnie, że podwyżka opłat wchodzi w życie już od najbliższego piątku, 24 maja. Podwyżki będą też na pewno w Gdańsku, choć tu jeszcze nie zatwierdzono nowej taryfy. W Gdyni obecna taryfa obowiązuje do 18 lipca. Po tym terminie stawki wzrosną.Ile płacisz miesięcznie za wodę?

Od 24 maja za m sześc. wody w Sopocie trzeba będzie zapłacić 4,90 zł brutto (4,54 zł netto), a za odprowadzenie m sześc. ścieków 8,35 zł brutto (7,73 zł netto). W porównaniu do obecnych stawek to o 1,27 zł więcej za wodę i o 1,58 zł więcej za ścieki.

Jak podają sopoccy urzędnicy, oznacza to, że miesięczny rachunek 3-osobowej rodziny będzie wyższy o ok. 11 zł.

Nową taryfę dla Sopotu zatwierdziło Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie".

Przez 3 lata udawało się uniknąć podwyżki, teraz już się nie daTo pierwsza podwyżka za wodę i ścieki w Sopocie od 2021 r. Wtedy Sopot zrezygnował z usług ówczesnego Saur Neptun Gdańsk (obecnie Gdańskie Wodociągi) i postanowił sam zarządzać miejską siecią wodociągowo-kanalizacyjną.

Dzięki temu mieszkańcy Sopotu zaoszczędzili prawie 4 proc. na opłatach za wodę, w porównaniu do podwyżki, jaką planował ówczesny eksploatator.Teraz jednak, jak tłumaczą urzędnicy, podwyżki uniknąć się nie da.

- U podstaw zmiany cen leżą niezależne od nas, obiektywne czynniki, takie jak inflacja, która w tym czasie sięgała nawet 18 procent (skok o 34 proc.), podwyżki cen energii aż o 74 proc., wzrost kosztów oczyszczania ścieków o 31 proc. i pensji minimalnej o 52 proc. - uzasadnia podwyżkę Marek Bogacki, członek zarządu spółki AQUA-Sopot. - Mimo urealnienia taryf, cena metra sześciennego wody i odprowadzanych ścieków w Sopocie jest niższa o złotówkę od cen zatwierdzonych w innych miejscowościach naszego regionu - zaznacza.
Nowa taryfa obowiązywać będzie przez kolejne 3 lata, czyli do maja 2027 r.

W Gdańsku też będzie drożej, ale konkretów jeszcze brakPodwyżki opłat za wodę i ścieki na pewno będą też w Gdańsku. Jakie? Tego jeszcze nie wiadomo, bo taryfa - jak informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskich Wodociągów - nie została jeszcze zatwierdzona przez Wody Polskie.

Proponowane nowe stawki wyszły już jednak na jaw w kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi.

W Gdańsku opłaty za wodę pójdą w górę? Jest propozycja W Gdańsku opłaty za wodę pójdą w górę? Jest propozycja

W złożonym wniosku taryfowym GW podały na najbliższy rok podwyżkę o 9,5 proc. Tym samym cena za metr sześcienny wody i ścieków miałaby wzrosnąć z obecnych z 11,65 zł netto do kwoty 12,76 zł netto. To wzrost o 3,70 zł na jednego mieszkańca w gospodarstwie domowym.

Kolejne podwyżki w Gdańsku byłyby też w 2025 i 2026 r.

Do czasu zatwierdzenia nowych stawek, w Gdańsku obowiązuje obecna taryfa.

Gdynia - obecna taryfa do 18 lipca, potem podwyżkaW Gdyni obecna taryfa obowiązuje do 18 lipca tego roku. Wynosi ona 5,45 zł brutto (5,35 zł netto) za m sześc. wody i 7,16 zł brutto (6,97 zł netto) za m sześc. ścieków.

Gdynia ma już zatwierdzone wyższe stawki, które obowiązywać będą po tym terminie, ale podaje je już tylko w kwotach netto. Będzie to: 5,49 zł za m3 wody i 7,12 za m3 ścieków.

Podwyżkę w Gdyni zapowiedziano już w ubiegłym roku. Wtedy PEWiK podawało, że w 2024 r. o 2,6 proc. zdrożeje woda, a o 2,2 proc. ścieki.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (220)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane