• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dworzec Gdańsk Główny: otwarcie dopiero pod koniec roku

Michał Brancewicz
4 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Nie na koniec lata, a na koniec roku ma zostać udostępniony podróżnym dworzec główny w Gdańsku. Tym samym modernizacja będzie miała w sumie roczne opóźnienie.Czekasz na koniec remontu dworca?

Remont dworca Gdańsk Główny trwa od września 2019 roku.

Z zewnątrz budynek prezentuje się okazale: ma odnowioną elewację, nowe, nawiązujące do historycznego pokrycie dachu oraz odtworzony dach w skrzydle budynku. Odtworzone zostały również witraże w pół rozetach holu głównego.

Obecnie większość prac jest niewidoczna dla oczu przechodniów, bo toczy się wewnątrz gmachu.

Odtwarzanie wnętrz holu głównego pod okiem konserwatora- W holu głównym prowadzone są prace konserwatorskie polegające na odtworzeniu jego historycznego wyglądu. Trwają prace przy kamiennej okładzinie, a także odtwarzanych na wzór historycznych witrynach oraz stolarce okiennej i drzwiowej - informuje Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP.
Prace toczą się również w przyszłych pomieszczeniach przeznaczonych na wynajem, które są wykańczane do standardu deweloperskiego.

Tak po remoncie ma wyglądać wnętrze holu głównego dworca. Obecnie właśnie tam koncentrują się najważniejsze roboty. Tak po remoncie ma wyglądać wnętrze holu głównego dworca. Obecnie właśnie tam koncentrują się najważniejsze roboty.
W nowej części tunelu, zlokalizowanej wzdłuż budynku dworca, trwa montaż okładzin ściennych oraz witryn szklanych.

Jak wędrował główny dworzec kolejowy w GdańskuTestowanie iluminacji budynkuW budynku montowane są również nowe windy.

Wstępnie rozmieszczone zostały oprawy oświetleniowe wokół budynku i rozpoczęto próby w zakresie iluminacji poszczególnych części elewacji dworca.

Z kolei w otoczeniu dworca trwają prace związane z wykonaniem nawierzchni.

Od kolejki buraczanej do Gdańskiej Kolei WąskotorowejProblemy z dostawami na rynkuChoć zaawansowanie prac jest znaczne, to do wykonania został jeszcze szereg robót w zakresie wykończenia wnętrz, szczególnie tych objętych nadzorem konserwatorskim.

- W związku z tym, a także przy uwzględnieniu perturbacji w zakresie dostaw na rynku budowlanym spowodowanych wojną na Ukrainie oraz pandemią koronawirusa, które nie pozostają bez wpływu na szybkość realizacji inwestycji, prognozujemy, że otwarcie dworca dla podróżnych nastąpi na przełomie 2022/2023 roku, a całość inwestycji powinna zakończyć się w I kwartale 2023 - zapowiada Bartłomiej Sarna.
Przypomnijmy, że pierwotny termin zakończenia remontu przypadał na koniec 2021 roku. Potem został przedłużony do końca września 2022. Jeśli wykonawcy uda się dotrzymać aktualnego terminu, to łącznie opóźnienie i tak wyniesie rok.

Warte 99,6 mln zł prace realizowane są przez Mostostal Warszawa.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (148)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane