• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nasadzenia drzew poróżniły mieszkańców

Ewa Palińska
11 grudnia 2023, godz. 07:00 
Opinie (223)
 • Decyzja o nowych nasadzeniach wzdłuż ul. Seredyńskiego poróżniła mieszkańców.
 • Decyzja o nowych nasadzeniach wzdłuż ul. Seredyńskiego poróżniła mieszkańców.
 • Decyzja o nowych nasadzeniach wzdłuż ul. Seredyńskiego poróżniła mieszkańców.
 • Decyzja o nowych nasadzeniach wzdłuż ul. Seredyńskiego poróżniła mieszkańców.
 • Decyzja o nowych nasadzeniach wzdłuż ul. Seredyńskiego poróżniła mieszkańców.
 • Decyzja o nowych nasadzeniach wzdłuż ul. Seredyńskiego poróżniła mieszkańców.
 • Decyzja o nowych nasadzeniach wzdłuż ul. Seredyńskiego poróżniła mieszkańców.
 • Zdaniem naszego czytelnika, pana Andrzeja, utrudnienia w otwarciu drzwi auta to tylko jeden z licznych problemów wynikających z posadzenia drzew wzdłuż ulicy Seredyńskiego.
 • Decyzja o nowych nasadzeniach wzdłuż ul. Seredyńskiego poróżniła mieszkańców.
Potrzebujemy więcej drzew w mieście! - zgodnie twierdzą mieszkańcy Trójmiasta, gdy ich o to zapytać. Jednak zgoda co do ogółu, często rozbija się o szczegóły. Tak stało się na ul. SeredyńskiegoMapka w Gdańsku.

Czy jesteś za tym, aby drzewa sadzono kosztem miejsc parkingowych?

Wiele polskich i europejskich miast wdraża programy zielonej rewitalizacji, które mają na celu zwiększenie liczby drzew w przestrzeniach miejskich. Inicjatywy te podejmowane są z myślą o poprawie jakości powietrza i tworzeniu miejsc zachęcających do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Drzewa - ok, ale często kosztem czegośMiasta nie są jednak z gumy. Miejsca, które mają zająć drzewa, trzeba wcześniej komuś zabrać. Owszem, sadzi się je w parkach czy na zieleńcach, ale gdy nasadzenia planowane są przy ulicy, by dać cień przechodniom, często trzeba wybierać: sadzimy na chodniku, zamiast miejsc parkingowych czy tuż przy krawędzi jezdni?

Zdaniem naszego czytelnika, pana Andrzeja, utrudnienia w otwarciu drzwi auta to tylko jeden z licznych problemów wynikających z posadzenia drzew wzdłuż ulicy Seredyńskiego. Zdaniem naszego czytelnika, pana Andrzeja, utrudnienia w otwarciu drzwi auta to tylko jeden z licznych problemów wynikających z posadzenia drzew wzdłuż ulicy Seredyńskiego.
Tak stało się w przypadku niedawno posadzonych drzew w centrum Gdańska.

- Jestem lokatorem budynku przy ul. Seredyńskiego 16 - napisał do nas pan Andrzej. - Kilka tygodni temu bezpośrednio przy ulicy zostały wykonane prace ziemne. Bezpośrednio przy krawężniku wzdłuż ulicy wykopanych zostało kilka prostokątów o wymiarach około 1 m x 80 cm. Robotnicy stwierdzili, że prawdopodobnie zostaną tam zasadzone drzewa.
Nasz czytelnik był tak zdziwiony wyborem miejsc, w których mają pojawić się drzewa, że za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu zapytał urzędników o powody takiej decyzji.

- Jaki jest sens nasadzeń tuż przy brzegu jezdni, przy krawężniku, do którego bezpośrednio przylega strefa płatnego parkowania? - dociekał pan Andrzej. - Każdorazowe otwarcie drzwi od samochodu będzie (już jest) ograniczone. Podobnie wysiadanie kierowcy i pasażerów. Ograniczony będzie, m.in. dla lokatorów dostęp do przewożonych zakupów, towarów dużogabarytowych, czy dostęp do pojemników na śmieci opróżnianych przez służby oczyszczania miasta. Ponadto, dotychczas bezpośrednio na chodnik mogły wjeżdżać wyjątkowo samochody dostawcze przewożące m.in. meble, materiały budowlane oraz karetki pogotowia. Już aktualnie wysiadanie z samochodu związane jest z grzęźnięciem w rozmiękłej błotnistej glebie.


Drzewa to więcej utrudnień niż korzyści?Pan Andrzej podważa też walory estetyczne nasadzeń i sugeruje, że są pilniejsze potrzeby, niż sadzenie drzew, które za chwilę ulegną zniszczeniu.

- Tych kilka rachitycznych drzewek w odległości co 2-3 m stanowić będzie wątpliwą poprawę wizerunku ulicy - podkreśla. - Tym bardziej, że należy oczekiwać, że wkrótce po zasadzeniu przypadkowe uszkodzenia spowodują, że cały projekt okaże się całkowicie chybiony. Jeśli jest pomysł, by w wyniku prac ograniczyć dostępność do strefy parkowania przez mieszkańców, warto rozważyć rezygnację z realizacji tego projektu. Środki finansowe mogłyby zostać wówczas na inne bardziej uzasadnione cele.
Jedni mieszkańcy skarżą się na nasadzenia na ul. Seredyńskiego - inni uważają, że to najlepsza decyzja ostatnich lat i życzyliby sobie, aby drzewa posadzono też po drugiej stronie ulicy. Jedni mieszkańcy skarżą się na nasadzenia na ul. Seredyńskiego - inni uważają, że to najlepsza decyzja ostatnich lat i życzyliby sobie, aby drzewa posadzono też po drugiej stronie ulicy.

GZDiZ: Koniec z samowolą i łamaniem prawa przez kierowcówGdański Zarząd Dróg i Zieleni odpowiedział naszemu czytelnikowi, że nasadzenia na ul. Seredyńskiego nie tylko są zasadne, ale wręcz niezbędne. Dzięki nim ma skończyć się nielegalne parkowanie za darmo w obrębie płatnej strefy.

- Posadzone już drzewa na ul. Seredyńskiego, na której w przeszłości rosły drzewa, to efekt wyznaczonych w ciągu ulicy nasadzeń zastępczych - informuje Partyk Rosiński z GZDiZ. - Odnosząc się do możliwości parkowania samochodów dostawczych na chodnikach, to taki postój jest zabroniony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dopuszcza się postój na chodniku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t. W ustawie nie przewidziano "wyjątków" w postaci pojazdów zaopatrzenia. Ponadto takie parkowanie jest próbą ominięcia strefy płatnego parkowania i konieczności wniesienia opłaty za postój. Nasadzenia pozytywnie wpłyną na ograniczenie patologicznego zachowania kierujących. Karetki pogotowia w przypadku ratowania życia lub zdrowia mają możliwość zatrzymania się na jezdni.
Ta odpowiedź nie usatysfakcjonowała naszego czytelnika.

- Kompletnie nie podniesiono się do problemu skupiając się jedynie na marginalnym wątku potocznym - przekonuje pan Andrzej. - W ostatnią sobotę zakończono prace "zadrzewiające". Wygląda to być może estetycznie, ale jest jeszcze mniej funkcjonalne, bowiem paliki ochronne osłaniające drzewo są tuż przy krawężniku jezdni.


"To najlepsza zmiana na tej ulicy od naprawdę wielu lat"Zdania naszego czytelnika, pana Andrzeja, nie podziela Karol Spieglanin ze stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej i jednocześnie mieszkaniec ul. Seredyńskiego. Jego zdaniem decyzja o nasadzeniach jest najlepszą od lat.

- Nie znam osobiście żadnego mieszkańca, któremu ten pomysł nie podoba się. To najlepsza zmiana na tej ulicy od wielu lat - komentuje Karol Spieglanin. - Nie zauważyłem, aby zniknęło jakiekolwiek miejsce parkingowe. Jeżeli ktokolwiek narzeka, to znaczy, że dotąd łamał prawo parkując nielegalnie. Taki głos nie jest warty nawet polemiki i powoływanie się na jakieś wyimaginowane problemy dla karetek tego nie zmieni. Na ul. Seredynskiego miejsc parkingowych jest aż nadto - są na podwórkach, po jednej stronie na ulicy oraz po drugiej stronie wyznaczone na chodniku. Nikt tam nie ma problemu z zaparkowaniem auta.
Prezes FRAGu nie pozostaje jednak bezkrytyczny wobec realizacji nasadzeń na ul. Seredyńskiego. Wskazując ich słaby punkt.

- Wadą tego przedsięwzięcia jest właśnie to, że drzewa posadzono tylko po jednej stronie ulicy, a powinno się zrobić to kosztem miejsc parkingowych także po drugiej stronie - puentuje Spieglanin.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (223)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane