Fakty i opinie

stat

Gdynia: nowy napis na wielkiej suwnicy

Najnowszy artukuł na ten temat

Crist zbuduje kolejną hybrydę dla Finferries

Malowanie suwnicy stoczniowej w Gdyni.

Suwnica bramowa, na której przez lata widniał napis "Stocznia Gdynia", jest przemalowywana. Pojawi się na niej nazwa jej właściciela - stoczni Crist.Suwnica należy do największych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Ma 1000 ton udźwigu i 153 m rozpiętości. Suwnica, której producentem jest fińska firma Konecranes, wmontowana jest wzdłuż suchego doku SD II, w miejsce zniszczonej w grudniu 1999 roku przez huragan suwnicy o udźwigu 900 ton.

Wysokość bramownicy liczona od górnej belki do niecki suchego doku wynosi 106 metrów, a jej szerokość wynosi 153 metry, natomiast wysokość samej belki górnej wynosi 10 metrów. Ciężar całej suwnicy bramowej wynosi 3650 ton.

Ponad 100-metrowa suwnica nieistniejącej już dziś Stoczni Gdynia stała się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu w mieście. Właśnie zmienia się zdobiący ją napis.
Ponad 100-metrowa suwnica nieistniejącej już dziś Stoczni Gdynia stała się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu w mieście. Właśnie zmienia się zdobiący ją napis. fot. galeria trojmiasto.pl
Jest to jedna z największych pracujących suwnic bramowych w Europie i wyposażona jest w komputerowe systemy sterujące. Automatyczne zabezpieczenia powodują, że suwnica jest w stanie oprzeć się wiatrowi o prędkości 46,3 m/s i może pracować przy wietrze o prędkości do 20 m/s.

Suwnica została zakupiona przez Stocznię Gdynia w 2001 roku. Całkowity koszt jej zakupu wyniósł wówczas około 100 mln zł.

Bez niej nie powstałoby wiele jednostek, jak np. Beluga (a właściwie Innovation) - prototypowa platforma służąca do budowy farm wiatrowych na morzu. Mimo że od przejęcia majątku po Stoczni Gdynia minęło 8 lat, na suwnicy nadal widniał napis firmujący upadły zakład.

Od tego czasu maszyna przechodziła różne przeglądy, ale na zmianę napisu zdecydowano się dopiero w tym roku.

- Tegoroczne poważniejsze prace konserwacyjne były dobrą okazją, by zmienić napis i umieścić na suwnicy logo i nazwę naszej firmy Crist S.A. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo teren i urządzenia od dawna należą do naszej firmy - mówi Tomasz Wrzask z firmy Crist.

Zobacz, jakie widoki rozciągają się z gdyńskiej suwnicy

Opinie (181) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.