• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie podziały się wrota Bramy Nizinnej?

Rafał Borowski
19 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Kapitalny remont Bramy Nizinnej zakończył się pod koniec 2016 r. Kapitalny remont Bramy Nizinnej zakończył się pod koniec 2016 r.

Choć wrota Bramy NizinnejMapka w Gdańsku zostały poddane renowacji już kilka lat temu, wciąż nie powróciły na swoje pierwotne miejsce. Urzędnicy tłumaczą, że nastąpi to na przełomie lata i jesieni przyszłego roku. - Montaż na sens dopiero po zakończeniu inwestycji drogowej, związanej z budową objazdu bramy - argumentują.Czy korzystasz z przejazdu przez Bramę Nizinną?

O potrzebie budowy objazdu Bramy Nizinnej mówiło się od dawna. I chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że inwestycji należało nadać status priorytetowy. Przez zabytkową bramę do Gdańska prowadzi droga w kierunku Oruni, po której odbywa się ruch samochodowy.

Na szczęście, po kilkukrotnym przekładaniu terminu, budowa drogi objazdowej rozpoczęła się w sierpniu. Będzie ona przebiegać pomiędzy renesansowym zabytkiem a Bastionem Żubr. Zgodnie z harmonogramem, inwestycja ma zakończyć się pod koniec przyszłorocznych wakacji.

Czytaj więcej: Powstaje droga, która ma ocalić renesansowy zabytek

Wydawałoby się, że to już ostatni element starań o przywrócenie Bramie Nizinnej dawnej świetności. Pod koniec 2016 r. zakończył się bowiem jej kapitalny remont. Natomiast wyprowadzenie ruchu samochodowego z dala od murów spowoduje, że efekty remontu nie zostaną zaprzepaszczone. Tymczasem nasi czytelnicy zwrócili uwagę, że w trakcie remontu zniknęły istotne detale zabytku. Mowa o drewnianych wrotach, które zostały zdemontowane w 2012 r.

  • Historyczne wrota wrócą na swoje miejsce na przełomie lata i jesieni przyszłego roku. Na zdjęciu widoczne wybrane zawiasy wrót.
  • Historyczne wrota wrócą na swoje miejsce na przełomie lata i jesieni przyszłego roku. Na zdjęciu widoczne wybrane zawiasy wrót.

Chodzi dokładnie o dwa komplety dwuskrzydłowych dębowych wrót po obu stronach przejazdu oraz cztery furtki po obu stronach dwóch przejść dla pieszych. Zostały one zdjęte na polecenie władz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - obecnie Muzeum Gdańska - które wówczas opiekowało się bramą. Pochodzą one z tego samego okresu, kiedy budowano bramę na początku XVII wieku.

Czytaj więcej: Co się stanie z wrotami Bramy Nizinnej?

Zgodnie z zapowiedziami, mocno nadgryzione zębem czasu wrota zostały poddane kompleksowej renowacji. Została ona wykonana przez Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków pod okiem konserwator Agaty Bortkiewicz. Wrota miały zostać ponownie zamontowane w 2017 r. Tak się jednak nie stało. Jak tłumaczą urzędnicy, montaż nie ma sensu, dopóki samochody nie przestaną jeździć przez bramę.

- Wrota bramy zostały zabezpieczone i zamontowane zostaną ponownie po zakończeniu inwestycji drogowej, związanej z budową objazdu, pozwalającego na zmianę ruchu kołowego w taki sposób, aby omijał on bramę. Termin zakończenia inwestycji, czyli budowy objazdu Bramy Nizinnej, planowany jest w sierpniu 2022 r. - informuje Katarzyna Kowalik z Gdańskich Nieruchomości, które administrują zabytków,.
  • Droga objazdowa będzie prowadziła pomiędzy Bramą Nizinną a Bastionem Żubr.
  • Droga objazdowa będzie prowadziła pomiędzy Bramą Nizinną a Bastionem Żubr.
  • Droga objazdowa będzie prowadziła pomiędzy Bramą Nizinną a Bastionem Żubr.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane