• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jadwiga Charzyńska: Potrzebujemy sztuki z poczuciem humoru i dystansem

Aleksandra Wrona
6 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Alegoria Trójmiasta: rozstrzygnięcie konkursu
Jak bardzo odważne propozycje instalacji artystycznych zaakceptowaliby mieszkańcy Trójmiasta? Na wizualizacji projekt "Trojaczków" jako obraz współistnienia trzech miast, wpisany w rondo przy Ergo Arenie w Gdańsku. Jak bardzo odważne propozycje instalacji artystycznych zaakceptowaliby mieszkańcy Trójmiasta? Na wizualizacji projekt "Trojaczków" jako obraz współistnienia trzech miast, wpisany w rondo przy Ergo Arenie w Gdańsku.

- Myślę, że przede wszystkim Gdańsk jest gotowy na dobrą sztukę - mówi Jadwiga Charzyńska, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W rozmowie z nami opowiada o sztuce powszechnie uważanej za trudną i kontrowersyjną oraz o tym, co mogłoby stanąć na rondzie przy Ergo Arenie.Rondo na granicy Gdańska i Sopotu zobacz na mapie Gdańska zostanie ozdobione rzeźbą. Projekty instalacji, która mogłaby stanąć w tym miejscu, można nadsyłać do 30 marca (więcej szczegółów w ramce na dole tekstu). Konstrukcja powinna być gotowa w drugiej połowie tego roku. Organizatorem i mecenasem konkursu jest Trojmiasto.pl.

Jadwiga Charzyńska - dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Jadwiga Charzyńska - dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Aleksandra Wrona: Profesor Robert Florczak twierdzi, że Polacy nie są przyzwyczajeni do sztuki ulicznej, dlatego często wzbudza ona kontrowersje. Czy naprawdę tak łatwo jest nas zszokować?

Jadwiga Charzyńska: Spojrzałabym na to inaczej. Robert Florczak mówiąc o szokowaniu sztuką, daje między innymi przykłady Mitoraja, Hasiora, czy też słynną "Cloud Gate" Anisha Kapoora. Każdy z tych artystów to inna postawa artystyczna i inna rzeczywistość, ale ja nie postrzegam przykładów przytoczonych na ilustracjach za szokujące.

Zacznijmy od Hasiora, którego miałam przyjemność słuchać podczas studiów. Być może patrzę z wąskiej perspektywy środowiska artystycznego, ale w tamtym czasie jego twórczość nie była odrzucana. Nikomu nie przyszło do głowy mówić o kontrowersyjności w obecnym, mocno uproszczonym i sprowadzonym do skandalu przekazie. Płonące rydwany zapierały dech w piersiach, to był bardzo poetycki przekaz.

Z kolei Igor Mitoraj był w latach 90. traktowany przez artystów ówczesnego, młodego pokolenia, jako klasyczny rzeźbiarz i - z niezrozumiałych dla mnie powodów - był odrzucany ze względu na doskonały warsztat.

Praca Anisha Kapoora w Chicago. Miasto zadeklarowało, że będzie utrzymywać tę instalację przez 1000 lat. Praca Anisha Kapoora w Chicago. Miasto zadeklarowało, że będzie utrzymywać tę instalację przez 1000 lat.
Rzeźba Anisha Kapoora jest wspaniała i bardzo kosztowna nie tylko w wykonaniu, ale i utrzymaniu. Lustrzana, perfekcyjna powierzchnia bez odpowiedniej, codziennej konserwacji nie wyglądałaby tak zachwycająco przez cały czas. Pamiętajmy, że władze Chicago zobowiązały się utrzymywać rzeźbę przez tysiąc lat...

My żyjemy zupełnie w innych warunkach. Mimo optymistycznych prognoz specjalistów od ekonomii, przeciętnym ludziom żyje się ciężko. Gdy brak pieniędzy na chleb, nie czas i miejsce na zajmowanie się sztuką. Oczywiście, nasza edukacja także ma duże braki w tym zakresie. I nie mówię tu tylko o szkołach, ale także o ludziach mających realną władzę. Potrzebę obcowania ze sztuką szeroko rozumianą kształtuje się przez lata, a nawet pokolenia. A los dla naszych elit nie był zbyt łaskawy...

David Cerny i jego instalacja pt. "We're the Champions" znajdująca się w Pradze. David Cerny i jego instalacja pt. "We're the Champions" znajdująca się w Pradze.
Kilka lat temu głośno było o tym, że Warszawa nie chciała postawić na Krakowskim Przedmieściu rzeźby Igora Mitoraja przestawiającej Jana Pawła II wchodzącego do krzyża wyrytego w męskim korpusie. Tymczasem w Pradze David Cerny stawia nachylone postaci, którym można zajrzeć do odbytu, w Norwegii Gustav Vigeland obstawia cały park rzeźbami nagich mężczyzn, kobiet i dzieci w intymnych sytuacjach. Takich przykładów jest znacznie więcej. Czy można jednak wyobrazić sobie taką sztukę w przestrzeni ulicznej w Polsce?

Miesza pani w tym pytaniu dwie bardzo różne sprawy: naszą drażliwość w sprawach religii i prowokację obyczajową. Trudno porównywać wrażliwość społeczną w Polsce i w Norwegii. Nie wiem wiele o tym kraju, poza tym że jest mało zaludniony i świecki. My żyjemy w kraju, który na mapy wrócił po pierwszej wojnie światowej, a Jan Paweł II jest postrzegany, jako ten, który bardzo przyczynił się do obalenia komunizmu. W wypowiedzi Roberta Florczaka pojawia się przykład Neptuna Abrahama van den Blocke. Chciałabym jednak przypomnieć, że listek na tej rzeźbie pojawił się już w XVIII w., zatem w czasach, gdy sytuacja ekonomiczna miasta pogorszyła się. Czyli bieda budzi demony... bądź populistów.

W koreańskim Parku Miłości Jeju znajdują się rzeźby obrazujące różne odsłony miłości. Wiele z nich ma charakter erotyczny, a część uznawana jest wręcz za wulgarne. W koreańskim Parku Miłości Jeju znajdują się rzeźby obrazujące różne odsłony miłości. Wiele z nich ma charakter erotyczny, a część uznawana jest wręcz za wulgarne.
Mówi się, że sztuka nie powinna mieć granic i podlegać cenzurze, ale może w kontekście sztuki ulicznej warto się nad tym zastanowić. Czy są granice, których nie powinno się przekraczać?

Słowo cenzura jest mocno eksploatowane, często w obronie prac, które na to nie zasługują. Powiedziałbym nawet, że często skandal jest dla ich autorów jedyną szansą na zaistnienie. Zatem raczej mówmy o wyborze prac wysokiej jakości artystycznej.

Jakie tematy podejmowane w sztuce są dla Polaków najbardziej kontrowersyjne?

Nie będę odkrywcza, gdy powiem, że najbardziej drażliwą kwestią jest religia.

Jedna z rzeźb Gustava Vigelanda w Parku Vigelanda w Oslo. W parku znajduje się 212 rzeźb z kamienia i brązu. Jedna z rzeźb Gustava Vigelanda w Parku Vigelanda w Oslo. W parku znajduje się 212 rzeźb z kamienia i brązu.
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia gości u siebie różnych artystów. Czy pamięta pani wystawy, które oburzyły odwiedzających?

Pokazujemy sztukę najnowszą, trudną, jednakże w ciągu ostatniej dekady nie było wystawy, która wzbudziłaby skrajnie negatywne reakcje. Wiąże się to z naszą strategią, w której zakładamy, iż każdy nasz gość ma się czuć dobrze. Jeśli jest taka potrzeba to oprowadzamy po wystawach. Pomagamy w obsłudze interaktywnych prac. Poza tym od wielu lat stawiamy na edukację, co także przynosi rezultaty.

A może zamiast poszukiwać kontrowersji i szokować dosłownością, lepiej postawić na pozytywne przesłanie i instalacje wywołujące uśmiech na twarzy? A może zamiast poszukiwać kontrowersji i szokować dosłownością, lepiej postawić na pozytywne przesłanie i instalacje wywołujące uśmiech na twarzy?
Czy Gdańsk jest gotowy na nowoczesną, kontrowersyjną sztukę uliczną? Jaką instalację widziałaby pani na rondzie przy Ergo Arenie?

Myślę, że przede wszystkim Gdańsk jest gotowy na dobrą sztukę. Miejsce przy Ergo Arenie jest specyficzne, zatem zdecydowanie optuję za czymś, co będzie zachwycać, a nie skandalizować. Nie wiem, jakie są oczekiwania, ale bardzo lubię postument przed National Gallery w Londynie, gdzie rzeźby się zmieniają co kilka lat. Jedne pozostają na długo w pamięci, innych niemal się nie zauważa. Ta, którą pamiętam najbardziej, to był niebieski kogut, nic kontrowersyjnego, raczej dowcipnego. A poczucie humoru to jest to, co pozwala nam zachować dystans. Zatem takiej życzę sobie i państwu sztuki w mieście.

Alegoria Trójmiasta. Konkurs na rzeźbę na rondzieTrwa konkurs na rzeźbę - instalację artystyczną, która stanie na rondzie przy Ergo Arenie zobacz na mapie Gdańska, na granicy Gdańska i Sopotu.

W konkursie może wziąć udział każdy. Na prace konkursowe czekamy do 30 marca. Wyniki konkursu ogłosimy najpóźniej 16 kwietnia.

Pula nagród wynosi 16 tys. zł. Zwycięzca otrzyma 8 tys. zł, laureat drugiego miejsca 3 tys. zł, a trzeciego 2 tys. zł. 3 tys. zł wynosi nagroda, którą przyznają nasi czytelnicy w głosowaniu przeprowadzonym w portalu.

Wszystkie szczegóły dotyczące udziału w konkursie, jego regulamin, wymagania stawiane autorom, zasady zgłaszania prac, znajdują się na stronie Alegoria Trójmiasta. Konkurs na rzeźbę na rondzie.


Rondo przy Ergo Arenie

Opinie (197) ponad 20 zablokowanych

 • Dlatego z tego humoru i dystansu. (14)

  Stawiają pomniki Jot Pe Dwa ale bardziej rubaszne jest stawianie pomników prezydentowi tysiąclecia.

  • 85 42

  • trol Putinowski jak zawsze pierwszy co ruble juz wpałcili na konto (2)

   • 9 35

   • Anton Maciarenko? Nie, to chyba nie on? (1)

    • 19 5

    • MUSI BYĆ PREZYDENT I KROPKA!

     my Polski narud zamieszkujący Gdańsk tego CHCEMY!
     inne folkdojcze niech sobie do berlina wracajom i tam stawiają gołeb baby czy inne!

     • 12 7

  • W takim razie pomnik Lecha Kaczyńskiego! (1)

   Mieszkał w Sopocie, komunę ze stoczni Gdanskiej pogonił, a córeczka ma kilka mieszkań w Orłowie. Związany z trójmiastem jak nikt inny!

   • 23 6

   • Jak żodyn!

    • 5 0

  • (5)

   stawiajmy pomniki ale za prywatne.

   pani gada glupoty bo ta sztuka jest z publicznych pieniedzy. powinnismy wrocic do prywatnego mecenatu sztuki. davici, michal aniol, rafael, rembrandt i wielu innych stworzyli najwieksze dziela ludzkosci pracujac i tworzac na prywatne zamowienie.

   teraz za publiczne pieniadze powstaje wszystko bo publiczne to niczyje wiec nie trzeba sie starac.

   • 13 10

   • Ten pomnik będzie za prywatne matołku

    T.pl wykłada ze swoich hajsów 80tys. zł.

    • 5 5

   • (3)

    Społeczeństwo-kupione-za-500 i tak tego nie zrozumie. Wałęsa chciał dać sto milionów, a przecież wystarczy 500.

    • 8 9

    • 500 milionów?

     • 1 3

    • kto to jest Wesa*?

     • 0 0

    • Bolek tylko Bolek!

     • 0 0

  • Te płody też człowiek, mają prawo do życia. (1)

   Pchanie tego na instalację lekko mało smaczne.
   Prowokacja żeby wkurzyć zwolenników PIS.

   • 8 6

   • A co zwolenników PiS nie wkurza? Będzie szybciej.

    • 10 5

  • DEkadencja trawi Europe. Patrzac na problemy trawiace Europe widze analogie z rozpadem Cesarstwa bizantyjskiego.

   • 0 0

 • p. Jadzia dobrze mówi (4)

  Always Look at the Bright Side of Life

  • 29 26

  • że co? (1)

   • 9 4

   • Nic. Wracaj do Tewupe Info.

    Tam wszystko zrozumiesz

    • 5 10

  • Pani Jadzia się zna

   • 2 3

  • Genialne. "Norwegia? Mało wiem o tym kraju, powiem 2 rzeczy, ale i tak walnę bzdurę."

   Ponad 70% Norwegów jest członkami luterańskiego Kościoła Norwegii, uznawanego do niedawna za oficjalny kościół państwowy (również przez konstytucję Nor.) i przez państwo finansowany, a do którego przynależność była obowiązkowa dla obywateli Nor. do ok. 1850. Oczywiście, może 10% praktykuje, ale można tu mówić w najlepszym razie o zlaicyzowaniu społeczeństwa, ale "świeckość kraju"? W porównaniu z wieloma protestanckimi krajami Europy i ich historią, ta "katolska" Polska okazuje się państwem niemal zupełnie rozdzielonym od Kościoła, i to od dawien dawna, właściwie jeszcze od II poł. XVIII wieku... Ale lepiej przecież utyskiwać, bo tu już patrole lotne po ulicach z różańcami chodzą.
   Dobrze, że chociaż padły słowa o tych pracach, które nie są warte jakiejkolwiek uwagi, tylko chciałbym jeszcze uwierzyć, że te o "wysokim poziomie artystycznym" rzeczywiście reprezentują ten poziom, a nie są tak jedynie przedstawiane dzięki różnej maści "mecenasom", krewnym i znajomym krytyka, czy "drogiej pani kurator" na 8 etatach.

   • 0 0

 • Przepraszam, ale komu to jest potrzebne do życia? (23)

  Ja uważam że czegoś takiego nie potrzebujemy. Taka "sztuka" tylko promuje dewiacje, wandalizm, złe odruchy oraz alkoholizm i 500+

  • 85 85

  • Nie każdy żyje tylko fajkami i iwódką, kolego ;) (11)

   • 21 18

   • Ja nie piję i nie palę. Wydaje mi się że ci co tworzą taką "sztukę" to się muszą czegoś nawdychać najpierw. (9)

    Normalny człowiek czegoś takiego "na trzeźwo" by nie wymyślił.

    • 18 20

    • Dzieci tez nie potrafiłeś sam zrobić i dlatego 500+ innym zazdrościsz? (5)

     ale mamy rozwiązanie. Brak kobiety i dzieci to nie przeszkoda dla miłości którą takich -mądrych inaczej, Bóg obdarza.

     • 6 13

     • Zazdrościć 500+ ? (4)

      Jakim trzeba być debilem żeby się cieszyć z 500+ za które każdy podatnik płaci 700zł? Wybierzcie mnie do sejmu, dam KAŻDEMU Polakowi 1000zł/mc, ale najpierw wyjmę z Waszych kieszeni 1500zł/mc. Lekko się wydaje cudze pieniądze..

      • 16 5

      • ty nie! (3)

       Leva cki gamo niu ty na kuroniu siedzisz!
       500 to 500!
       Myślisz pojęcia za waszych rządów!
       ze 500 to było 700!

       • 3 14

       • Weź pelikanie poczytaj w internecie na ten temat..

        ..bo kur wizja prawdy nie mówi. A teraz won! na Frondę czy inny Wasz Nocnik..

        • 8 3

       • (1)

        pewnie o tym , że PiS dalo plamę w USA i będzie się nam działo jeszcze gorzej też nie słyszałeś i , że będzie budowanych o połowę mniej dróg niż za PO też nie słyszałeś... to , że aktualnie Twoja Emerytura idzie na bierzące wydatki rządu jak i ich kolesiową "rozdawkę" tego też nie słyszałeś, i że plan jest taki by się nachapać ile się da i prysnąć z kraju bo będzie plajta narodowa tego też nie słyszałeśnie bo skąd niby z TVPropaganda ? Kapniesz się wierz kiedy ? Jak Ci naczelny Jarek będzie mówił ,że masz 2 tysiące w portfelu , które musisz mu oddać ... a wcale ich nie będziesz miał .

        • 8 3

       • Japiedrole

        Następny, którego głównym źródłem informacji jest wupe.pl

        • 0 2

    • najlepiej (2)

     Jakby ten artysta od ,, dzieci w kole rower,,
     POskakał trochę może ochłonąl by trochę i krew spowrotem do mózgu powruciła?
     Choć wątpliwe!

     • 4 11

     • Powróciła. Wracaj do szkoły.

      • 9 2

     • *z powrotem

      I łap : ............. ,,,,,,,,,,,,,,,, Skopiuj sobie i zacznij używać, bo to wstyd kaleczyć język polski.

      • 5 1

   • koleg3

    To masz w UMie

    • 1 4

  • Po motywach pani za publiczne pieniądze widzę, że to będzie niezła kupa.

   • 3 7

  • Moim zdaniem

   Moi drożdży moim zdaniem, ,,dziś o12:54 padł Kom unizm!,,

   • 0 4

  • 3 metrowa! Torba kanapkowa (1)

   Budynku!
   Pod stadionem!

   • 3 5

   • ,,Budyniu,, !!!

    • 2 5

  • (2)

   Co takiego ?

   • 0 2

   • naucz sie internetu!

    • 2 1

   • a jednak Janusz zwejerowa wszedł!

    Hehrhe!

    • 2 2

  • Tu! Propozycje własne (2)

   • 0 1

   • brązowy wielki klocek legoo

    • 2 2

   • ooo

    Albo tważ włodarza wychodząca z dzióry z chmórką Hallo!

    • 2 3

  • edzio nie dostał na dziecko teraz pluje na innych

   Swoją droga ciekaw jestem kto będzie pracował na twoją emeryturę ,jak zabraknie młodych ludzi do pracy.

   W Niemczech dostaje się na dziecko 185 euro.Bez żadnej łaski, w Polsce większość błaznów pluje na kraj i to co próbuje się zrobić . Opluwa Pan rodziny wielodzietne , z tych rodzin właśnie będzie najwięcej pracowników a co za tym idzie przychodu dla Państwa.
   Sam ma pewnie jedynaka wydmuchanego i wygłaskanego. Twoje dziecko w pojedynkę raczej nie zarobi na dwoje rodziców.

   • 0 0

 • Trojaczki:-) (2)

  Może i ojców mają trzech, ale matka ziemia jedna. Jak jedno miasto wzbogaca się o atrakcje to inne też korzystają, jak jedno np. nie zadba odpowiednio o środowisko to po innych się smród rozniesie. W dzisiejszych czasach nazwa posiłkowa rzeźby mogła by brzmieć “tysiąc plus”.

  • 14 15

  • Tam mogą też stać dwa granitowe ogromne jajka i jedna wielka parówka.

   • 4 1

  • te trojaczki z pępowinami byłyby zaraz oprotestowane przez nowoczesne dziewuchy w czarnych kurtkach

   bo to może ciąża niechciana i wg nich kwalifikująca się do aborcji
   te gołe baby z uwieszonymi u cyca bachorami to też jakaś masakra, to że dzieciaki są upierdliwe i męczące to nie znaczy, że zaraz matkę trzeba przedstawiać rozkraczoną nago

   najfajniejsze są króliczki

   • 1 0

 • widziala Pani u nas w Gdyni kosze na smiecie w ksztalcie ryb:)??? (1)

  • 67 1

  • nie ma już ich w przestrzeni publicznej

   nikt tego żartu nie zrozumiał

   • 5 2

 • (4)

  Pani Jadwiga - najlepsza szefowa jaką miałem, pozdrawiam :)

  • 21 31

  • Co za ludzie (2)

   Nawet jak się zwolnią to włażą w tyłek

   • 20 4

   • tylko (1)

    UBywatele z UMu albo Kotu

    • 7 6

    • reszya siedzi w czarnej d..pie prezesa albo znanego szamana co ma się za księdza

     • 4 4

  • a kto to komentuje? pani jadwiga???

   • 0 0

 • Sztuka z humorem (2)

  Może być wówczas mały ludek który siusia komuś na głowę, zabawa na całego a jak

  A może pomnik wysmiewajacy partie polityczne...

  • 21 5

  • psa jak zbiera grzyby* po panu! (1)

   • 4 3

   • my właściciele psó nie mamy zamiaru sprzatać po psie jesteśmy ze wsi a tam nikt po krowach albo koniach g*wna z pola nie sprzata

    • 0 1

 • wolałbym (2)

  trzy nimfy morskie, oczywiście w kąpieli: gdańszczanka, sopocianka i gdynianka. A najpierw konkurs piękności

  • 58 13

  • pod warunkiem ze nie starsze niz 25lat :) (1)

   • 8 16

   • Dorośniesz chłopczyku, to zmienisz zdanie.

    • 17 5

 • sorry... (16)

  ale po co zaglądać do odbytu? Ktoś ma w tym jakąś przyjemność?

  • 86 24

  • może niekoniecznie w zaglądaniu

   hehehehee

   • 8 8

  • Zapytaj Ziobry, Błaszczaka, Brudzińskiego, Kurskiego, Macierewicza... (9)

   Całe życie z głową w odbycie wodza.

   • 38 22

   • zapimniałes dopisac Tusk ,Bieńkowska i reszta PO w odbycie Putina i Merkel (7)

    • 23 26

    • W odbycie Putina to twój żuliborski guru z kłakami w nosie siedzi :-) (3)

     A Anton Maciarenko nawet nie ukrywa że rozbraja Polskę i pcha ją w łapy Kremla :-)

     • 25 17

     • Hahahabuhahaaaaaaaaaa! (2)

      Breha z Ciebie! ,juz nikt wam w to nie wierzy UBywatele z Koty! I POpaprańcy!
      Pisem to mogliście straszyć 8 lat
      Ocknij sie i wstań z kolan!

      • 10 14

      • Twoja sekta tak z kolan wstała, że ma zakaz wstępu do Białego Domu :) (1)

       • 14 7

       • Fake Newsy i inne mądrości waszych mediów!

        i wybiórcza!
        tak ty rób!

        • 0 2

    • Dkłn!

     I jeszcze Bredzisława BULa i Makarona!

     • 6 8

    • raczej twój łeb, trollu (1)

     z ryjem połykającym pisowskie srebrniki - 50 groszy za wPIS

     • 6 7

     • 50 zł

      Twoje Gamonie ci nie płacą bo ty to za szmalec* robisz auto htonie

      • 0 0

   • ale głębokie!

    ... widać jaki POziom troli z UMemu!

    • 7 8

  • niekt9ży maja?

   ale to trzeba najpierw sie wysoko wspiąć?

   • 1 2

  • to jest metafora na takich ciemniaków jak ty, żeby udogruchać swojego szefa coniekórych należało by tam szukać

   • 0 1

  • Bow d...ie przyszłość.

   Nie tak całkiem już odległa!

   • 1 1

  • Proktolog

   • 2 1

  • w Wersalu za czasów Króla Słońce była to powszechna rozrywka i nowinka , było nawet specjalne

   urządzenie, moda wynikła z wycięcia królowi czegoś z odbytu właśnie a co mu mocno uwierało i to na żywca.

   • 0 0

 • co Panu myśli o neonie w kształcie ryby na bloku w Gdyni? (6)

  Studio dizajnu utrzymywane z miejskiej kasy pracowało nad tym rok czasu. O koszta proszę nie pytać.

  • 33 5

  • Neon

   Super neon, cieszę się ze jest!

   • 7 10

  • ty tam nie pracowałeś, ani za to nie płaciłeś (1)

   • 3 9

   • Zapłacił gdyński podatnik

    • 11 1

  • Czyżby od lat niezadowolony pan Michał z Altusa?

   Którego dzieci dostają od neonu palpitacji serca, a żona przestała gotować?

   • 9 1

  • kilka błędów jednym zdaniu

   • 6 0

  • Nie pisze się i nie mówi „ rok czasu”!

   To błąd!

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane