• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kampania wyborcza tylko dla bogatych?

Michał Sielski
15 sierpnia 2023, godz. 18:00 
Opinie (199)
Najnowszy artykuł na ten temat Czym zajmują się w Sejmie pomorscy posłowie?
  • Tak wyglądało Trójmiasto przed wyborami w 2014 r. Mniej plakatów wyborczych w dzisiejszych czasach ma jednak swoją cenę.
  • Tak wyglądało Trójmiasto przed wyborami w 2014 r. Mniej plakatów wyborczych w dzisiejszych czasach ma jednak swoją cenę.
  • Tak wyglądało Trójmiasto przed wyborami w 2014 r. Mniej plakatów wyborczych w dzisiejszych czasach ma jednak swoją cenę.

ZDiZ Gdynia właśnie ogłosił, że przed zbliżającymi sie wyborami parlamentarnymi nie będzie można wieszać plakatów wyborczych na latarniach, masztach sygnalizacji świetlnej, ogrodzeniach, przystankach komunikacji, a nawet tablicach i słupach ogłoszeniowych. Reklamy niesfornych kandydatów będzie usuwać straż miejska. Wbrew pozorom ta informacja ma nie tylko dobre strony.Ograniczenia w kampanii wyborczej są:

Starsi czytelnicy zapewne pamiętają kampanie wyborcze sprzed lat, kiedy całe Trójmiasto było usiane plakatami, dyktami czy billboardami, z których uśmiechnięte twarze obiecywały nam świetlaną przyszłość, gdy tylko oddamy na nich głos w zbliżających się wyborach.

Plakaty były wszędzie: na latarniach, na płotach, słupach, domach... Nierzadko wieszane były tak, że zasłaniały widoczność na skrzyżowaniach, a czasem nawet znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Straż miejska nie radziła sobie z wyciąganiem konsekwencji, bo Gdańsk, Gdynia i Sopot były zalane wyborczymi materiałami i trudno było nadążyć za wieszaniem kolejnych.

Pierwsza zbuntowała się Gdynia, która zaczęła wprowadzać restrykcyjne zasady. I początkowo wszyscy temu przyklasnęli. Miasto nie było zaśmiecone, a głównymi drogami nie jechało się jak w krajach trzeciego świata. Długimi tygodniami po wyborach nie trzeba było sprzątać, bo wcześniej nie wszystkie reklamy były na czas usuwane.


Wszystko super, prawda?

Szybko okazało się, że jednak nie do końca. Głos zaczęły bowiem zabierać biedniejsze komitety wyborcze, bo duże billboardy z wyprzedzeniem praktycznie w całości zarezerwowały największe partie. Mniejszym, które chciały się przebić, pozostawał głównie internet i chodzenie po domach.

Jak jest bogaty, to będzie kumaty?W wyborach parlamentarnych to żaden problem, bo szanse na wejście do Sejmu i Senatu i tak mają największe ugrupowania z dużym zapleczem finansowym. Wiele osób podkreśla też, że ideałem byłoby, gdyby do polityki szli właśnie ci, którzy są już finansowo niezależni. Skoro zdobyli majątek, to nie będą mieli pokus, by brać łapówki, przepychać korzystne tylko dla niektórych grup (albo siebie) ustawy i układać się z szemranym towarzystwem. Podejście idealistyczne, ale wiele przykładów bogatych posłów pokazało, że jednak za majątkiem wraz ze startem w wyborach nie zawsze idzie rozsądek i chęć służby krajowi.

  • Posłem, który bardzo lubił chwalić się bogactwem, był m.in. Piotr Misztal z Samoobrony. Trudno było jednak powiedzieć, że był mężem stanu...
  • Posłem, który bardzo lubił chwalić się bogactwem, był m.in. Piotr Misztal z Samoobrony. Trudno było jednak powiedzieć, że był mężem stanu...

Nowi muszą się przebić inaczejCałkiem inaczej sprawa wygląda w wyborach samorządowych. Tam obowiązują takie same zasady dotyczące plakatów wyborczych. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że sprzyja to zabetonowaniu sceny politycznej. A komu na tym zależy? Oczywiście tym, którzy władzę sprawują. Bo oni mają największe fundusze na kampanię wyborczą, podobnie jak duże, ogólnopolskie partie. I na nich najczęściej oddają głosy niezdecydowani, których nikt nie przekonał.

"Małym" pozostanie przebijanie się w internecie, urządzanie happeningów przy zakorkowanej drodze czy drukowanie ulotek, które trafią do skrzynek wraz z innym reklamowym spamem, na który większość nawet nie zerka przed wyrzuceniem do śmieci.

Każdy musi jednak odpowiedzieć sobie sam, czy wolne od większości plakatów Trójmiasto jest ceną za ograniczenie demokracji, którą jesteśmy w stanie i chcemy zapłacić.

partie i organizacje polityczne w Trójmieście

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (199)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane