• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kandydaci z KO w wyborach do Europarlamentu. Pełna lista

Ewelina Oleksy
25 kwietnia 2024, godz. 09:45 
Opinie (493)
Janusz Lewandowski, Magdalena Adamowicz i Jacek Bendykowski otwierają pomorską listę KO do Europarlamentu. Janusz Lewandowski, Magdalena Adamowicz i Jacek Bendykowski otwierają pomorską listę KO do Europarlamentu.

Janusz Lewandowski i Magdalena Adamowicz - obecni europosłowie z Pomorza otwierają listę kandydatów KO na Pomorzu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej zatwierdził i ogłosił tych, którzy powalczą o mandaty w Europarlamencie.Zamierzasz głosować w wyborach do Europarlamentu?

2 maja mija termin zgłaszania list kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W ich przypadku kandydatów może być maksymalnie 10, w tym kobiety muszą stanowić nie mniej niż 35 proc.

Jeden region to jeden okręg wyborczy - co oznacza, że na całym Pomorzu mieszkańcy wybierać będą spośród tych samych osób i dostaną dokładnie takie same karty do głosowania.

Z całej Polski wybranych zostanie w sumie 53 europosłów. Ilu konkretnie z danego województwa? To zależy od frekwencji - im wyższa w danym regionie, tym więcej reprezentantów. Do tej pory Pomorze miało 3 europosłów: Janusza LewandowskiegoMagdalenę Adamowicz z KO oraz Annę Fotygę z PiS.

Wyniki poprzednich wyborów do Europarlamentu:

Wybory do PE 2019: europosłami Adamowicz, Fotyga i Lewandowski Wybory do PE 2019: europosłami Adamowicz, Fotyga i Lewandowski

Pełna lista kandydatów KO w wyborach do Europarlamentu 2024Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła i ogłosiła już pełen skład list pod szyldem Koalicji Obywatelskiej.

Na Pomorzu kandydują:

 1. Janusz Lewandowski
 2. Magdalena Adamowicz
 3. Jacek Bendykowski
 4. Iwona Mielewczyk
 5. Piotr Wittbrodt
 6. Grażyna Brylowska
 7. Mirosław Kurek
 8. Wiktoria Krezymon
 9. Jakub Wróbel
 10. Maciej Bonna

- To silna drużyna, osoby, które gwarantują, że Polska będzie silnym i liczącym się krajem w Unii Europejskiej i zadbają o sprawy naszego regionu w Brukseli - podkreśla marszałek Mieczysław Struk, szef pomorskiej PO.
Donald Tusk ogłosił listy kandydatów KO do Parlamentu Europejskiego. Donald Tusk ogłosił listy kandydatów KO do Parlamentu Europejskiego.

Tusk: "Europarlament to nie miejsce dla idiotów politycznych"Premier Donald Tusk, ogłaszając listy kandydatów, stwierdził natomiast:

- Parlament Europejski nie może być miejscem dla idiotów politycznych. Jeśli wyślemy tam lunatyków, zdrajców, idiotów, to będzie to jeden z najgorszych błędów politycznych w historii współczesnej Polski - powiedział Tusk.
KO w wyborach do Europarlamentu wystawia m.in. ministrów: Marcina Kierwińskiego w Warszawie i Bartłomieja Sienkiewicza w Małopolsce, Borysa Budkę na Śląsku. To oznacza rekonstrukcję rządu - Sienkiewicz już złożył dymisję, pozostali dwaj ministrowie mają to zrobić na początku maja.

Anna Fotyga, dotychczasowa posłanka PiS z Pomorza, ma startować ponownie. Anna Fotyga, dotychczasowa posłanka PiS z Pomorza, ma startować ponownie.

PiS dziś zatwierdzi listyPrawo i Sprawiedliwość nie ogłosiło jeszcze list kandydatów do PE. Mają być zatwierdzone w Warszawie dziś, 25 kwietnia.

Na Pomorzu pewniakiem jest ponowna kandydatura Anny Fotygi. Niewykluczone, że wystartuje też poseł Piotr Müller.

Od dawna spekuluje się też o tym, że kandydatami PiS do Europarlamentu (ale nie z okręgu pomorskiego) będą: Daniel Obajtek, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Od razu pojawiły się więc stwierdzenia, że idą tam, by skryć się za immunitetem przed ewentualnymi zarzutami prokuratorskimi za ich dotychczasową działalność.

- To nieprawda. Europarlament uchyla immunitet znacznie szybciej, niż dzieje się to w Polsce - odpowiada lider PiS Jarosław Kaczyński.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (493)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane