• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowi posłowie z Pomorza zajmą miejsca europosłów

Ewelina Oleksy
11 czerwca 2024, godz. 12:00 
Opinie (241)
Krzysztof Szymański z Konfederacji (u góry od lewej str.) zastąpi w Sejmie Stanisława Tyszkę (na dole od lewej str.). Michał Kowalski z PiS (u góry po prawej str.) zastąpi Piotra Müllera (na dole po prawej str.). Krzysztof Szymański z Konfederacji (u góry od lewej str.) zastąpi w Sejmie Stanisława Tyszkę (na dole od lewej str.). Michał Kowalski z PiS (u góry po prawej str.) zastąpi Piotra Müllera (na dole po prawej str.).

Krzysztof Szymański z Konfederacji i Michał Kowalski z PiS zostaną nowymi posłami. W Sejmie będą reprezentować okręg gdyńsko-słupski. To efekt wyborów do Parlamentu Europejskiego, w wyniku których europarlamentarzystami zostało dwóch dotychczasowych posłów z Pomorza - Stanisław Tyszka z Konfederacji i Piotr Müller z PiS.

Czy osoby, które dopiero co zostały posłami w Sejmie, powinny startować w wyborach do Europarlamentu?

Stanisław Tyszka z Konfederacji nie reprezentował zbyt długo Pomorza w Sejmie. Na posła z okręgu gdyńsko-słupskiego został wybrany jesienią ubiegłego roku. Był jedynką na liście, zdobył wtedy 19 753 głosy.

Był posłem z Pomorza, będzie europosłem z Dolnego ŚląskaTeraz dostał się do Europarlamentu. W tych wyborach był już kandydatem z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Miał pierwszą pozycję na liście Konfederacji i zdobył 78 954 głosy.

Tyszka znany jest z tego, że co wybory zmienia okręg wyborczy, z którego startuje. Wcześniej zarówno z Pomorzem, jak i z Dolnym Śląskiem nie miał nic wspólnego. Pochodzi z Warszawy. Zanim trafił do Konfederacji, zmieniał też polityczne barwy.

Na statkach i platformach wygrała Konfederacja Na statkach i platformach wygrała Konfederacja

W 2012 r. był członkiem Partii Polska Razem Gowina. W 2015 r. był już wicemarszałkiem Sejmu z ramienia partii Kukiz '15. Później dołączył do partii KORWiN, a ostatecznie do koła Konfederacji w Sejmie. Obecnie jest członkiem partii Nowa Nadzieja Sławomira Mentzena.

  • Krzysztof Szymański będzie nowym posłem Konfederacji z okręgu gdyńsko-słupskiego. Zajmie miejsce Stanisława Tyszki.
  • Stanisław Tyszka nie będzie już pomorskim posłem. Idzie do Europarlamentu.
W wyborach do Europarlamentu Konfederacja zdobyła trzeci wynik w kraju z poparciem na poziomie 12,08 proc. Dało jej to 6 mandatów w Parlamencie Europejskim.

- Zaczynamy nowy etap, którego zwieńczeniem musi być odzyskanie dla obywateli i naprawa instytucji naszego państwa - skomentował wyniki wyborów Tyszka.

Krzysztof Szymański nowym posłem KonfederacjiMiejsce Tyszki w Sejmie zajmie kolejny kandydat z listy Konfederacji z największa liczbą głosów zebranych w wyborach do Sejmu. To Krzysztof Szymański. W wyborach parlamentarnych jesienią zdobył 6379 głosów. Konfederacja ma na Pomorzu tylko jednego posła i będzie to od teraz właśnie Szymański.

- Jak to mówią: "jak nie drzwiami, to oknem". Po świetnym wyniku Konfederacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego zastąpię Stanisława Tyszkę w Sejmie. Dziękuję wszystkim za zaufanie, za każdy głos, za każde dobre słowo i za każdą, nawet najmniejszą, pomoc w kampanii - skomentował Szymański.


Krzysztof Szymański przez całe swoje życie jest związany jest z Gdynią. Jest jednym z liderów pomorskiej Konfederacji oraz członkiem Zarządu Głównego Ruchu Narodowego. Od 18 .roku życia był związany z Młodzieżą Wszechpolską.

Szymański to przedsiębiorca, inżynier, marynarz, polityk. Prowadzi spółkę specjalizującą się w doradztwie biznesowym, zarządzaniu projektami oraz projektowaniu inżynierskim w dziedzinie elektroautomatyki okrętowej. Jest żonaty, ma dwie córki.

  • Piotr Müller żegna się z Sejmem i idzie do Europarlamentu.
  • Z Europarlamentem żegna się Anna Fotyga, która startowała z pierwszego miejsca na pomorskiej liście PiS.

Piotr Müller pokonał Annę FotygęZ polskim Sejmem żegna się Piotr Müller, poseł PiS z okręgu gdyńsko-słupskiego i były rzecznik rządu PiS.

W wyborach do Europarlamentu startował w tym samym okręgu - dopiero z czwartego miejsca na liście. Zdobył jednak najlepszy wynik na pomorskiej liście PiS - 62 330 głosy - i pokonał jedynkę oraz doświadczoną europosłankę Annę Fotygę.

Oficjalne wyniki wyborów do Europarlamentu Oficjalne wyniki wyborów do Europarlamentu

- Z całego serca dziękuję za ogromne poparcie. Uzyskałem mandat posła do Parlamentu Europejskiego, co jest dla mnie ogromnym zaszczytem i zobowiązaniem! Możecie liczyć, że będę aktywnym reprezentantem Polski i Pomorza w Parlamencie Europejskim - skomentował wygraną Müller.
Michał Kowalski będzie nowym posłem z okręgu gdyńsko-słupskiego. Zajmie miejsce Piotra Müllera. Michał Kowalski będzie nowym posłem z okręgu gdyńsko-słupskiego. Zajmie miejsce Piotra Müllera.

Michał Kowalski nowym posłem PiSNa miejsce Müllera do Sejmu wejdzie Michał Kowalski.

Kowalski w latach 2010-2024 był radnym powiatu puckiego. W wyborach samorządowych w 2024 r. kandydował na wójta gminy Puck, bez powodzenia. Od 2016 r. do maja tego roku kierował Centralnym Ośrodkiem Sportu Cetniewo.

Z zawodu jest nauczycielem. Mieszka w Chłapowie.

W wyborach do Sejmu zdobył 6486 głosów. Dla porównania Müller miał ich wtedy ponad 72 tys.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (241)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane