• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na statkach i platformach wygrała Konfederacja

Michał Sielski
10 czerwca 2024, godz. 14:25 
Opinie (617)
Najwięcej głosów na statkach i platformach zdobyła Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji. Najwięcej głosów na statkach i platformach zdobyła Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji.

Europosłów wybierano nie tylko w stacjonarnych lokalach wyborczych, ale także na statkach morskich oraz platformach wiertniczych. Jeśli policzyć wszystkie głosy oddane łącznie na jednostkach Uniwersytetu GdańskiegoUniwersytetu Morskiego oraz platformach spółki Lotos Petrobaltic zwyciężyła Konfederacja.Wszystko o wyborach do Europarlamentu

Dziwi cię rosnące poparcie dla Konfederacji?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego nie było większej niespodzianki. Zwyciężyła Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37,06 proc. głosów, tuż za nią znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z 36,16 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajęła Konfederacja z 12,08 proc. głosów. Trzecia Droga dostała 6,91 proc. głosów, a Lewica - 6,3 proc. Frekwencja wyniosła 40,65 proc.

Dużo ciekawiej jest jednak, gdy przyjrzymy się szczegółom, także w naszym regionie.

Na statkach i platformach wygrywa KonfederacjaW poniedziałek rano spłynęły na przykład dane z wyborów do Parlamentu Europejskiego, które zostały przeprowadzone na statkach morskich i platformach wiertniczych. W sumie takich jednostek było siedem: platformy wydobywcze i wiertnicze Baltic Beta, Lotos Petrobaltic, Petrobaltic oraz Petro Giant należące do spółki Lotos Petrobalitc z Grupy Orlen, dwa statki należące do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (Dar MłodzieżyHoryzont II) oraz statek Oceanograf, będący własnością Uniwersytetu Gdańskiego.

Statek badawczy Statek badawczy "Oceanograf" wyruszył w ekspedycję badawczą na Północ

W sumie na tych siedmiu jednostkach głosowały 284 osoby z 320 uprawnionych. Zwycięzca może zaskakiwać, bo wygrała Konfederacja (35,56 proc. poparcia), przed KO (32,75 proc.), PiS (11,27 proc.) i Lewicą (6,69 proc). Zaledwie trzy osoby - czyli 1,09 proc. - zagłosowały na Bezpartyjnych Samorządowców.

Głosujący na statkach i platformach wybierali przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego z warszawskich list. Najwięcej osób poparło Ewę Zajączkowską-Hernik z Konfederacji (44 osób), Marcina Kierwińskiego z KO (33 głosy) oraz Krystiana Kamińskiego z Konfederacji (31 osób).

Przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego podkreślają, że na statku Oceanograf na 17 osób, które głosowały, 7 oddało głos na KO, 5 na Lewicę, 3 na Konfederację, a 2 na Polskę 2050.

Oficjalne wyniki wyborów do Europarlamentu Oficjalne wyniki wyborów do Europarlamentu

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (617)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane