Fakty i opinie

Kiedy koniec chaosu na stacji we Wrzeszczu?

Przy peronach stoją trzy pociągi w identycznym malowaniu, ale z różnymi stacjami docelowymi - tak wygląda od kilku tygodni sytuacja we Wrzeszczu, gdzie wciąż brakuje monitorów informacji pasażerskiej.Po grudniowych zmianach w rozkładach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, na stacji we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska panuje jeszcze większy chaos komunikacyjny. Jednocześnie na odjazd potrafi oczekiwać kilka pociągów w identycznym malowaniu, ale w różnych relacjach. Kolejarze proszą o cierpliwość i zalecają korzystanie z papierowych rozkładów oraz wsłuchiwanie się w komunikaty głosowe.Czy na stacji we Wrzeszczu potrzebne są monitory informacji pasażerskiej?

tak, powinny już dawno być zainstalowane 95%
tak, ale nie jest to najważniejsza rzecz w tym momencie 2%
nie, wystarczą papierowe rozkłady jazdy oraz komunikaty głosowe 3%
zakończona Łącznie głosów: 1662
Grudniowe zmiany w rozkładach jazdy na Pomorskiej Kolei Metropolitalnej sprawiły, że z Wrzeszcza spalinowymi zespołami trakcyjnymi można dotrzeć do Kartuz, Gdańska Głównego, Kościerzyny oraz Gdyni Głównej - zarówno przez Sopot, jak i Osowę.

W efekcie przy peronach potrafi się pojawić jednocześnie kilka pociągów w identycznym malowaniu, ale do różnych stacji docelowych.

- Od kilku tygodni na stacji panuje totalny chaos. Ludzie biegają po peronach tylko po to, by dojrzeć informacje o stacji docelowej prezentowanej na malutkich wyświetlaczach pociągów. Osoby spoza Trójmiasta nie wiedzą, na który peron się kierować, by dotrzeć na lotnisko, ponieważ przy wejściu na oba perony dalekobieżne znajdują się piktogramy samolotu - pisze do nas pan Andrzej, czytelnik Trojmiasto.pl.
PKP, choć doskonale wie o panującym rozgardiaszu, nie spieszy się z montażem monitorów prezentujących bieżące odjazdy pociągów.

- Do końca 2017 r. zainstalujemy na stacji we Wrzeszczu system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będzie on przekazywał informacje na temat pociągów wszystkich przewoźników kolejowych - zapowiada Łukasz Kwasiborski z Wydziału Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.
Jest to jednak już kolejna obietnica składana przez PLK. We wrześniu 2015 r. planowano montaż elektronicznych tablic w połowie 2016 r. - do czego jednak nie doszło.

Co ciekawe, kilka dni temu Pomorska Kolej Metropolitalna zainstalowała monitory z informacjami o odjeżdżających pociągach oraz autobusach miejskich z pobliskiej pętli Wrzeszcz PKP zobacz na mapie Gdańska, znajdującej się bezpośrednio przy stacji Galerii Metropolia zobacz na mapie Gdańska.

Urządzenia nie mają wygórowanych wymagań (poza ochroną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi) - potrzebne są jedynie przyłącza energetyczne oraz telekomunikacyjne.

Dlaczego zatem nie można ekranów podobnych do tych w galerii handlowej umieścić np. w budynku dworca?

- PKM wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz naszym przewoźnikiem - Szybką Koleją Miejską - w latach 2015-2016 wielokrotnie interweniowała w PLK w sprawie jak najszybszego montażu systemu dynamicznej informacji pasażerskiej - ostatni raz w listopadzie i grudniu ub. r. Niestety, to wszystko, co możemy w tej sprawie zrobić, ponieważ stacja nie jest terenem zarządzanym przez PKM i wyłącznie od PKP PLK zależy, kiedy na peronach pojawią się ekrany SDIP - wyjaśnia Tomasz Konopacki, rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Polskie Linie Kolejowe tłumaczą natomiast, że "trzeba dopracować rozwiązania techniczne między PKM a PKP PLK".

- Zarządcy infrastruktury muszą połączyć ze sobą dwa systemy odpowiedzialne za bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów. Dopiero po wykonaniu tych prac możliwa będzie instalacja SDIP na stacji we Wrzeszczu - przekonuje Kwasiborski.

Do tego czasu kolejarze polecają korzystać z papierowych rozkładów jazdy, które wywieszone są w gablotach, a także wsłuchiwać się w komunikaty przekazywane przez nowy system nagłośnienia.

Informacje o rozkładowych odjazdach z peronów we Wrzeszczu można również sprawdzić na stronie komunikacja.trojmiasto.pl oraz w naszej aplikacji mobilnej.

Opinie (202) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.