• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejna noc z samolotem nad Gdynią

Michał Sielski
10 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Samolot musi latać nisko, więc jest dobrze słyszalny nawet przy zamkniętych oknach. Samolot musi latać nisko, więc jest dobrze słyszalny nawet przy zamkniętych oknach.

W nocy ze środy na czwartek po raz kolejny nad Gdynią pojawi się samolot, na który skarżyli się nasi czytelnicy w Raporcie Trójmiasta. Loty z kamerą termowizyjną mogą się jednak odbywać wyłącznie przy ujemnych temperaturach, a te są obecnie tylko w nocy. Dobra wiadomość jest taka, że to już ostatnia noc hałasów.Do kiedy zazwyczaj ogrzewasz dom/mieszkanie?

Loty zaczęły się w nocy z wtorku na środę. Mimo że informowaliśmy o nich wcześniej, część czytelników była zaskoczona hałasem. Samolot latał bowiem nisko, bo tylko wtedy może wykonać swoje zadanie: nagrać kamerą termowizyjną budynki w Gdyni, Rumi, Redzie i Wejherowie. Dzięki temu powstanie mapa strat ciepła. Pierwszej nocy latał na wysokości 600 metrów. Teraz będzie podobnie.

- Identyfikacja miejsc ewentualnych wycieków i strat ciepła na sieci ciepłowniczej pozwoli nam precyzyjniej planować modernizacje i remonty, a tym samym minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Istotne jest też to, że będziemy widzieć nie tylko straty ciepła przez dachy, ale również przez ściany - podkreśla Janusz Różalski, prezes zarządu OPEC.

Film z przelotu samolotu nad Gdynią we wtorkowy wieczór.

Dzięki nowej mapie będzie można stworzyć listę budynków, które najbardziej potrzebują termomodernizacji. Pomoże to nie tylko w oszczędzaniu, ale też w ograniczeniu emitowanych do powietrza pyłów i CO2, które wpływają na jakość powietrza, jakim oddychamy.

Gdynia będzie mieć mapę strat ciepłaNocne loty wykonuje firma MGGP Aero.

Badanie sieci, ale też budynków- Zamierzamy zbadać temperaturę gruntów, dachów i częściowo fasad. Gruntu dlatego, bo sieci ciepłownicze mają infrastrukturę pochowaną pod powierzchnią ziemi. Podczas dwóch nocy zrobimy nalot całej sieci w Gdyni, Rumi, Redzie i Wejherowie, w warunkach jej obciążenia - korzystania z ciepłej wody i ogrzewania systemowego. Tam, gdzie są nieszczelności, bądź tam, gdzie jest awaria, pojawi się automatycznie przegrzana powierzchnia. Przy temperaturze minus kilku stopni bardzo dobrze widać na zdjęciach duże awarie, gdzie temperatura gruntu sięga nawet 12-13 stopni powyżej zera. Cel podstawowy projektu to zbadanie sieci ciepłowniczej. Wartość dodana to zrobienie mapy, na której będzie można w 2D i w 3D obejrzeć także budynki. To pokaże, w których z nich są straty ciepła związane z mostkami, brakiem izolacji czy niedociepleniem - opowiada Witold Kuźnicki, dyrektor ds. kluczowych klientów MGGP Aero.
11:34 22 MARCA 21

samolot przez godzinę nad dzielnicą Gdynia Chwarzno-Wiczlino (8 opinii)

wczoraj około godziny 22 latał samolot przez godzinę nad dzielnicą Gdynia Chwarzno-Wiczlino. Czy mogą Państwo ustalić co się dzieje? Rzadko słychać samoloty w tej dzielnicy. Jak już to po prostu przelatują. Ten wczorajszy ewidentnie zaniepokoił mnie krążąc przez ten czas.
wczoraj około godziny 22 latał samolot przez godzinę nad dzielnicą Gdynia Chwarzno-Wiczlino. Czy mogą Państwo ustalić co się dzieje? Rzadko słychać samoloty w tej dzielnicy. Jak już to po prostu przelatują. Ten wczorajszy ewidentnie zaniepokoił mnie krążąc przez ten czas.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (244)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane