• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kontrolują piece, bo palenie śmieci to nadal problem

Ewelina Oleksy
14 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Straż miejska w Trójmieście prowadzi zimowe kontrole tego, czym mieszkańcy palą w piecach. Straż miejska w Trójmieście prowadzi zimowe kontrole tego, czym mieszkańcy palą w piecach.

Zima mroźna, więc trzeba się mocno dogrzewać. Nie zawsze jednak w piecach mieszkańców Trójmiasta ląduje to, co powinno. Strażnicy miejscy, jak co sezon, prowadzą kontrole i już sypią się mandaty.Podejrzewasz, że twój sąsiad pali śmieciami w piecu. Co robisz?

Tegoroczna zima wyjątkowo daje w kość pod względem minusowych temperatur. I to niestety widać po tym, co ulatnia się z wielu kominów w Trójmieście. W Raporcie z Trójmiasta regularnie otrzymujemy skargi na gryzący żółty lub czarny dym.

Czytaj też: Mrozy w Trójmieście potęgują smog

Tymczasem od początku tego roku, zgodnie z uchwałami antysmogowymi , nie można stosować paliw najgorszej jakości.

Jakich konkretnie?
  • ️Mułów i flotokoncentratów węglowych
  • ️Węgla brunatnego
  • ️Mieszanek z wysokim udziałem węgla kamiennego o uziarnieniu 0-3 mm
  • ️Biomasy stałej (np. drewna) o wilgotności powyżej 20 proc.


W styczniu mandaty za blisko 2 tys. zł- Ciągle jednak nie brakuje osób, które jako materiał opałowy wykorzystują odpady. Tylko w styczniu do gdańskiej straży miejskiej wpłynęły 144 zgłoszenia od osób, które podejrzewały, że ktoś spala śmieci. Funkcjonariusze z referatu ekologicznego przeprowadzili 147 kontroli. W ich wyniku pouczyli 17 osób i nałożyli 25 mandatów na łączną kwotę 1690 zł. Pobrali też 12 próbek popiołu - informuje straż miejska.
Czarny dym z komina domu na Przymorzu. Czarny dym z komina domu na Przymorzu.
Kontrole pieców w Gdańsku prowadzone są codziennie. Strażnicy przeprowadzają je nie tylko na podstawie zgłoszeń mieszkańców, ale także w trakcie patroli, gdy zauważą podejrzane zadymienie.

W Gdyni też kontroleEkopatrol gdyńskiej straży miejskiej nagrał ostatnio film instruktażowy, który pokazuje, jak rozpalić w piecu czy kominku , by nie tylko zaoszczędzić opał, ale o 30 proc. zmniejszyć zadymienie i zanieczyszczenie środowiska.

Niezależnie od tego w Gdyni także prowadzone są kontrole palenia w piecach.

- Wygląda to w ten sposób, że przyjeżdżamy na miejsce głównie na zgłoszenie sąsiadów. Mieszkaniec ma obowiązek wpuścić nas do domu. W przeciwnym razie popełnia przestępstwo zagrożone pozbawieniem wolności do lat trzech. Po wejściu do domu zadajemy pytania, a także kontrolujemy piec i to, czym jest on opalany oraz miejsce składowania materiałów do palenia. Jeżeli palone są odpady, to popełnione jest wykroczenie, za które można otrzymać mandat karny do 500 zł - tłumaczy Leonard Wawrzyniak z EkoPatrolu straży miejskiej w Gdyni.

Firmy zajmujące się ogrzewaniem w TrójmieścieW ubiegłym roku straż miejska w Gdyni przeprowadziła 850 takich kontroli. Zdaniem strażników świadomość mieszkańców w temacie odpowiedniego palenia w piecach rośnie z roku na rok.

- Jest duża poprawa w porównaniu do tego, co było w przeszłości. Obecnie sporadycznie trafia się, że mieszkańcy palą jakieś odpady. Wykroczenia często wynikają z niewiedzy, osoby nie zdają sobie sprawy, że np. palony materiał zawiera klej i tego palić nie można - wskazuje Wawrzyniak.

Program "Czyste Powietrze"Trwa rządowy program "Czyste powietrze", w ramach którego można dostać dotację na wymianę starych "kopciuchów" na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Na Pomorzu do dofinansowania zakwalifikowało się już ponad 10 tys. domów.

- Do tej pory podpisaliśmy umowy na łączną sumę ok. 160 mln zł dotacji - informuje Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
Najwięcej wniosków o dofinansowanie na wymianę pieców złożono w powiatach: kartuskim, wejherowskim, starogardzkim i chojnickim. Ale i w Trójmieście jest zainteresowanie tym tematem. W Gdańsku podpisanych zostało 278 umów w ramach programu Czyste powietrze, w Gdyni - 164, a w Sopocie - 5. W sumie to blisko 450 umów.

Film z piątku, 12 lutego

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (278)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane