• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kot Rysiek będzie miał swoją rzeźbę na stacji PKM

Ewelina Oleksy
25 maja 2024, godz. 12:00 
Opinie (173)
Kot Rysiek będzie miał swoją figurkę na stacji, na którą odprowadza swoją panią. Kot Rysiek będzie miał swoją figurkę na stacji, na którą odprowadza swoją panią.

Kot Rysiek, który codziennie odprowadza swoją panią na pociąg, dzięki czemu stał się celebrytą, doczeka się upamiętnienia. Z okazji rocznicy tego, gdy o rudzielcu usłyszała nie tylko cała Polska, ale i świat, 1 czerwca na przystanku PKM FirogaMapka zostanie odsłonięta rzeźba z podobizną zwierzaka.Rzeźba z podobizną kota Ryśka na przystanku PKM to:

Medialna sława kota Ryśka - rudego dachowca - rozpoczęła się od wpisu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w mediach społecznościowych, pod koniec maja ubiegłego roku.

Rysiek - koci, międzynarodowy celebrytaPracownicy PKM zauważyli, że kot regularnie odprowadza swoją właścicielkę na pociąg. A następnie czeka przy ławce na przystanku aż kobieta odjedzie.

O Ryśku głośno zrobiło się wtedy nie tylko w całym kraju. Historię podchwyciły też zagraniczne media, m.in. te z Włoch.

Także Trojmiasto.pl odwiedziło wtedy z kamerą Ryśka i jego właścicielkę - Patrycję Makowską.

Kot, który odprowadza swoją panią na pociąg, stał się sławny na całą Polskę Kot, który odprowadza swoją panią na pociąg, stał się sławny na całą Polskę

Zobaczcie film z tej wizyty!Gdy pani Patrycja zaczęła podróżować PKM, kot drapał w drzwi lub siedział w oknie, widząc, że wychodzi na pociąg. W końcu zaczął wychodzić z nią i regularnie ją odprowadza, a następnie wraca sam do domu.Pani Patrycja adoptowała Ryśka ze schroniska, gdy miał dwa tygodnie.

- Rysiek był kotkiem, który do schroniska trafił po znalezieniu w śmietniku. Od razu wiedziałam, że to "mój" kot. To jest po prostu miłość - mówiła nam właścicielka.
Ale Ryśka pokochało znacznie więcej osób niż ona, dlatego teraz będzie on miał swój koci pomnik.

 • Rzeźbiarka przy glinianym modelu, który posłużył do przygotowania odlewu samej rzeźby.
 • PKM zdradza póki co jedynie fragment tego, jak rzeźba wygląda.

PKM zaprasza na odsłonięcie figurki kota RyśkaPierwszy rok sławy Ryśka w nietypowy sposób postanowiła uczcić PKM, która 1 czerwca na przystanku Firoga odsłoni... figurkę kota Rysia, siedzącego przy ławce na peronie 1 i patrzącego na odjeżdżający pociąg.

- Czyli dokładnie w takiej pozie, w jakiej przed rokiem wszyscy mogli go zobaczyć na naszych zdjęciach. Autorką figurki jest Blanka Kamińska, studentka Wydziału Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych - informuje Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. - W odsłonięciu swojej figurki uczestniczyć będzie również osobiście kot Rysiu wraz ze swoją panią. Będzie więc okazja, żeby zobaczyć oba Ryśki razem. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu wszystkich miłośników kotów oraz kolei.
 • Kot Rysiek nie odstępuje swojej właścicielki na krok.
 • Kot Rysiek nie odstępuje swojej właścicielki na krok.
 • Kot Rysiek nie odstępuje swojej właścicielki na krok.
 • Kot Rysiek nie odstępuje swojej właścicielki na krok.
Ci, którzy na wydarzenie przyjadą pociągiem, mogą liczyć na niespodzianki od PKM.

- Przygotowaliśmy także specjalnie na ten dzień ekstra gadżet w postaci breloka do kluczy z miniaturką figurki kota Rysia. O tym, w jaki sposób będzie można go zdobyć, poinformujemy za kilka dni - mówi Konopacki.

Wydarzenia

Odsłonięcie figurki kota Rysia na przystanku PKM Gdańsk Firoga

uroczystość oficjalna

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (173)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane