• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kto wygra wybory do Europarlamentu? Najnowsze sondaże

Ewelina Oleksy
10 maja 2024, godz. 18:00 
Opinie (706)
W Parlamencie Europejskim zasiądzie 53 europosłów z Polski. Ilu z Pomorza? To się dopiero okaże. W Parlamencie Europejskim zasiądzie 53 europosłów z Polski. Ilu z Pomorza? To się dopiero okaże.

Za niecały miesiąc w całym kraju wybierzemy w sumie 53 europosłów. 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Pojawiły się dwa najnowsze sondaże poparcia. Kto w nich wygrywa? To zależy od sondażu, ale w obu różnice między KO a PiS są minimalne.Która partia zdobędzie największe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego rządzą się innymi zasadami niż te do parlamentu krajowego czy do samorządu.

W tych "europejskich" z całej Polski wybieranych jest 53 europosłów z 13 okręgów. Jeden okręg to zazwyczaj jedno województwo, a w niektórych przypadkach maksymalnie dwa.

Taka sama lista kandydatów dla całego PomorzaCałe Pomorze to jeden okręg, co oznacza, że w każdym z pomorskich miast wyborcy dostaną listy z tymi samymi kandydatami.Do okręgu nie jest przypisana na stałe dana liczba mandatów.

Podział mandatów dla poszczególnych partii uzależniony jest m.in. od frekwencji. Im wyższa, tym więcej mandatów. Do tej pory Pomorze miało trzech europosłów: dwoje z KO (Janusz LewandowskiMagdalena Adamowicz) i jednego z PiS (Anna Fotyga).Co mówią najnowsze sondaże? W jednym wygrywa PiS9 i 10 maja pojawiły się dwa nowe sondaże przedwyborcze. Sprawdziliśmy, komu dają zwycięstwo w wyborach do Europarlamentu.

Z sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu wynika, że wybory wygra PiS uzyskując 29,3 proc. poparcia. Ale to zaledwie 1 punkt proc. przewagi nad KO, której ten sondaż daje poparcie na poziomie 28,3 proc.

PiS rozpoczyna kampanię wyborczą do Europarlamentu PiS rozpoczyna kampanię wyborczą do Europarlamentu

Na podium znalazłaby się jeszcze Trzecia Droga z poparciem 12,1 proc.

Czwarte miejsce zajmuje Konfederacja z poparciem 9,9 proc., a piąte Lewica - 9,7 proc.

9,2 proc. badanych odpowiedziało, że jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje.

W drugim wygrywa KO, ale różnica tak minimalna, że to właściwie remisZ kolei w sondażu Opinia24 dla TOK FM wygrywa KO z poparciem 30,8 proc., ale właściwie można uznać, że ten sondaż wskazuje na remis, bo PiS ma w nim 30,6 proc. poparcia.

Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z wynikiem 9 proc., a na czwartym - Konfederacja, na którą chce głosować 8,3 proc. pytanych.

Dalej jest Trzecia Droga z poparciem 7,7 proc.

Ponad 10 proc. pytanych odpowiedziało, że jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (706)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane