Fakty i opinie

stat

Lasery zamiast fajerwerków. Hit czy kit?

Sylwestrowa zabawa na skwerze Kościuszki


Za nami pierwszy od lat sylwester w Trójmieście bez pokazu fajerwerków w Gdyni i Gdańsku. Zamiast nich odbyły się pokazy laserowe. Opinie w tej sprawie są podzielone.Czy odpalałeś w Sylwestra fajerwerki?

tak, odpaliłem ich całe mnóstwo

23%

tak, ale jedynie symbolicznie

12%

nie, ale z chęcią podziwiałem je na niebie

45%

jestem przeciwny fajerwerkom, nie odpalałem ich i nie podziwiałem

20%
Właśnie powitaliśmy rok 2019. Choć na ulicach Trójmiasta zalega mnóstwo niedopałków po fajerwerkach, w tegorocznego sylwestra rozbłysło ich nieco mniej niż w latach poprzednich. Powód? Władze Gdańska i Gdyni po raz pierwszy w historii zrezygnowały z miejskich pokazów sztucznych ogni na rzecz pokazów laserowych.

- Odejście od fajerwerków na miejskich imprezach to jakiś ponury żart. Sydney, Hong Kong, Tokyo - wszędzie tam można oglądać piękne pokazy pirotechniczne, a nie jakieś lasery. Choć mogło być jedno i drugie. Po za tym i tak wiele osób odpalało petardy, ale głównie w okolicach północy - mówi pan Tomasz, który bawił się na zabawie sylwestrowej w Gdyni.
Innym podobał się pokaz laserów.

- Nadejście nowego roku obyło się bez nadmiernego huku. Zwierzęta i mieszkańcy czują się bezpieczniej. Pokazy laserowe to świetna alternatywa - mówi pani Joanna, która uczestniczyła w zabawie na Targu Węglowym w Gdańsku.
W Sopocie fajerwerki były, ale nie na placu Przyjaciół Sopotu, lecz na molo. Chodziło o to, aby źródło hałasu znajdowało się jak najdalej od zabudowań mieszkalnych.

Laserowe powitanie 2019 r. w GdańskuDecyzje trójmiejskich włodarzy wpisują się w dyskusję toczącą się nie tylko w Trójmieście, ale w całym kraju. Coraz więcej osób opowiada się za rezygnacją z fajerwerków na rzecz wspomnianej atrakcji, której nie towarzyszy emisja hałasu. Głównym argumentem zwolenników tego rozwiązania jest troska o los czworonogów, których większość doświadcza podczas nocy sylwestrowej prawdziwych katuszy.

Tuż przed Sylwestrem poprosiliśmy naszych czytelników o wyrażenie opinii na ten temat. W ankiecie zadaliśmy pytanie: Czy rezygnacja z pokazu fajerwerków to dobry pomysł? W  badaniu wzięło udział ponad 1600 osób. Głosy rozłożyły się niemal po połowie. Za rezygnacją z fajerwerków opowiedziało się 48 proc. ankietowanych, zaś za pokazami ogni sztucznych - 52 proc.

Tak prezentują się wyniki ankiety, którą opublikowaliśmy w ubiegłą niedzielę.
Tak prezentują się wyniki ankiety, którą opublikowaliśmy w ubiegłą niedzielę. Trojmiasto.pl

O to, czy pokaz laserowy sprawił widzom taką samą przyjemność jak pokaz fajerwerków, zapytaliśmy uczestników miejskich sylwestrów w Gdyni i w Gdańsku. Ich opinie znajdziecie w filmie zamieszczonym na początku tego artykułu.

Opinie (808) 28 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.