Fakty i opinie

stat

Lasery zamiast fajerwerków. Hit czy kit?

Sylwestrowa zabawa na Skwerze Kościuszki


Za nami pierwszy od lat sylwester w Trójmieście, bez pokazu fajerwerków w Gdyni i Gdańsku. Zamiast nich odbyły się pokazy laserowe. Opinie w tej sprawie są podzielone.Czy odpalałeś w Sylwestra fajerwerki?

tak, odpaliłem ich całe mnóstwo

23%

tak, ale jedynie symbolicznie

12%

nie, ale z chęcią podziwiałem je na niebie

45%

jestem przeciwny fajerwerkom, nie odpalałem ich i nie podziwiałem

20%
Właśnie powitaliśmy rok 2019. Choć na ulicach Trójmiasta zalega mnóstwo niedopałków po fajerwerkach, w tegorocznego sylwestra rozbłysło ich nieco mniej niż w latach poprzednich. Powód? Władze Gdańska i Gdyni po raz w historii zrezygnowały z miejskich pokazów sztucznych ogni na rzecz pokazów laserowych.

- Odejście od fajerwerków na miejskich imprezach to jakiś ponury żart. Sydney, Hong Kong, Tokyo wszędzie tam można oglądać piękne pokazy pirotechniczne, a nie jakieś lasery. Choć mogło być jedno i drugie. Po za tym i tak wiele osób odpalało petardy, ale głównie w okolicach północy - mówi pan Tomasz, który bawił się na zabawie sylwestrowej w Gdyni.
Innym podobał się pokaz laserów.

- Nadejście nowego roku obyło się bez nadmiernego huku. Zwierzęta i też mieszkańcy czują się bezpieczniej. Pokazy laserowe to świetna alternatywa - mówi pani Joanna z zabawy na Targu Węglowym w Gdańsku.
W Sopocie fajerwerki były, ale nie na placu Przyjaciół Sopotu, lecz na molo. Chodziło o to, aby hałas znajdował się jak najdalej od zabudowań mieszkalnych.

Laserowe powitanie 2019 r. w GdańskuDecyzje trójmiejskich włodarzy wpisują się w dyskusję toczącą się nie tylko w Trójmieście, ale w całym kraju. Coraz więcej osób opowiada się rezygnacją z fajerwerków na rzecz wspomnianej atrakcji, którym nie towarzyszy emisja hałasu. Głównym argumentem zwolenników tego rozwiązania jest troska o los czworonogów, z których większość doświadcza podczas nocy sylwestrowej prawdziwych katuszy.

Tuż przed Sylwestrem poprosiliśmy naszych czytelników o wyrażenie opinii na ten temat. W ankiecie zadaliśmy pytanie: Czy rezygnacja z pokazu fajerwerków to dobry pomysł? W  badaniu wzięło udział ponad 1600 osób. Głosy rozłożyły się niemal po połowie. Za rezygnacją z pokazów fajerwerków opowiedziało się 48 proc. ankietowanych, zaś za ich kultywowaniem 52 proc.

Tak prezentują się wyniki ankiety, którą opublikowaliśmy w ubiegłą niedzielę.
Tak prezentują się wyniki ankiety, którą opublikowaliśmy w ubiegłą niedzielę. Trojmiasto.pl

O to, czy pokaz laserowy sprawił widzom taką samą przyjemność jak pokaz fajerwerków, zapytaliśmy uczestników miejskich sylwestrów w Gdyni i w Gdańsku. Ich opinie znajdziecie w filmie, zamieszczonym na początku tego artykułu.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (808)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.