• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Leśnicy płacą 200 tys. zł, a internauci wymyślają kary

Szymon Zięba
28 marca 2024, godz. 20:30 
Opinie (143)
  • Opony, gruz, zużyty sprzęt - taką "niespodziankę" znaleziono w lesie.
  • Opony, gruz, zużyty sprzęt - taką "niespodziankę" znaleziono w lesie.
  • Opony, gruz, zużyty sprzęt - taką "niespodziankę" znaleziono w lesie.
  • Opony, gruz, zużyty sprzęt - taką "niespodziankę" znaleziono w lesie.

200 tys. złotych rocznie - tyle kosztuje wywóz śmieci z lasu w Nadleśnictwie Kolbudy. Leśnicy załamują ręce, bo odkryli właśnie kolejne, nielegalne wysypisko odpadów. - To tak, jakby wrzucić sąsiadowi worek ze śmieciami za płot, żeby posprzątał je sobie na swój koszt - żalą się pracownicy Nadleśnictwa. Znalezisko wywołało dyskusję wśród internautów, którzy wymieniają się pomysłami, jak powinno karać się śmieciarzy. Dziś konsekwencje za zostawianie odpadów są bowiem śmiesznie niskie.Gigantyczne koszty usuwania śmieci z lasówZdarzyło ci się posprzątać okolicę na własną rękę?

Opony, gruz, zużyty sprzęt AGD, odpady poremontowe - ktoś musiał mocno się postarać, żeby te wszystkie śmieci po kryjomu wywieźć do lasów w Kolbudach. Natknęli się na nie leśnicy, którzy na bałaganiarzach nie zostawiają suchej nitki.

- Dopiero co był Dzień Lasów. Dopiero co był pierwszy dzień wiosny. Wszyscy kochamy przyrodę, a tu taka niespodzianka w Otominie - zauważają. - Las to nie miejsce na zużyte opony albo odpady budowlane! Śmieci w lesie naprawdę stanowią poważną szkodę dla środowiska! Nie tylko psują krajobraz, ale zanieczyszczają wody i glebę, stanowią zagrożenie dla zwierząt i turystów, a rozkładają się setki lat.
Nadleśnictwo Kolbudy wydaje co roku przeszło 200 tys. zł na wywóz śmieci z lasu. Te pieniądze - jak podkreślają leśnicy - nie pochodzą z podatków, tylko pokrywane są z działalności własnej Nadleśnictwa.Grzywna "nie niższa" niż 500 zł. Ale najpierw trzeba znaleźć sprawcę- To tak, jakby wrzucić sąsiadowi worek ze śmieciami za płot, żeby posprzątał je sobie na swój koszt.- Jeśli to nie przemawia do wyobraźni, to należy nadmienić, że zgodnie z art. 162 Kodeksu wykroczeń zanieczyszczanie lasu podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł. W czasie kiedy uprzątamy ten syf ze zdjęć, Straż Leśna działa już w celu ustalenia i ukarania sprawców.
Pracownicy Nadleśnictwa przyznają, że takie widoki powodują frustrację, żal, ale też ogromny smutek.

- Chcielibyśmy, żeby nasze lasy były czyste, dostępne dla wszystkich i spełniały różnorakie funkcje, ale nie zrobimy tego sami. Jeśli trafiacie na stosy śmieci, zgłoście to proszę do nas - telefonicznie pod numerem 58 682 62 57 albo mailowo na kolbudy@gdansk.lasy.gov.pl. Zdjęcia i lokalizacja śmietniska mile widziane. A tak w ogóle: Nie bądź frajer - nie zaśmiecaj lasu!


Pomysły na karanie śmieciarzy. Dziś konsekwencje są zbyt małe"Leśnie znalezisko" wywołało gorącą dyskusję wśród internautów. Niektórzy słusznie zauważają, że kara grożąca śmieciarzom jest zbyt niska. Czasem niestety - finansowo - opłaca się bardziej porzucić odpady, niż je wyrzucić.

Grzywna większa "o jedno zero?"- Otomin jest tuż obok wysypiska, obstawiam głupotę i niewiedzę ludzi wyrzucających odpady budowlane do lasu. A gdyby Lasy Państwowe wnioskowały do Sejmu o zwiększenie kar za wysypywanie odpadów z 500 zł do 5 tys., to rękami i nogami popieram i obstawiam, że dużo osób by też poparło zwiększenie kar. Jeden z drugim by się wtedy mocno zastanowił przed wyrzuceniem gruzu w lesie - zauważa pani Marta.

500 godzin sprzątania da nauczkę?Inną propozycją jest... obowiązkowe sprzątanie.

- Kary za takie coś powinny wynosić min. 500 godzin sprzątania. Ludzie by się zastanowili nad tym, co robią. Edukacja, kary finansowe, zamieniane na pracę społeczne jeżeli nie można ściągnąć po dwóch miesiącach z konta i do roboty! Graffiti szorować, czyścić ulice - podsunął pomysł inny z internautów.
Są jednak i tacy, którzy biorą sprawy we własne ręce. Na przykład pan Adam, który deklaruje:

- Ja już w tym roku trochę posprzątałem las koło domu w Leśnictwie Borowiec, ale jeszcze sporo zostało do zrobienia.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (143)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane