• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lodołamacze wypłynęły na Wisłę

Rafał Borowski
11 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trudne warunki na drogach w Trójmieście

Zobacz patrol lodołamaczy na dolnym odcinku Wisły

W środę na dolnym odcinku Wisły pojawiły się dwa lodołamacze. Na szczęście ich obecność nie oznacza pojawienia się zatoru na rzece, a tym samym ryzyka wystąpienia powodzi. Celem rejsu było przede wszystkim przetestowanie jednej z jednostek, która została włączona do floty lodołamaczy zaledwie w zeszłym miesiącu.Zdarzyło ci się wejść na zamarznięty zbiornik wodny?

Regionalny Zarząd Wód Polskich w Gdańsku dysponuje flotą siedmiu lodołamaczy, które stacjonują w przystani w Przegalinie. W środę dwa lodołamacze opuściły przystań i przepłynęły Wisłę na odcinku od Zatoki Gdańskiej do mostu Knybawskiego, który znajduje się w powiecie tczewskim.

Środowa akcja nie oznaczała wcale, że doszło do spiętrzenia kry, którą należało rozkruszyć. Celem rejsu było przede wszystkim przetestowanie jednego z lodołamaczy - o nazwie Narwal - który został wcielony do gdańskiej floty zaledwie kilka tygodni temu.

Innymi słowy, załoga jednostki mogła wreszcie sprawdzić, jak w warunkach zimowych sprawują się urządzenia umożliwiające łączność czy nawigację. Na szczęście podczas rejsu nie wykryto żadnych usterek, a każdy element wyposażenia działał zgodnie ze specyfikacją.

- Patrolowanie nie było akcją lodołamania, miało służyć sprawdzeniu w ruchu nowego lodołamacza Narwala. Ponadto dokonano oceny sytuacji w korycie rzeki. Tor wodny Wisły często ulega zmianie, dlatego powinien zostać sprawdzony na wypadek ewentualnej akcji lodołamania. Obecna sytuacja hydrologiczna na dolnym odcinku Wisły nie stwarza podstaw do pogotowia lodowego ani akcji lodołamania - informuje Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (109)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane