Fakty i opinie

stat

Ludzkie szczątki na trasie Kolei Metropolitalnej

Policjantka oczyszczająca z ziemi ludzkie szczątki.
Policjantka oczyszczająca z ziemi ludzkie szczątki. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Najnowszy artukuł na ten temat

Dodatkowe połączenia na trasie PKM i na Kaszuby

Na nasypie kolejowym, po którym pobiegnie Kolej Metropolitalna, saperzy odkryli ludzkie szczątki. Prawdopodobnie należą do żołnierza walczącego tu w 1945 r. - Musiały być już raz odsłonięte - twierdzą saperzy.Czy należy badać i określać tożsamosć ludzkich szczątków wydobytych w nasypie Kolei Metropolitalnej?

nie, nie mamy czasu i pieniędzy na rozwiązywanie zagadek z okresu wojny 9%
nie, ale szczątki należy ekshumować i przenieść na cmentarz 23%
tak, mogło przecież dojść tam m.in. do zbrodni lub wypadku 28%
tak, przez wzgląd na szacunek do zmarłego 40%
zakończona Łącznie głosów: 1544
- Odkryliśmy je przypadkowo. Najpierw znaleźliśmy śruby od podkładów dawnej linii kolejowej. Podczas ich wykopywania trafiliśmy na szkielet - mówi Piotr Bik, właściciel firmy Explosive, która rozminowuje teren na trasie Kolei Metropolitalnej.

Szczątki zostały odkryte w miejscu, gdzie w czasie II Wojny Światowej były okopy zobacz na mapie Gdańska. Prawdopodobnie więc należą do niemieckiego żołnierza, który bronił linii kolejowej przed atakującymi wojskami radzieckimi. to jednak tylko spekulacje, bo przy zwłokach nie znaleziono nieśmiertelnika ani munduru, który ułatwiłby ich identyfikację.

Saperzy podkreślają, że zwłoki już kilka lat po śmierci zostały podzielone na wysokości tułowia. - Krótko po wojnie układano tu kabel, którego nie ma na naszych mapach. Odkopaliśmy go. Ówcześni pracownicy musieli widzieć te zwłoki, ale z niewiadomych przyczyn ukryli je pod ziemią ponownie - mówi Bik.

Szkielet zbadają teraz pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej. Muszą oni wykluczyć, że jego właściciel padł ofiarą morderstwa. Jeśli okaże się, że była to osoba narodowości niemieckiej to zostanie ona pochowana na niemieckim cmentarzu dla wojskowych pod Szczecinem. Jeśli był to żołnierz radziecki, prawdopodobnie trafi na cmentarz w Pruszczu Gdańskim (tak było w przypadku żołnierza, którego zwłoki znaleziono nieopodal budowanego stadionu w Letnicy) Jeśli nie uda się ustalić narodowości ofiary, jej szczątki prawdopodobnie trafią do alei nieznanych na Cmentarzu Łostowickim.

Film z miejsca odkrycia szczątków ludzkich.

Opinie (138) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.