• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Artystka chce zostać prezydentką Sopotu. "Sopot obywatelski, a nie deweloperski"

Piotr Weltrowski
4 marca 2024, godz. 21:00 
Opinie (253)
Najnowszy artykuł na ten temat Radni Sopotu nowej kadencji. Pełny skład
Maria Lepczak-Wysocka to kandydatka na prezydentkę Sopotu zgłoszona przez ruch miejski W Imieniu Sopocian.
Maria Lepczak-Wysocka to kandydatka na prezydentkę Sopotu zgłoszona przez ruch miejski W Imieniu Sopocian.

Maria Lepczak-Wysocka to kolejna osoba, która wystartuje w wyborach prezydenckich w Sopocie. Jej kandydaturę ogłosił powstały stosunkowo niedawno ruch miejski W Imieniu Sopocian. Do wyborów idzie z hasłem: "Sopot ma być obywatelski, a nie deweloperski".To już trzeci sopocki ruch miejski - po Kocham Sopot oraz Mieszkańcach dla Sopotu - który ogłosił swojego kandydata w wyścigu o prezydencki fotel oraz listy kandydatów na radnych.

Maria Lepczak-Wysocka to mieszkająca w Sopocie artystka-malarka i artystka, która dodatkowo zajmuje się też projektowaniem unikalnej biżuterii.

Dała się też poznać jako aktywistka miejska: zgłaszała projekty do Budżetu Obywatelskiego, brała też udział w protestach dotyczących m.in. jej zdaniem złego studium zabudowy Sopotu w 2017 r. oraz planom budowy parkingu w parku Północnym rok później.

"Sopot ma być obywatelski, a nie deweloperski"Komitet W Imieniu Sopocian promuje się hasłem: "Sopot ma być obywatelski, a nie deweloperski".

Ruch wystawi też kandydatów do Rady Miasta. Ruch wystawi też kandydatów do Rady Miasta.
- Mamy pomysły na to, jak uczynić nasze miasto bardziej przyjaznym dla wszystkich, i wiemy, jak to zrealizować. Wśród naszych propozycji są: zwiększenie nakładów na ratowanie zabytkowej zabudowy miasta, bezpłatna komunikacja miejska, która odciążyłaby ruch miejski, bezpłatny system parkowania dla mieszkańców, ekrany dźwiękochłonne wzdłuż linii kolejowej, przeniesienie akcentów w strategii rozwoju miasta w kierunku roli uzdrowiskowej, wykorzystanie istniejących wód solankowych, budowa większej liczby lokali komunalnych, które zahamowałyby odpływ młodych ludzi z naszego miasta, przywrócenie sopockich jednostek budżetowych, które byłyby odpowiedzialne za usługi komunalne w celu zahamowania drastycznych podwyżek, powołanie rad osiedlowych lub dzielnicowych - tak scharakteryzowano program ruchu w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu.

Z kim zmierzy się Maria Lepczak-Wysocka?Jako pierwsza swój start w wyborach prezydenckich w Sopocie ogłosiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, wcześniej wieloletnia zastępczyni Jacka Karnowskiego, a obecnie komisarz Sopotu. Popiera ją koalicja kilku partii: PO, PSL, Lewicy Razem oraz Nowoczesnej, które w wyborach do sopockiej rady wystartują wspólnie jako Koalicja dla Sopotu.

Pozostali kandydaci w wyborach prezydenckich w Sopocie. Od lewej: Magdalena Czarzyńska-Jachim, Jarosław Kempa, Paweł Petkowski oraz Gabriel Oleszek. Pozostali kandydaci w wyborach prezydenckich w Sopocie. Od lewej: Magdalena Czarzyńska-Jachim, Jarosław Kempa, Paweł Petkowski oraz Gabriel Oleszek.
Swojego kandydata ogłosił też ruch miejski Kocham Sopot. Został nim Jarosław Kempa, wieloletni sopocki radny, nauczyciel akademicki i ekonomista. Sam ruch Kocham Sopot do wyborów idzie wspólnie z Polską 2050 Szymona Hołowni.Niedawno ogłoszona została także kandydatura Pawła Petkowskiego, szefa miejskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. To właśnie tę partię będzie reprezentował podczas zbliżających się wyborów.

Swojego kandydatka - emerytowanego kapitana żeglugi wielkiej, pisarza oraz malarza - Gabriela Oleszka - ma również kolejny ruch miejski, czyli Mieszkańcy dla Sopotu, startujący wspólnie z Lewicą (nie mylić z Lewicą Razem).

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (253)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane