W ramach rozpoczętego właśnie remontu odnowione zostaną elewacje budynku, stolarka, instalacje, a wnętrza zostaną unowocześnione.
materiały prasowe
Rozpoczyna się remont pierwszego zabytkowego budynku na terenie Młodego Miasta: dawnej Dyrekcji zakładu przy ul. Popiełuszki . Do lata 2020 roku powstaną tu biura dla małych oraz wchodzących na rynek firm.
Remont budynku Dyrekcji był zapowiadany od wielu miesięcy. Jego właścicielem, podobnie jak innych obiektów na terenie Stoczni Cesarskiej, jest firma Stocznia Cesarska Development. To spółka należąca do dwóch belgijskich firm: Re-vive i Alides, które kupiły ten teren w marcu 2017 roku.
Niedawno uprawomocniło się pozwolenie na budowę, więc w budynku rozpoczęły się prace. Przyklejony do zabytkowej, ceglanej bryły budynek

Biura dla nowych i niewielkich firm
Zabytkowy budynek Dyrekcji powstał w 1878 roku - w podobnym czasie, co inne budynki na terenie ówczesnej Stoczni Cesarskiej. Był on ważnym świadkiem wydarzeń strajków w 1980 roku. W ostatnich latach funkcjonowały tam biura m.in. stoczniowych spółek, firm o profilu informatycznym oraz właścicieli terenów na Młodym Mieście. Teraz rozpoczyna się remont generalny, wykonywany pod nadzorem konserwatora. Ma się zakończyć w ciągu 16 miesięcy.


Jego przestrzeń będzie dostosowywana do potrzeb mniejszych firm i start-upów. Wnętrza mają pozwolić na budowanie relacji międzyludzkich i posiadać takie udogodnienia, jak współdzielone sale konferencyjne, strefy relaksu, kawiarnia, kuchnie, a nawet powierzchnia do organizacji wystaw i imprez. Na najwyższych piętrach znajdą się biura, w których będzie można wynajmować biurka na godziny.


- Rozpoczęcie remontu jest dla nas kamieniem milowym w rewitalizacji Stoczni Cesarskiej. To przywilej, że możemy pracować nad budynkiem, który jest tak głęboko związany z polską historią i mamy okazję wnieść wkład w jego przyszłą egzystencję - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej.
Projekt remontu powstał w gdyńskiej pracowni Arch Deco, ostateczny projekt wnętrz powstał w sopockiej pracowni Roark Studio, za wykonawstwo odpowiada TPS Reapolis, a komercjalizacją zajmie się trójmiejski oddział międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield.
- Celem wszystkich osób zaangażowanych w ten remont jest stworzenie z budynku Dyrekcji wizytówki Stoczni Cesarskiej. Jestem przekonany, że będzie to pierwsza iskra w rewitalizacji tego historycznego miejsca i zabudowy Młodego Miasta - mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio.
Przykładowa przestrzeń biurowa po remoncie
materiały prasowe
Następnie stara remiza i budynki mieszkalne
Remont budynku Dyrekcji to początek inwestycji w Stoczni Cesarskiej. Obejmuje on także adaptację do funkcji gastronomicznej znajdującego się naprzeciwko

Jednocześnie projektowana i omawiana z konserwatorem zabytków jest budowa czterech budynków mieszkalnych w otoczeniu Dyrekcji: dwóch na tyłach i dwóch przy placu przed Dyrekcją.
Nowe życie starych hal
Wstępnie przygotowywane są także koncepcje wykorzystania postoczniowych hal na terenie Stoczni Cesarskiej. Mogą się w nich znaleźć lokale gastronomiczne, biura i lokale usługowe. W jednym z budynków powstanie muzeum sztuki współczesnej (wcześniej była mowa o budynku B90).
Latem tego roku czynny dla zwiedzających ma być także stoczniowy dźwig przy moście prowadzącym na Wyspę Ostrów

Teren dawnej Stoczni Cesarskiej, pomimo prowadzonej w niektórych halach produkcji, jest otwarty. Można go zwiedzać kierując się Szlakiem Stoczni Cesarskiej oraz opisami na poszczególnych budynkach.
Według planów dewelopera postoczniowe hale mają mieć różne funkcje usługowe. Póki, przy wykorzystaniu starej infrastruktury, trwa w nich produkcja. Wszystkie te elementy zostaną zachowane.