• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na Oruni nie chcą autobusu

Aleksandra Nietopiel
14 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (339)
Na przystanku przy ul. Nowiny zatrzymuje się tylko autobus linii nr 289. Jest to przystanek na żądanie. Na przystanku przy ul. Nowiny zatrzymuje się tylko autobus linii nr 289. Jest to przystanek na żądanie.

Jest za wąsko, więc niebezpiecznie - autobus się tam nie sprawdza. Mieszkańcy chcą, by miasto skorygowało trasę linii nr 289. Chodzi o ul. Nowiny Mapkana Oruni. Wskazują, że droga jest nieprzystosowana do poruszania się po niej pojazdami komunikacji miejskiej. Podobnego zdania są też kierowcy GAiT. Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej w Gdańsku złożył wniosek o likwidację tej linii.Czy mieszkasz blisko ruchliwej ulicy?

Ul. Nowiny jest ulicą długą i biegnie równolegle do Traktu św. WojciechaMapka oraz kanału Raduni. Przypomina bardziej drogę osiedlową, którą uczęszczają głównie mieszkańcy okolicznych domów. Korzystają z niej także mieszkańcy wyżej położonych osiedli.

Na przystanku NowinyMapka zatrzymuje się tylko linia nr 289 i jest to przystanek na żądanie.

Poprawa bezpieczeństwa i komfortuMieszkańcy ul. Nowiny uważają, że korekta trasy autobusu wpłynęłaby na ich poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Skorzystaliby także pasażerowie komunikacji jadący na dalsze osiedla.

Komunikacja miejska w Noc Muzeów- Korekta trasy linii 289 z pominięciem ul. Nowiny pozwoliłaby na zwiększenie komfortu podróży mieszkańców górnego trasu. Na trasę można by wtedy puścić autobusy przegubowe, a my, mieszkańcy Nowin, mielibyśmy spokój. Wiemy też, że przewodniczący związku zawodowego kierowców w imieniu kierowców GAiT wystosował pismo do władz miasta, zaznaczając, że droga nie jest przystosowana do kursowania komunikacji miejskiej i stwarza zagrożenie dla kierowców oraz pasażerów - twierdzi jedna z mieszkanek.
To jej zdaniem wystarczająco mocny argument, by miasto przystało na zmiany.

  • Na przystanku przy ul. Nowiny zatrzymuje się tylko autobus linii nr 289. Jest to przystanek na żądanie.
  • Na przystanku przy ul. Nowiny zatrzymuje się tylko autobus linii nr 289. Jest to przystanek na żądanie.
  • Na przystanku przy ul. Nowiny zatrzymuje się tylko autobus linii nr 289. Jest to przystanek na żądanie.
  • Na przystanku przy ul. Nowiny zatrzymuje się tylko autobus linii nr 289. Jest to przystanek na żądanie.

Wąska droga, progi zwalniająceO konieczności ich wprowadzenia mówią też kierowcy Gdańskich Autobusów i Tramwajów, którzy obsługują linię 289. Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej w Gdańsku złożył w tej sprawie wniosek do Zarządu Transportu Miejskiego:

- Wysłaliśmy, jako związek, pismo o zmianę - czyli zawieszenie linii 289 i przedłużenie linii 189 do ul. KampinoskiejMapka. Przystanek, na którym zatrzymuje się autobus, znajduje się na wysokości ul. GościnnejMapka. Po drodze nie ma żadnych przystanków - tylko jeden na żądanie przy ul. Kampinoskiej. A różnica dojścia do ul. Gościnnej to 100-150 m. Na ulicy Nowiny znajdują się też progi zwalniające, a przepisy zabraniają poruszania się po takiej drodze komunikacji miejskiej. Ponadto ulica jest wąska: każde wejście autobusu w łuk wiąże się z przekraczaniem osi jezdni, a to jest niebezpieczne - zaznacza Marian Menczykowski, przewodniczący związku.

Interwencja radnegoSprawą zainteresował się miejski radny Lech Wałęsa.

- Ta ulica jest nieprzygotowana do dużego ruchu. Służy ona także mieszkańcom innych osiedli, ale dla tych z ul. Nowiny stała się bardzo uciążliwa. Warto się zastanowić, czy nie zrobić kroku wstecz i nie puścić autobusu tak jak wcześniej - przez Trakt św. Wojciecha, drogę odpowiednio szeroką - mówi radny.

Mieszkania, domy i działki na Oruni. Sprawdź ofertyInterpelację do prezydent miasta radny złożył kilka dni temu.

ZTM: zmiany zbyt kosztowneZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wskazuje, że zaproponowane zmiany pociągnęłyby za sobą większe wydatki, które w skali roku wyniosłyby ponad 600 tys. zł. Póki co nie ma w planach likwidacji linii 289 czy jej korekty.

- Linia 289 cieszy się dużym powodzeniem z uwagi na atrakcyjną trasę. Kluczową rolę odgrywa czas przejazdu, a ten jest najkrótszy przy jeździe przez ul. Nowiny i Kampinoską. Inne rozwiązania są nieefektywne - wymagają zaangażowania większej liczby autobusów i większej pracy eksploatacyjnej. Wycofanie autobusów linii 289 z ul. Nowiny i skierowanie do Kampinoskiej przez Starogardzką-Niepołomicką to wzrost kosztów pracy przewozowej, ponieważ trasa jest dłuższa. Koszt całkowity wyniesie 619 890 zł netto w skali roku - informuje Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM-u.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (339)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane