Fakty i opinie

Na sopockie molo znów wchodzimy bez biletu

Wyjątkowo słoneczne ostatnie dni września z pewnością zachęcają do spacerów, także tych na sopockim molo.
Wyjątkowo słoneczne ostatnie dni września z pewnością zachęcają do spacerów, także tych na sopockim molo. fot. galeria trojmiasto.pl

Słoneczna pogoda w ostatnich dniach września z pewnością sprzyja spacerom - warto się wybrać chociażby na sopockie molo, na które od dziś wejdziemy już bez biletu.Zdarza ci się spacerować po sopockim molo?

tak, często, nawet w sezonie, gdy wejście na pomost jest płatne 11%
tak, ale tylko poza sezonem 66%
nie, wolę inne miejsca do spacerowania 23%
zakończona Łącznie głosów: 1315
W tym roku wejście na sopockie molo było płatne już od 24 kwietnia. Żeby przejść się po najdłuższym drewnianym pomoście w Europie, zapłacić trzeba było 9 zł za bilet normalny i 4,5 zł za bilet ulgowy.

Zgodnie z tradycją wejście na pomost jest płatne do ostatniej niedzieli września, a ta wypadła wczoraj, 26 września.

Od dziś wstęp na pomost jest więc bezpłatny.

Miasto - które od tego roku samo zarządza obiektem - nie podsumowało jeszcze całego sezonu, można jednak przyjąć, że był on całkiem dobry, jeżeli chodzi o sprzedaż wejściówek na pomost.

Tylko w lipcu, gdy pogoda najbardziej temu sprzyjała, sprzedano 207 396 biletów, na molo weszło 278 512 osób (mieszkańcy Sopotu wchodzą na molo za darmo, a część biletów to bilety rodzinne).

Najdłuższy drewniany pomost w EuropieWarto przy okazji przypomnieć, że cała konstrukcja molo ma w sumie 511,5 m, z czego 458 m prowadzi nad wodą, a pozostały fragment nad plażą. Najszersza część, która znajduje się w całości nad plażą, nazywana jest "patelnią".

W szczycie molo odchodzi od niego boczna odnoga zwana ostrogą, która ma 132 m długości i 5,5 m szerokości. Szerokość molo waha się od 10 do 26 m, nie wliczając dolnych pomostów służących do cumowania jednostek pływających.

Konstrukcja drewniana bazuje na palach sosnowych o średnicy od 30 do 60 cm wbitych w dno na głębokość od 5 do 12 m. Podkład pomostu tworzą deski sosnowe o grubości 6 cm, szerokości 15 cm i długości od 440 do 780 cm.

Dlaczego warto spacerować pomostem?

- Na końcowym odcinku molo stężenie jodu jest aż dwukrotnie większe niż na lądzie, więc naprawdę warto tam spacerować - mówi Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (109)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »