Fakty i opinie

stat

Nie prześpij najbliższego zaćmienia Księżyca

Zaćmienie księżyca nad Trójmiastem


W nocy z niedzieli na poniedziałek będziemy mogli oglądać całkowite zaćmienie Księżyca, a do tego satelita będzie najbliżej Ziemi w 2015 roku. To malownicze zjawisko astronomiczne rozpocznie się w poniedziałek o 2.11 i zakończy ok. godz. 6. Następne zaćmienie za trzy lata, ale tak widowiskowe dopiero w 2033 roku.Aktualizacja poniedziałek, godz. 9: dodaliśmy film z zaćmienia księżyca, które zarejestrowaliśmy w nocy z niedzieli na poniedziałek

Co to takiego?

Czy planujesz obejrzeć zaćmienie Księżyca?

tak, lubię takie zjawiska, myślę, że będę spoglądał tej nocy w niebo 48%
raczej tak, ale sporo zależy od prognozy pogody 29%
nie, wolę się wyspać 20%
nie, nie interesują mnie takie zjawiska 3%
zakończona Łącznie głosów: 1187
Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie się w nim schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić.

W Polsce będzie można je oglądać przez całą noc. Jest też dobra wiadomość dla tych, którzy nie chcą czekać tyle czasu. Muszą jednak obudzić się około godz. 4. Najciekawsza część całkowitego zaćmienia, które potrwa 1 godzinę i 12 minut, będzie widoczna nisko nad północno-zachodnim horyzontem. Rozpocznie się o 4.11. Od tej pory przez kolejnych 71 minut 55 sekund będziemy mogli zachwycać się całkowitym zaćmieniem Księżyca.

Co poza tym?

Do obserwacji nie potrzeba lornetek ani teleskopów. Jak przekonują specjaliści, ważne jest jednak, by wybrać nieosłonięte miejsce, bez drzew i budynków. Dodatkowe atrakcje, które będzie można obserwować na niebie to tzw. perygeum Księżyca, co znaczy, że znajdzie się on najbliżej Ziemi, w odległości 357 tys. kilometrów od naszej planety. Zyska wtedy fachowe miano Superksiężyca i będzie wydawał się o 10 proc. większy niż przeciętnie.

Na skutek całkowitego zaćmienia satelita nie zniknie, ale będzie miał krwistoczerwoną barwę, co spotęguje efekt. To dlatego, że będzie go oświetlała rozświetlona przez światło słoneczne ziemska atmosfera. Warunkiem, by zobaczyć zjawisko w całości jest dobra pogoda. Według prognoz niebo w nocy z niedzieli na poniedziałek nie powinno być jednak zachmurzone. Następne zaćmienie Księżyca za trzy lata. Zjawisko w połączeniu ze zbliżeniem się do Ziemi nastąpi dopiero w 2033 roku.

W tym roku w Polsce można było już oglądać nietypowe zjawisko - częściowe zaćmienie Słońca. W kulminacyjnym momencie, który przypadł na 20 marca, ok. godz. 10:50, Księżyc zasłonił Słońce w ponad 72 proc., a oglądały to tłumy mieszkańców Trójmiasta, które wyległy na ulicę, uzbrojone w zdjęcia rentgenowskie, maski spawalnicze, a nawet zwykłe ciemne okulary słoneczne.

Zobacz jak wyglądało marcowe zaćmienie słońca

Opinie (84) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.