Fakty i opinie

stat

Obejrzyj całkowite zaćmienie Księżyca

W tym roku czekają nas dwa całkowite zaćmienia Księżyca, kolejne będzie w grudniu.
W tym roku czekają nas dwa całkowite zaćmienia Księżyca, kolejne będzie w grudniu. fot. wikipedia.pl

Jeżeli niebo nie będzie zachmurzone, to w środowy wieczór będziemy mogli oglądać całkowite zaćmienie Księżyca. Będzie one w dużej części widoczne z terenu naszego kraju. Fani astronomii będą mogli przyjrzeć się zjawisku przez teleskopy ustawione przy pętli autobusowej w Gdańsku na ul. Wałowej.Czy będziesz oglądać zaćmienie Księżyca?

tak i to przez teleskop

8%

mam zamiar rzucić okiem z domu

78%

nie, szkoda mi czasu

14%
Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie się w nim schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić.

W naszym kraju na obserwację warto wyjść tuż po zachodzie Słońca, czyli w okolicach godziny 21. Wtedy właśnie już częściowo zaćmiony Księżyc zacznie się wyłaniać zza południowo-wschodniego horyzontu.

Srebrny Glob całkowicie schowa się w cień Ziemi o godz. 21:22.
Maksymalne zaćmienie nastąpi o godz. 22:13, a koniec fazy całkowitej nastąpi o 23:03. Koniec fazy częściowej, a więc najciekawszej części zjawiska, będzie o godzinie 00:02. Zaćmienie półcieniowe potrwa jeszcze do 01:01.

To wszystko będzie można obejrzeć - jeśli pogoda dopisze - na pętli autobusowej przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska. Zaprasza tam Obserwatorium Astronomiczne Gdańskich Szkół Autonomicznych. O godz. 22 na pętli autobusowej będą rozstawione teleskopy, przez które będzie można oglądać zaćmienie.

Następne całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli zobaczyć 10 grudnia tego roku, ale na kolejne będziemy musieli poczekać do 15 kwietnia 2014 roku.

Opinie (49) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.