• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruszają rozmowy ws. stanowisk w Gdyni

Patryk Szczerba
22 kwietnia 2024, godz. 16:00 
Opinie (607)
Najnowszy artykuł na ten temat Brak koalicji w Radzie Miasta w Gdyni
Ekipa Gdyńskiego Dialogu w niedzielny wieczór. Czy wśród nich są nowi wiceprezydenci i dyrektorzy w magistracie? Ekipa Gdyńskiego Dialogu w niedzielny wieczór. Czy wśród nich są nowi wiceprezydenci i dyrektorzy w magistracie?

- Wiem, z jakim osobami chciałabym współpracować podczas pełnienia urzędu, ale na razie nie chcę zdradzać nazwisk - mówiła nam Aleksandra Kosiorek w niedzielę wieczorem po tym, gdy było pewne, że zostanie prezydentem Gdyni. Pierwszą sesję zaplanowano na 7 maja.
Czy ma dla ciebie znaczenie, kto zostanie wiceprezydentem Gdyni?

Znamy nową prezydent Gdyni, którą została Aleksandra Kosiorek. Pokonała w II turze Tadeusza Szemiota.

Wyniki wyborów w GdyniOficjalne wyniki ze 100 proc. komisji prezentują się następująco:


Aleksandra Kosiorek wygrała II turę wyborów Aleksandra Kosiorek wygrała II turę wyborów

Karty rozdaje nowa prezydent Gdyni, ale do spokojnego rządzenia potrzebne jest porozumienie w radzie miasta. Karty rozdaje nowa prezydent Gdyni, ale do spokojnego rządzenia potrzebne jest porozumienie w radzie miasta.

Kim jest Aleksandra Kosiorek?Sylwetkę nowej prezydent prezentujemy w osobnym artykule.

Gdynia ma nową prezydentkę. Kim jest Aleksandra Kosiorek? Gdynia ma nową prezydentkę. Kim jest Aleksandra Kosiorek?

Kurz wyborczy opadł, więc zaczynają się rozmowy o powołaniu kolegium prezydenckiego oraz ewentualnym zawarciu koalicji w Radzie Miasta.

Tort dla Aleksandry Kosiorek. Film w niedzieliRozkład mandatów w Radzie Miasta Gdyni:  • Koalicja Obywatelska, Lewica i społecznicy - 13 głosów
  • Gdyński Dialog - 7 głosów
  • Samorządność - 5 głosów
  • Prawo i Sprawiedliwość - 3 głosy


Aleksandra Kosiorek, Tadeusz Szemiot - pierwsze spotkania po wyborachDo większości potrzebnych jest 15 głosów. Choć karty rozdaje prezydentka elektka, to by móc swobodnie rządzić, potrzebna jest koalicja Gdyńskiego Dialogu z innym ugrupowaniem. Rozmowy rozpoczęły się od spotkania z kontrakandydatem w wyborach Tadeuszem Szemiotem - liderem listy KO.

Samorządowcy spotkali się rano podczas medialnych wywiadów, a później rozmowy toczyły się w mniej formalnej atmosferze. Co z nich wynikło, na razie oficjalnie nie wiadomo. Tadeusz Szemiot w niedzielę deklarował, że Koalicja Obywatelska jest chętna do współpracy.

Tadeusz Szemiot: podsumowanie wyborów. Film z niedzieliW poniedziałek potwierdził nam w rozmowie to samo.

- Atmosfera jest dobra, obie strony chcą współpracy. Jesteśmy na początku procesu. W najbliższych dniach będziemy ustalać dalsze szczegóły - opowiada lider listy KO.

Kto przewodniczącym Rady Miasta Gdyni?Sprawa dotyczy m.in. podziału stanowisk. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, na poniedziałkowym posiedzeniu klubu KO ma zostać wybrana osoba, która będzie rekomendowana na stanowisko nowego przewodniczącego Rady Miasta.

Tadeusz Szemiot prawdopodobnie obejmie funkcję przewodniczącego rady miasta. Tadeusz Szemiot prawdopodobnie obejmie funkcję przewodniczącego rady miasta.
Według naszych informacji ma to być Tadeusz Szemiot, co ucina spekulacje o stanowisku wiceprezydenta dla kontrkandydata Kosiorek.

Wiadomo, że miejsce dla KO w kolegium prezydenckim jest, a formacja zaproponuje prawdopodobnie innego kandydata. Na razie nie wiadomo, kto nim będzie. Na giełdzie nazwisk przewijał się m.in. Mariusz Bzdęga, były radny, a obecnie wykładowca akademicki związany z branżą HR.

- Nie jestem zainteresowany stanowiskiem wiceprezydenta. Posiadam mandat radnego, na to stanowisko wybrali mnie mieszkańcy i nie zamierzam go zdawać - mówi jednak Mariusz Bzdęga.
Wszystko wskazuje na to, że podobnie postąpią inni wybrani radni, a na funkcję wiceprezydenta zostanie zaproponowana osoba spoza Rady Miasta.

- Nie będzie to nikt z wybranych do Rady Miasta osób. Taka osoba musiałaby złożyć mandat. Taki system funkcjonował przez lata w Samorządności, gdy po wyborach osoby z pierwszego miejsca składały mandaty radnych, by objąć teki wiceprezydentów. Nie chcemy tego powielać - mówi nam jeden z rozmówców z KO.

Bartłomiej Austen prawie pewny wiceprezydenturyWciąż nie wiadomo, ilu będzie wiceprezydentów podczas rządów nowej prezydent Gdyni, ale w Gdyńskim Dialogu pewniakiem do objęcia funkcji jednego z nich jest 46-letni Bartłomiej Austen. To przedsiębiorca i ekspert w dziedzinie gospodarki, który zdobył mandat radnego. Przypomnijmy, że Austen prowadził kampanię wyborczą przed wyborami prezydenta Gdyni w 2018 r. pod szyldem Nowoczesnej, jednak ostatecznie wycofał się z rywalizacji.

W prawyborach w 2023 r., które urządził Gdyński Dialog, konkurował z Aleksandrą Kosiorek. Po przegranej padła jasna deklaracja konkurentki, że po wygranej Austen zostanie w jej gabinecie wiceprezydentem.

Współpraca między Kosiorek i Austen po zwycięstwie pierwszej miała wejść w formalną fazę. Współpraca między Kosiorek i Austen po zwycięstwie pierwszej miała wejść w formalną fazę.
I jeśli nie będzie niespodzianki w postaci braku porozumienia z KO, to jednego wiceprezydenta już znamy.

- Z mojej strony jest podtrzymana chęć pełnienia funkcji wiceprezydenta. Chcę zająć się tematami inwestycyjnymi i rachunkowymi, na których znam się najlepiej. Od kilkunastu lat prowadzę firmy, mam w tym doświadczenie. Potrzebowałbym kilkunastu dni, by uporządkować sprawy zawodowe i jestem gotowy do działania - mówi nam Bartłomiej Austen, który uzyskał mandat radnego z Gdyńskiego Dialogu.

Za edukację będzie odpowiadała była dyrektor VI LO?Wśród działaczy Gdyńskiego Dialogu na giełdzie nazwisk do objęcia teki wiceprezydenta przewija się także Ewa Śliwińska. To matematyczka, przez wiele lat nauczycielka, a następnie, aż do emerytury, dyrektorka renomowanego VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Mieszkanka Orłowa, która startowała z list Gdyńskiego Dialogu, ale nie otrzymała mandatu radnej, miałaby odpowiadać w mieście za edukację.

Co z Zygmuntem Zmudą-Trzebiatowskim?Wciąż nie wiadomo, jaki po wyborach status będzie miał Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski. Architekt sukcesu Aleksandry Kosiorek zarzekał się, że nie będzie pełnił funkcji wiceprezydenta.

W trakcie kampanii pojawiały się sugestie, że może zostać dyrektorem Urzędu Miasta. To mało widoczna, ale strategiczna funkcja w magistracie, pozwalająca m.in. na roszady stanowisk.

Wciąż nieznany jest status Zygmunta Zmudy-Trzebiatowskiego, architekta sukcesu nowej prezydent Gdyni. Wciąż nieznany jest status Zygmunta Zmudy-Trzebiatowskiego, architekta sukcesu nowej prezydent Gdyni.
Sam zainteresowany odpowiada, że liczy na inicjatywę nowej prezydent przy doborze współpracowników.

- Jestem do dyspozycji Aleksandry, choć wierzę, że na te najważniejsze stanowiska urzędnicze dobierze samodzielnie osoby i że ja nie będę jedną z nich - przekazuje nam Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski.
Pierwsza sesja odbędzie się 7 maja. Zostaną na niej zaprzysiężeni nowi radni, w tym przewodniczący Rady Miasta oraz nowa prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (607)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane