Fakty i opinie

Nowa winda pomoże dostać się na gdyński dworzec

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowa "szprycha" kolejowa z Trójmiasta do Warszawy?

W przejściu podziemnym pod ul. Morską zobacz na mapie Gdyni w Gdyni na przedłużeniu tunelu PKP planowana jest budowa windy. Chociaż są tam zjazdy ułatwiające dostęp dla rodziców z wózkami, to osobom mającym problemy z poruszaniem się nie pomagają.Często korzystasz z wind w miejscach publicznych?

tak, zwłaszcza w budynkach wielopiętrowych 43%
zdarza się, ale tylko wtedy, gdy muszę dostać się naprawdę wysoko 25%
rzadko, wolę schody 32%
zakończona Łącznie głosów: 299
Na teren dworca najłatwiej dostać się od strony pl. Konstytucji zobacz na mapie Gdyni. Po jego wyremontowaniu zamontowano podjazdy, dzięki którym osoby na wózku nie mają problemu z wjazdem do hali dworcowej. Na perony wjazd możliwy jest dzięki windom. Żeby dostać się na peron SKM skorzystać można też z zaprojektowanego podjazdu.

Problem pojawia się po drugiej stronie budynku, od strony ulic Warszawskiej zobacz na mapie GdyniMorskiej zobacz na mapie Gdyni. Tam o windach nikt nie pomyślał.


I choć są zjazdy ułatwiające dostęp dla rodziców z wózkami, to osobom mającym problemy z poruszaniem się nie pomagają. A pieszych przechodzących w tym miejscu wcale nie jest mniej niż przy głównym wejściu, bo to najszybsza droga do centrum Gdyni prowadząca z ul. Morskiej i Działek Leśnych. Mniej sprawni muszą jednak obejść ul. Podjazd, by dotrzeć na pl. Konstytucji.

Urzędnicy z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni na początku 2017 roku przyznawali, że budowa w tym miejscu windy jest trudna i kosztowna w realizacji. Kilka tygodni temu ogłoszono jednak przetarg, w którym wyłoniony ma zostać projektant windy. Ta zaś ma zostać wybudowana przy pierwszym wyjściu na ul. Morską, bliżej torów - przy pasie ruchu w stronę Chyloni. Głównym kryterium jest cena brutto (60 proc.), a kolejnym okres udzielonej rękojmi oraz gwarancji (40 proc.).

Będzie nowe przejście dla pieszych na ul. Morskiej


Zgłosiła się jedna firma. Dokumentację są gotowi przygotować projektanci z firmy Arkobi i zainkasować za to blisko 146,5 tys. zł. Trwa analizowanie oferty.


ZDiZ szacował, że projekt będzie kosztował 86 tys. zł. Zaproponowana kwota jest wyższa, ale wiele wskazuje na to, że zostanie przyjęta.

- Inwestycja ułatwi wyjście z przejścia podziemnego w kierunku ul. Morskiej. To newralgiczny punkt. Wyjście z tunelu prowadzi do przystanku komunikacji miejskiej, z którego można się udać w dalszą podróż do różnych części miasta. Dokładnie przeanalizujemy ofertę, która wpłynęła - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Charakterystyka windy

  • Winda będzie miała dwa przystanki i pomieści osiem osób.
  • Ma mieć co najmniej 1,2 m szerokości i 2 m długości.
  • Pojawi się w niej również dodatkowe oznakowanie dla niedowidzących i niewidomych oraz informacja głosowa.
  • Będzie także rampa niwelująca różnicę poziomów pomiędzy tunelem pod ulicą a tunelem pod torami.
  • W planach jest też naprawa izolacji przejścia podziemnego, podniesienie klasy nośności tunelu oraz odtworzenie nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego w okolicy.


Dokumentacja powinna być gotowa w listopadzie tego roku. Według planów władz miasta budowa windy powinna zakończyć się w 2021 roku.

Opinie (56) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.