• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowe budynki TBS powstaną na Ujeścisku.180 mieszkań na wynajem

Krzysztof Koprowski
16 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Przesuń aby
porównać

Miejska spółka TBS Motława przygotowuje się do rozbudowy osiedla na UjeściskuMapka. W najbliższych latach zabudowa zbliży się do trasy tramwajowej Nowa Warszawska. Docelowo budynki usytuowane będą także wzdłuż planowanego łącznika drogowego Piotrkowska - Warszawska, a w ich parterach przewidziano lokale handlowo-usługowe.Jak oceniasz mieszkania w formule TBS?

Osiedle TBS Motława na Ujeścisku przy ul. Piotrkowskiej powstaje etapami od 2015 r. W grudniu 2021 r., tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, przekazano klucze najemcom do ósmego budynku z 55 mieszkaniami.

Tuż obok widoczne są już fundamenty kolejnego budynku - nieco mniejszego, z 30 mieszkaniami. Do 2023 r. planuje się zrealizować ostatni z budynków (również liczący 30 mieszkań), który zwieńczy osiedle składające się ostatecznie z dziesięciu bloków i łącznie 475 mieszkań.

Czytaj też:

Połączenie ul. Piotrkowskiej wciąż za drogie • Wizualizacja planowanej zabudowy na etapie koncepcji.
 • Wizualizacja planowanej zabudowy na etapie koncepcji.
 • Wizualizacja planowanej zabudowy na etapie koncepcji.
 • Wizualizacja planowanej zabudowy na etapie koncepcji.
 • Wizualizacja planowanej zabudowy na etapie koncepcji.
 • Wizualizacja planowanej zabudowy na etapie koncepcji.
 • Wizualizacja planowanej zabudowy na etapie koncepcji.

Inwestycja na etapie przetargu na sporządzenie dokumentacjiNie oznacza to jednak, że miejska spółka wycofuje się z budownictwa na Ujeścisku, a wręcz przeciwnie - trwają właśnie przygotowania do realizacji kolejnego zespołu mieszkaniowego pod nazwą "osiedle Wieżycka", które będzie stanowić kontynuację istniejącego osiedla.

Nowe budynki powstaną na północ i zachód względem dotychczasowej zabudowy. To oznacza, że zabudowa TBS Motława będzie stykała się z trasą tramwajową Nowa Warszawska oraz planowaną drogą, która ułatwi dotarcie z ul. Piotrkowskiej do pętli Ujeścisko.

W pierwszym etapie przewiduje się realizację czterech budynków wraz z pełnym zagospodarowaniem przestrzeni międzyblokowych oraz - co z pewnością ucieszy przyszłych mieszkańców - wygodnym dojściem do przystanków tramwajowych nowej trasy.

Inwestycja jest na etapie poszukiwania wykonawcy pełnej dokumentacji projektowej na bazie wcześniej przygotowanej koncepcji autorstwa Grupy Projektowo-Inwestycyjnej BASS z Gdańska.

Koncepcja zagospodarowania terenu osiedla Wieżycka. Ogłoszony przetarg na opracowanie pełnej dokumentacji niezbędnej do wykonania prac budowlanych dotyczy budynków 1A, 1B, 2 oraz 3. Koncepcja zagospodarowania terenu osiedla Wieżycka. Ogłoszony przetarg na opracowanie pełnej dokumentacji niezbędnej do wykonania prac budowlanych dotyczy budynków 1A, 1B, 2 oraz 3.

Realizacja czterech budynków z 180 mieszkaniami do 2025 r.- Realizacja czterech budynków, których zaprojektowanie jest przedmiotem trwającego postępowania przetargowego, planowana jest na lata 2023 (druga połowa) - 2025 - informuje Leszek Puczydłowski, specjalista ds. inwestycji w TBS Motława.
W tym etapie planuje się budowę łącznie minimum 180 mieszkań dwu- i trzypokojowych (ostateczna liczba będzie znana po przygotowaniu dokumentacji). Ponadto wszystkie mieszkania powinny posiadać balkon lub loggie oraz posiadać wykończenie wnętrz w TBS-owskim standardzie "pod klucz".

W kolejnym etapie oprócz mieszkań, w parterach budynków zlokalizowanie będą lokale handlowo-usługowe od strony planowanej ulicy prowadzącej do pętli Ujeścisko. W założeniu ma to być przestrzeń publiczna integrująca mieszkańców całej okolicy.

 • Teren planowanego osiedla Wieżycka oraz istniejące osiedle przy ul. Piotrkowskiej, gdzie powstaje właśnie dziewiąty budynek.
 • Teren planowanego osiedla Wieżycka oraz istniejące osiedle przy ul. Piotrkowskiej, gdzie powstaje właśnie dziewiąty budynek.
 • Teren planowanego osiedla Wieżycka oraz istniejące osiedle przy ul. Piotrkowskiej, gdzie powstaje właśnie dziewiąty budynek.

Tereny rekreacyjne dla mieszkańców, następny etap do 2027 r.Pod względem rekreacji, już w pierwszym etapie przewidziano boisko wielofunkcyjne oraz plac zabaw. Podobne zagospodarowanie terenu uwzględnione jest także w koncepcji następnych etapów inwestycji.

- Kolejny etap prac projektowych [po trwającym przetargu na cztery pierwsze budynki - dop. red.] zostanie zlecony po zmianie miejscowego planu zagospodarowania - zapowiada Puczydłowski. - Jeżeli uda się doprowadzić do jego uchwalenia przed końcem 2022 r., prace projektowe mogą być prowadzone w latach 2023-2024, zaś roboty budowlane w latach 2025-2027.
Łącznie na osiedlu Wieżycka powstanie osiem budynków, w których zamieszka ok. 400 rodzin w lokalach na wynajem w formule TBS.

Opłaty i warunki najmu w TBS Motława


W dotychczas zrealizowanych budynkach TBS Motława czynsz za metr kwadratowy kształtuje się na poziomie od 13 do 16,45 zł (zależnie od lokalizacji budynku). Do tego należy doliczyć opłaty za zużycie i podgrzanie wody, centralne ogrzewanie, odbiór nieczystości stałych oraz media (prąd, gaz, Internet itp.).

Ponadto należy wnieść tzw. partycypację oraz wpłacić kaucję zabezpieczającą w wysokości trzymiesięcznego czynszu i opłat niezależnych od wynajmującego.

Aby ubiegać się o mieszkanie w tego typu budownictwie, niezbędne jest spełnienie kryteriów zarobkowych, zamieszkanie lub praca na terenie Gdańska oraz brak tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego na terenie Gdańska.

Procedurę wyłaniania najemców lokali w budynkach TBS Motława prowadzi Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W Gdańsku mieszkania w formule TBS realizuje również inna miejska spółka - Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, m.in. w Letnicy oraz na Ujeścisku.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (235)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane