• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowy budynek dworca powstanie pół roku później

Michał Brancewicz
8 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Koniec pętli pod oknami mieszkańców
 • Nowy budynek dworca we Wrzeszczu jest już widoczny. Mimo że praca wre, to nie uda się dotrzymać pierwotnego terminu zakończenia budowy.
 • Przebudowa dworca we Wrzeszczu jest tak naprawdę budową zupełnie nowego budynku od podstaw, którego bryła jest już widoczna.
 • Budowa dworca Gdańsk Wrzeszcz trwa już rok i choć miała zakończyć się wraz z końcem 2022 roku, to potrwa do połowy 2023.
 • Budowa dworca Gdańsk Wrzeszcz trwa już rok i choć miała zakończyć się wraz z końcem 2022 roku, to potrwa do połowy 2023.
 • Budowa dworca Gdańsk Wrzeszcz trwa już rok i choć miała zakończyć się wraz z końcem 2022 roku, to potrwa do połowy 2023.
 • Budowa dworca Gdańsk Wrzeszcz trwa już rok i choć miała zakończyć się wraz z końcem 2022 roku, to potrwa do połowy 2023.

Minął rok od rozpoczęcia przebudowy dworca we Wrzeszczu. Prace trwają, ale już wiadomo, że generalny wykonawca nie wyrobi się w zakładanym terminie, czyli do końca roku. Roboty przedłużą się do połowy 2023 roku.Duża inwestycja zrealizowana o czasie:

Umowa na przebudowę dworca we Wrzeszczu, która polega właściwie na wybudowaniu od podstaw nowego budynku, została zawarta 1 lipca 2021 roku. Wykonawcą wartych 13,2 mln zł prac jest firma TYM-BUD Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski.

Pierwsza część prac polegała na rozbiórce istniejącego budynku i przyległych do niego pawilonów handlowych.

- Obecnie wykonawca skupia się na robotach konstrukcyjnych, w ramach których do tej pory wykonano fundamenty budynku, a także większość ścian parteru. Obecnie finalizowane jest wykonanie stropów nad parterem budynku. W najbliższym czasie będą wykonywane dalsze prace konstrukcyjne, a także planujemy rozpoczęcie robót elewacyjnych - wylicza Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA.

Zmiany w projekcie przyczyną opóźnieńPierwotnie cała inwestycja miała zakończyć się w 18 miesięcy, czyli wraz z końcem 2022 roku. Teraz wiadomo już, że tak się nie stanie.

- Termin zakończenia inwestycji uległ zmianie z pierwotnie zakładanego na połowę 2023 roku - przyznaje Bartłomiej Sarna. - Aktualizacja harmonogramu inwestycji wynikła między innymi z konieczności przeprojektowania niektórych rozwiązań technicznych, w zakresie sieci podziemnych, których nie można było przewidzieć na etapie opracowywania dokumentacji projektowej dla inwestycji.

Jak zmieni się wygląd dworca we Wrzeszczu?
 1. Najbardziej widoczna będzie zmiana zewnętrznego wyglądu dworca. W miejsce rozproszonych dobudówek obiekt zyska jedną spójną bryłę. Elewacja zostanie wykonana ze stali i szkła - co ma podkreślić nowoczesny i nieco industrialny charakter nowego dworca.
 2. Najbardziej reprezentacyjną częścią będzie wejście do strefy obsługi podróżnych, gdyż zostanie ono zaakcentowane wielkoformatowym przeszkleniem, a także wejście prowadzące bezpośrednio do tunelu na perony.
 3. Architekturę nowej bryły dworca podkreśli iluminacja. Zaakcentuje ona w szczególności główne wejścia do budynku, a także podświetli pnącza znajdujące się na elewacji od strony peronów.
 4. Zieleń zaprojektowano również na dachu budynku, gdzie zajmie ona prawie 400 m kw. Powierzchnia bioaktywna zostanie wykonana z gotowych mat wegetacyjnych, składających się z mchów, rozchodników i ziół. Rośliny te są mało wymagające w uprawie oraz odporne na suszę. Pomimo tego w okresach pozbawionych opadów będą podlewane za pomocą umieszczonych w ziemi linii kroplujących zasilanych z podziemnych zbiorników retencyjnych, gdzie gromadzona będzie deszczówka.
 5. Na dachu oprócz zieleni zostanie umieszczonych 28 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania "zielonej energii".
 6. Zastosowane zostaną także pompy ciepła do ogrzewania budynku, energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą oraz wykonana zostanie termomodernizacja budynku poprzez dobranie materiałów budowlanych o niskim współczynniku przenikalności cieplnej.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (158)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane