• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odległe terminy pogrzebów bolą podwójnie. Dopłata za chłodnię - 750 zł

Michał Sielski
31 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Grobów na trójmiejskich cmentarzach przybywa coraz szybciej. Grobów na trójmiejskich cmentarzach przybywa coraz szybciej.

W Gdańsku na pogrzeb czeka się dwa tygodnie, w Gdyni jest szansa na kilka dni oczekiwania, ale pod warunkiem, że nie wybierze się kremacji. W tym przypadku najbliższy termin, jaki znaleźliśmy w sylwestrowy poranek, to... 14 stycznia 2022 roku. Problemem jest nie tylko opóźnione pożegnanie z bliską osobą, ale i koszty, które w takim wypadku wyraźnie rosną.Czy wiesz już, jak będziesz pochowany(a)?

W ostatnich dniach pobiliśmy kolejne smutne rekordy w liczbie zgonów osób chorujących na COVID-19. Dzienna liczba zmarłych już parokrotnie przekroczyła 700 osób w skali kraju.

Oczywiście dochodzą do tego także zgony z innych, dotychczas znanych nam powodów. Często także nadmiarowe - ze względu na trudniejszy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej czy z powodu odwoływania zaplanowanych wcześniej zabiegów i operacji.

Widać to także w Trójmieście, gdzie - podobnie jak przed rokiem - wydłużył się czas oczekiwania na pochówek.

Więcej pogrzebów - dopłata 880 zł za chłodnięTen problem dotknął panią Wioletę, która właśnie mierzy się ze stratą teściowej. Długość trwania procedury i jej koszty zaskoczyły naszą czytelniczkę.

- Moja teściowa zmarła 27 grudnia w Szpitalu Zakaźnym na COVID-19. Następnego dnia byliśmy już w Zieleni i pierwszy termin kremacji mieliśmy na 11 stycznia 2022 r. Okazało się, że to też dodatkowe koszty, bo chłodnia jest za darmo tylko przez pierwsze trzy dni. W naszym przypadku dopłata sięga 750 zł i 130 zł za "przełożenie zwłok" - opowiada pani Wioleta, czytelniczka Trojmiasto.pl. - Nie ma więc szans, byśmy zmieścili się w kwocie zasiłku pogrzebowego z ZUS-u, dopłacimy ok. 1,5 tys. zł, nie licząc kosztów chłodni oraz kamieniarza - dodaje.

Kremacja? Na pogrzeb poczekasz dłużejNajdłużej czeka się na kremację. Sprawdziliśmy to w Gdańsku i Gdyni w sylwestrowy poranek. Na tradycyjny pogrzeb na cmentarzu Łostowickim czekać trzeba do 11 stycznia 2022 r. Po kremacji na uroczystość możemy liczyć najwcześniej 14 stycznia 2022 r.

W Gdyni na kremację czeka się tak samo długo jak w Gdańsku, bo wszystkie cmentarze korzystają z jedynego krematorium na Srebrzysku.

Na pogrzeb tradycyjny, czyli bez kremowania zwłok, na cmentarzu Witomino można liczyć w przyszłym tygodniu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (222)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane