• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ośmiu Wspaniałych

O.K.
26 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Za ich przykładem wielu zmienia swoje postawy. To cenne, bo w społeczeństwie ludzi dobrych, oddanych innym, wszystkim będzie się lepiej żyć. W Gdańsku wręczono nagrody laureatom V gdańskiej edycji konkursu "Ośmiu Wspaniałych". Na finał ogólnopolski pojedzie Artur Jezionek, uczeń V LO w Gdańsku Oliwie.

W konkursie zapoczątkowanym 10 lat temu przez byłą poseł AWS z Warszawy Jolantę Fabisiak i 5 lat później uruchomionym również w Gdańsku przez byłą poseł AWS Ewę Sikorską-Trelę nagradzani są młodzi ludzie, którzy w sposób szczególny i bezinteresowny pomagają innym: osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, młodszym kolegom mającym kłopoty w szkole. Obecnie konkurs odbywa się już w 85 polskich miastach, tegoroczny finał ogólnopolski zaplanowano w Przemyślu 5-6 czerwca. W Gdańsku w tym roku do konkursu zgłoszono aż 71 osób - a ich działalność była na tyle interesująca, że oprócz wybranej "ósemki wspaniałych" przyznano aż dziesięć wyróżnień. Na finał ogólnopolski pojedzie 18-letni Artur Jezionek, uczeń V LO w Gdańsku Oliwie.

- Artur od dwóch lat jest wolontariuszem działającym przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - przedstawiał laureata prowadzący uroczystość Dariusz Wójcik. - Zaangażował się w program "Starszy Brat - Starsza Siostra", gdzie sprawdził się jako doskonały opiekun 26-letniego Zbyszka z mózgowym porażeniem dziecięcym. Jest dla niego oddanym przyjacielem i bratem. Nigdy nie skarży się na trudności związane z opieką nad Zbyszkiem, mimo tego, że jego podopieczny porusza się jedynie na wózku. Dowodem na jego oddanie jest to, że pojechał ze swoim niepełnosprawnym przyjacielem w góry, po to by dać mu trochę radości i pięknych przeżyć.

Jan Blok, 17-letni uczeń XII LO, aktywnie działa w Caritas"ie przy Katedrze Oliwskiej, niesie pomoc biednym i opuszczonym, pomaga w nauce słabszym kolegom. 18-letnia Faustyna Popkiewicz z Zespołu Szkół Łączności od 1,5 roku jest wolontariuszką przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, uczestniczy w programie "Starszy Brat - Starsza Siostra".

14-letnia Sylwia Hinc z gimnazjum nr 3 jest filarem szkolnego Klubu Dobrych Serc. 19-letnia Gabriela Jerszyńska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 działa aktywnie w szkolnym kole Caritas, gdzie organizuje pomoc dla uczniów swojej szkoły oraz parafian. 17-letnia Dorota Ciemna z IX LO jest druhną ZHP, ma pod opieką grupę zuchów. Nieobecny na uroczystości z powodu pobytu w szpitalu po operacji 19-letni Łukasz Kałęka z XII LO mimo swojej choroby pomaga słabszym. 15-letni Artur Próchnicki z gimnazjum nr 26 aktywnie działa w szkolnym kole Caritas, obdarowuje własnoręcznie wykonanymi zabawkami dzieci w szpitalach.

Konkurs Ośmiu Wspaniałych od trzech lat jest prowadzony również w Gdyni, trwają starania o jego rozpoczęcie w Sopocie. W tym roku w Gdańsku wśród wyróżnionych znalazła się już jedna sopocianka: uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, Anna Mikołajczak. Wraz z koleżankami: Sarą Katulską i Moniką Kadelską pomagają niepełnosprawnym, zbierają żywność. Pracowały też przy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i Mistrzostwach Świata w Tenisie na Wózkach.
Głos WybrzeżaO.K.

Opinie (28) 1 zablokowana

  • rośnie nowe pokolenie siłaczek i judymów:)
    fajnie bo bezinteresowni i pożyteczni dla innych słabszych jednym słowem prawdziwi świadomi obywatele
    takich promocji nigdy za wiele...

    • 0 0

  • Nie nalezy zatrzymywac!

    Ten kto chece sie poswiecac dla innych moze to robic swobodnie az siebie.
    Co jest nedopuszczalne jest to aby uzywac pienadzie i czas innych ludzi krozy tego robic nie chca.
    Zbrodnia jest zabierac z podatnikow pieniadze i zarazem szczycic się filantropizmem.
    Mamy swoje prawa jako urodzeni na tej Ziemi, bez znaczenia gdzie i kiedy. Nasze prawa sa takie jak Wolnosc poza innymi.
    Tak, jestem „samolubem” ale moje samolubstwo nie naraża innych na straty.

    • 0 0

  • brawo artur (ze tez nigdy nie wspomniales, ze dzialasz w ten sposob)! tak trzymaj, zreszta te slowa kieruje nie tylko do ciebie, ale calej "osemki" oraz innych pomocnych ludzi. milo wiedziec, ze w 21 wieku ktos jest jeszcze w stanie zebrac sie na gest dobrej woli.

    • 0 0

  • gratulacje
    oby takich ludzi jak najwięcej, którzy potrafią coś bezinteresownie zrobić dla innych

    • 0 0

  • Ł U K I

    Ł U K I powinien wygrac!!!!!!!!!!!!

    • 0 0

  • Ładnie

    Czyli bezinteresowność nie umarła. Ładnie

    • 0 0

  • ŁUKI ŁUKI ŁUKI ŁUKI !!!!!!!!!!!!! NAjlepszy z 8 Wszpanialych !!!!!

    • 0 0

  • Brawo dla kolegow i kolezanek z XII LO!!!

    Jestem zachwycony postawa moim kolegow i kolezanek z XII LO.Za ich dobre checi i posiwiecenie dla dobra ludzi potrzebujacych pomocy.Pozdrownia dla Lukasza...zdrowiej szybko!!!

    • 0 0

  • Do Paul 'a J. Gagalka

    Miałem przyjemność uczestniczyć w powoływaniu przez Panią poseł AWS Ewę Sikorską-Trelę w Gdańsku pierwszej edycji tego konkursu i wiem ile bezinteresownej pracy to kosztowało. Czytając wypowiedż Paul J. Gagalka i słysząc informacje o materialnym wspieraniu tego typu inicjatyw przez różnego rodzaju instytucje (rządowe, pozarządowe, osoby fizyczne i prawne prowadzące biznes, polityków różnych opcji itd.) to tylko można wyrobić sobie zdanie-komentarz jak ww.. Sami prowadzimy stowarzyszenie i zwracaliśmy i ciągle zwracamy się do wszystkich z pisemną prośbą o finansowe wsparcie naszych stałych działań i programów. Przesłaliśmy co najmniej kilkatysięcy takich pism. I co? Ano, niektórzy nawet odpisali, gratulując prospołecznej postawy i życząc sukcesów w tejże działalności, z "przykrością" informując, że w chwili obecnej nie dysponują odpowiednimi funduszami na takie cele. Na kolejną, przesłaną po kilku miesiącach, prośbę w ogóle już nie odpowiedzieli. Jak dotąd, funkcjonujemy głownie dzięki wolontariuszom i za to serdecznie należy im podziękować.
    Niestety, potwierdziła się stara Polska maksyma: "Biednemu zawsze wiatr wieje w oczy". No bo cóż będzie miał z tego rodzaju filantropii zastanawia się jeden czy drugi. Przecież nawet media tego nie nagłośnią, nie mówiąc o jakimś konkretnym poparciu dla swojego biznesu czy też w kolejnych wyborach. To przecież tylko jakieś tam chłopki chcą pokopać sobie piłke, czy staruszki pogimnastykować dla zdrowia, itd, itp. Rozterki są nawet wśród osób uważanych powszechnie za inteligentnych, ponieważ media serwują nam dookoła patologie, komu więc do głowy przychodzi , aby wspomóc profilaktykę. A my w swojej naiwności ciągle wierzymy, że mimo wszystko jest choć trochę inaczej, choćby z uwagi na możliwaość przekazania przez każdego z nas 1% od podatku dla wybranej organizacji p.p.

    • 0 0

  • Byłem

    BYŁEM TAM DOSTAŁEM DYPLOM USCISNELEM PANI ORGANIZATOR REKE ZOBACZYLEM POSŁOW I WYSZEDLEM :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane