• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oszustwo "na policjanta". 61-latka wyrzuciła przez okno ponad 100 tys. zł

piw
23 listopada 2023, godz. 11:50 
Opinie (315)
Policjant, który zadzwonił do 61-latki, był fałszywy. Prawdziwych policjantów o oszustwie poinformował 90-letni ojciec pokrzywdzonej. Policjant, który zadzwonił do 61-latki, był fałszywy. Prawdziwych policjantów o oszustwie poinformował 90-letni ojciec pokrzywdzonej.

61-latka z Zaspy wyrzuciła przez okno ponad 100 tys. zł. Kobieta była przekonana, że pomaga policji w rozbiciu szajki oszustów i chroni przed nimi swoje oszczędności. Policję zawiadomił o wszystkim 90-letni ojciec kobiety, który od razu domyślił się, że doszło do oszustwa.Jak przechowujesz oszczędności?

Przeważnie w tego typu sprawach ofiarami padają seniorzy. Tym razem to senior - 90-letni ojciec poszkodowanej - wykazał się chłodną głową i powiadomił o wszystkim policję. Niestety było już za późno, bo 61-latka wyrzuciła swoje oszczędności w reklamówce przez okno, a oszuści je zabrali.

Schemat działania przestępców w tego typu sprawach jest za każdym razem podobny.

Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się pod pracowników poczty i zdobywają adres. Następnie dzwoni fałszywy policjant i prosi o pieniądze, które mają pomóc w zatrzymaniu sprawców rzekomego oszustwa.

- Pieniądze mają być pozostawione we wskazanym miejscu lub przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć. Czasami oszuści proszą o wyrzucenie ich przez okno, jak było w tym przypadku - mówi Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Nie daj się oszukać, od razu dzwoń na policjęTu warto pamiętać o tym, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy ani też nie informują nikogo o prowadzonych działaniach. Jeśli odbierzemy telefon od nieznanej nam osoby z żądaniem wypłaty pieniędzy i przekazania ich policjantom, to możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem.Jak się zachować, gdy dostaniemy podobny telefon?
  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie pozostawiać ich w wyznaczonych miejscach ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy nawet zadzwonić na policję pod nr 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
piw

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (315)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane