• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Park rozrywki Majaland budzi sprzeciw mieszkańców Osowej

Ewelina Oleksy
16 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ile można budować 150 metrów drogi?
 • Mieszkańcy Osowej obawiają się, że park rozrywki Majaland sparaliżuje życie w ich dzielnicy.
 • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.
 • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.

Wydanie pozwolenia na budowę parku rozrywki Majaland w Osowej, na wysokości węzła OwczarniaMapka, stało się powodem protestów sporej grupy mieszkańców dzielnicy. Lokalna społeczność ma sporo argumentów przeciwko tej inwestycji. Emocje w tej sprawie są ogromne. Miasto odpiera zarzuty mieszkańców i zapowiada, że zorganizuje spotkanie, na którym "wyjaśni nieporozumienia".Czy obawy mieszkańców Osowej są uzasadnione?

Wieść o rozpoczęciu, od września, wartej 20 mln euro budowy parku rozrywki Majaland przy obwodnicy rozgrzała emocje nie tylko u dzieci.

Mieszkańcy dzielnicy Osowa, w której stanie atrakcja, nie szczędzą jej krytyki i mają wiele obaw, że dla nich będzie się ona wiązała m.in. z katastrofą komunikacyjną.

Inwestycja ma już pozwolenie na budowę. Ale mieszkańcy zaczęli licznie wyrażać swoje obawy wobec niej na lokalnych forach internetowych, a także na facebookowym koncie prezydent Gdańska.

Majaland ma mieć powierzchnię ok. 5 ha, z czego 1 ha zajmie budynek, a kolejne hektary przeznaczone będą na strefę atrakcji na świeżym powietrzu.

Mieszkańcy protestujący przeciwko tej inwestycji wskazują m.in., że:

 • budowa i działalność parku rozrywki spotęgują korki, które i tak są już duże, i zablokują obwodnicę, przez co będą ogromne problemy, by dostać się do domu i by się wydostać z dzielnicy;
 • nie było odpowiednich konsultacji w tej sprawie, "rozegrano ją po cichu";
 • wyłożenie planu zagospodarowania przestrzennego do wglądu i dyskusja publiczna w tym temacie nie były w ogóle nagłośnione, czego dowodem jest fakt, że nikt z mieszkańców nie wziął w tym udziału;
 • park spowoduje duży hałas w okolicy i mieszkanie w Osowej stanie się udręką;
 • brak będzie odpowiedniej infrastruktury drogowej, która odciąży węzeł OwczarniaMapka;
 • inwestycje towarzyszące, do których inwestor jest zobowiązany, to zmiany kosmetyczne, za małe względem realnych potrzeb.

Majaland działa w Kownatach. Podobny powstanie w Gdańsku


- Jestem mieszkanką Osowej i dopiero teraz dotarły do mnie przerażające wieści, że ma tu powstać ogromny park rozrywki. Osowa jest bardzo zakorkowana, nawet w weekend mamy problem ze zjazdem do Oliwy. Teraz ten park to będzie już istna katastrofa. Gdyby wiadomość była podana do publicznej informacji wcześniej i bardziej nagłośniona, myślę, że spotkałaby się od razu z dużym sprzeciwem - napisała pani Agnieszka, dodając, że w dzielnicy trudno znaleźć osobę zadowoloną z faktu budowy parku rozrywki. - Energylandia i inne parki są budowane poza granicami dużych miast. W Osowej mieszka kilkanaście tysięcy ludzi. Wielu z nas wybrało tę lokalizację ze względu na obecną tu ciszę i spokój. Hałas oraz ruch samochodowy będzie tak ogromny, że mieszkanie w tej dzielnicy będzie istnym koszmarem.
Inna mieszkanka, pani Małgorzata, dodaje:

- Mieszkam w Osowej od urodzenia. I pierwszy raz w życiu powiem, że czas się wyprowadzić. Główna ulica jest w okropnym stanie. To już jest wielki rollercoaster. Korki korkami, tylko szkoda, że nikt nie zapytał nas, mieszkańców, o zdanie.
 • To park rozrywki firmy Plopsa - Majaland Kownaty. W Gdańsku, w dzielnicy Osowa, powstanie podobny.
 • Mieszkańcy Osowej obawiają się, że park rozrywki Majaland sparaliżuje życie w ich dzielnicy.
 • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.
 • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.

Prezydent: "Konsultacje były nagłośnione. Nikt nie przyszedł"Prezydent Gdańska twierdzi tymczasem, że "konsultacje były odpowiednio nagłośnione", a o planach budowy parku rozrywki wiadomo od marca ubiegłego roku.

I faktycznie, 23 marca 2020 r. jako pierwsi napisaliśmy o tym projekcie w Trojmiasto.pl. Artykuł Belgowie chcą zbudować park rozrywki przy obwodnicy w Gdańsku przeczytano prawie 80 tys. razy, zgromadził też 340 komentarzy.

Być może jednak ze względu na to, że właśnie rozpoczynał się pierwszy lockdown związany z pandemią, mało kto potraktował te doniesienia serio.

- Ileż to ja już inwestycji nie przeżyłem, a to aquapark w Brzeźnie, a to oceanarium w Letnicy i kolejny temat, o którym za 3 lata nikt nie będzie pamiętał, zwłaszcza że na skutek obecnej sytuacji z wirusem firmy mogą szybko zmienić plany inwestycyjne - napisał wówczas jeden z naszych czytelników.
Reakcje naszych czytelników na zapowiedź budowy Majalandu w Osowej, zamieszczone pod artykułem z marca 2020 r. Reakcje naszych czytelników na zapowiedź budowy Majalandu w Osowej, zamieszczone pod artykułem z marca 2020 r.
- Projekt planu był wykładany do publicznego wglądu w dniach od 17.08.2020 do 14.09.2020 r. Na dyskusję publiczną zorganizowaną w Sali Akwen budynku NSZZ Solidarność 3.09.2020 r. poza projektantami nikt nie przybył. Do projektu planu wpłynęła jedna uwaga. Majaland dostał pozwolenie na budowę. Park inspirowany pszczółką Mają będzie jednym z największych tego typu obiektów na Pomorzu - poinformowała na Facebooku prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Dokąd na plac zabaw w Trójmieście? Lista miejscMieszkańcy odpowiadają, że o dyskusji publicznej nikt ich nie informował, a duży park rozrywki w dzielnicy mieszkalnej to fatalny pomysł.

- Ogłoszenie o wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu ukazało się w lokalnej prasie, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gdańsku, na stronie www.gdansk.pl, www.brg.gda.pl oraz na stronie FB Biura Rozwoju Gdańska. Dodatkowo każda osoba zainteresowana procedowaniem planu mogła zapisać się na newsletter i otrzymywać informacje na prywatny adres e-mail - przypomina Izabela Kozicka-Prus z gdańskiego magistratu. - Zainteresowanie planem było duże, wielu mieszkańców kontaktowało się z projektantami telefonicznie. Rada Dzielnicy Osowa była też standardowo informowana o postępach w procedurze planu i brała czynny udział w jego powstawaniu.

"Zagrożenie utrudnieniami w ruchu minimalne"Jak podkreśla urzędniczka, inwestycja umiejscowiona jest tuż przy Centrum RenkMapka, są to tereny przeznaczone pod zabudowę usługowo-przemysłową.

- W najbliższej okolicy nie ma domów mieszkalnych. Sam park zajmuje powierzchnię około 5 ha - obrazując: jest to teren o 1,5 ha większy niż plac Zebrań Ludowych. Teren jest obsługiwany z ul. Meteorytowej, która będzie rozbudowana plus przebudowa ronda i części drogi przez Majaland. Dojazd z obwodnicy zapewnia węzeł Owczarnia - odnosi się do zastrzeżeń mieszkańców urzędniczka. - Park rozrywki dla dzieci jest miejscem, które odwiedza się głównie w weekendy. Okolica przy parku to zabudowa typowo handlowo-usługowo-przemysłowa, czyli zagrożenie związane z utrudnieniami w ruchu jest minimalne - twierdzi.
W nieoficjalnych rozmowach urzędnicy natomiast nie kryją, że na wieść o protestach mieszkańców poczuli... rozgoryczenie. Bo inwestycja ich zdaniem świetnie się sprawdzi, jest robiona z myślą o dzieciach i nie powinna nikomu przeszkadzać.

Radny dzielnicy: Z taką falą sprzeciwu dawno się nie spotkałemJak mówi nam Bartosz Stefański, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, choć protestów społecznych w dzielnicy było dotychczas sporo (m.in. ws. Trasy Kaszubskiej czy kładki nad obwodnicą), to ten ws. Majalandu jest jednym z największych.

Bartosz Stefański, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, ma wiele uwag do zaplanowanej inwestycji.
Bartosz Stefański, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, ma wiele uwag do zaplanowanej inwestycji.
- Z taką falą sprzeciwu i krytyki dawno się nie spotkałem. Emocji jest dużo - przyznaje Stefański. - Obawy mieszkańców są uzasadnione. My też zostaliśmy zaskoczeni faktem ogłoszenia decyzji o pozwoleniu na budowę i tym, że przy tak istotnej i dużej inwestycji, która zdecydowanie wpłynie na jakość życia w dzielnicy, miasto kompletnie pominęło rozmowy z mieszkańcami w tej sprawie.
Rady Dzielnicy Osowa twierdzi, że o szczegółach inwestycji urzędnicy jej nie informowali. W 2018 r., gdy zmieniano plan zagospodarowania dla działki, na której ma powstać park rozrywki, nie mówiło się, że taka atrakcja tam powstanie. Mowa była raczej o funkcjach produkcyjnych.

- Dlatego jeszcze w poprzedniej kadencji Rada Dzielnicy nie przypuszczała, że pojawi się tam coś innego niż np. jakaś hala produkcyjna czy magazyn. O koncepcji parku rozrywki dowiedzieliśmy się w ubiegłym roku, z mediów. Zostaliśmy tym pomysłem zaskoczeni, podobnie jak faktem pominięcia rozmów z mieszkańcami - przyznaje Stefański.
Jak wskazuje radny, już teraz dzielnica zmaga się z poważnymi problemami komunikacyjnymi. Przykładów daleko szukać nie trzeba.

- Chociażby 1 czerwca, gdy mieszkańcy i turyści z okolicznych miejscowości jadą do zoo ul. SpacerowąMapka, to ta ulica stoi w korku, autobusy jeżdżą niezgodnie z rozkładami, a my nie mamy jak się wydostać z dzielnicy. Teraz z drugiej strony ma się pojawić park rozrywki, który 1 czerwca, ale nie tylko, będzie nam blokować drugi węzeł, i z Osowej naprawdę nie będzie się jak wydostać - wskazuje Stefański.
Czytaj też:

Obwodnica to już droga śródmiejska?Z zapewnień inwestora, jakie dotarły do Rady Dzielnicy, wynika, że Majaland będzie otwarty w takich godzinach, by nie potęgować korków. Czyli np. nie od godz. 7 czy 8, a od np. godz. 10.

- Inwestor uważa też, że jego ruch będzie głównie w weekendy. Ale to nie zmienia faktu, że np. w wakacje, czyli 2-3 miesiące w roku, ten ruch do parku rozrywki będzie na pewno duży. Tymczasem odcinek między ul. SłowackiegoMapka a Spacerową, który będzie tam drogą dojazdową, jest w top 3 najbardziej użytkowanych dróg w Polsce. Mamy tu ponad 100 tys. aut na dobę. W wakacje obwodnica na wys. Osowej co roku stoi - mówi Stefański.
 • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.
 • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.
 • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.

Inwestycja za ok. 90 mln zł, z tego tylko 1 mln zł na infrastrukturę drogowąZ informacji publicznej udostępnionej przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wynika, że inwestor parku rozrywki w Osowej na prace drogowe związane z dojazdem do atrakcji wyda 1,09 mln zł brutto.

Zakres robót drogowych:

 • przebudowa wlotu ul. MeteorytowejMapka do ronda przy ul. WodnikaMapka z wyspą dzielącą i chodnikiem oraz przebudową skrzyżowania z ronda jednopasowego na rondo turbinowe,
 • budowa odcinka chodnika o długości ok. 250 m.b.,
 • przebudowa odcinka ul. Meteorytowej,
 • budowa odcinka ul. GalaktycznejMapka o długości ok. 130 m.b.,
 • budowa i uruchomienie oświetlenia wraz z docelowym zasilaniem zgodnie z warunkami wydanymi przez GZDiZ,
 • budowa odwodnienia,
 • usunięcie wszelkich kolizji z infrastrukturą techniczną wynikających z prowadzonych robót,
 • odtworzenie i urządzenie zieleni,
 • tymczasowa organizacja ruchu na czas prowadzenia robót,
 • docelowa organizacja ruchu.


 • Zakres prac drogowych, jakie mają zostać zrealizowane.
 • Zakres prac drogowych, jakie mają zostać zrealizowane.
- Milion złotych na inwestycje drogowe, w skali 90 mln zł przeznaczonych na budowę parku, to jest procent. To jest nic. Powiedziałbym wręcz, że wygląda to absurdalnie "biednie" w stosunku do tego, jakie negatywne efekty przyniesie ze sobą Majaland. Ta inwestycja nie przyniesie nam żadnych rozwiązań infrastrukturalnych, nie rozwiąże problemów korków, nie przyniesie poszerzenia obwodnicy do trzech pasów. A my oczekujemy rozbudowy obwodnicy, bo już nie dajemy rady. Potrzeb komunikacyjnych mamy wiele - ubolewa Stefański.

Będzie spotkanie z władzami miastaRD Osowa chce spotkać się z władzami miasta i porozmawiać o planowanej inwestycji. Na razie zbiera informacje na jej temat na własną rękę.

- Wiemy, że będzie ciężko cokolwiek wynegocjować. Podpisanie zgody na budowę oznacza, że inwestor może wejść i zacząć budować nawet jutro. Stoimy więc na straconej pozycji, ale podejmiemy rozmowy i z władzami miasta, i z inwestorem. Rada Dzielnicy chce być i jest głosem mieszkańców i ma pełne prawo wyrazić swoje oczekiwania w momencie wprowadzania takich zmian w życiu mieszkańców dzielnicy - mówi Stefański.
24 czerwca przedstawiciele władz miasta mają zaplanowane spotkanie z mieszkańcami w Osowej w ramach "dzielnicowych wizyt" w różnych częściach Gdańska. Mieszkańcy dzielnicy liczą, że wtedy uda się im poruszyć temat parku rozrywki i uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania.

Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent ds. inwestycji, zapowiedział we wtorek, że zorganizuje oddzielne spotkanie w urzędzie w tej sprawie, na które zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron.

- Zawsze jesteśmy otwarci na rozmowę z mieszkańcami i ich przedstawicielami. W przyszłym tygodniu zorganizujemy spotkanie z Radą Dzielnicy w celu wyjaśnienia wszelkich nieścisłości i nieporozumień, jakie narosły wokół tej inwestycji - potwierdza Izabela Kozicka-Prus.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (1063)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane