• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Patent z Nowego Jorku sposobem na korki na Jasieniu?

Radosław
22 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Receptą na korki w pobliżu szkoły SP 85 na Jasieniu jest zdaniem naszego czytelnika odwrócenie ruchu na ul. Stolema. Receptą na korki w pobliżu szkoły SP 85 na Jasieniu jest zdaniem naszego czytelnika odwrócenie ruchu na ul. Stolema.

- Lata temu w Nowym Jorku jedna z firm kurierskich nakazała swoim kurierom tak planować trasy przejazdu, aby skręcać tylko w prawo. Nawet kosztem wydłużenia trasy. Ale dzięki takiemu rozwiązaniu mieli poruszać się szybciej, jednocześnie oszczędzając paliwo - pisze pan Radosław i proponuje podobne rozwiązanie na Jasieniu na zakorkowanych ulicach przy szkole SP 85Mapka.Czy odwrócenie ruchu na ul. Stolema rozładuje korki na Jasieniu?

Oto jego list:

Jako rodzic, który codziennie rano dowozi swoje dzieci do Szkoły Podstawowej nr 85 oraz Przedszkola Artystyczno-Językowego na Jasieniu, stojąc w korku, mam chwilę czasu, by się zastanowić, co go powoduje, i pomyśleć nad tym, jak można temu zaradzić.

Każdy z czytelników odwożących swoje dzieci, jak również spora grupa mieszkańców ul. StolemaMapka oraz ul. PólnicyMapka bardzo dobrze zna ten problem. W trakcie roku szkolnego w godzinach porannych na osiedlowych ulicach tworzy się mały korek, już od ronda z ul. Kartuską do skrzyżowania obydwu wcześniej wspomnianych ulic.

W żadnym wypadku nie chciałbym atakować rodziców odwożących swoich dzieci do szkoły, gdyż sam to robię, nawet jeżeli większość z nich swoje pociechy by zostawiła na zasadzie drive-thru, przejeżdżając obok budynku szkoły, gdyby tylko była taka możliwość.

Czytelnik proponuje, by ul. Stolema od ul. Damroki do skrzyżowania z ul. Pólnicy była ulicą jednokierunkowa. Czytelnik proponuje, by ul. Stolema od ul. Damroki do skrzyżowania z ul. Pólnicy była ulicą jednokierunkowa.
Przyczyną problemu jest przecinanie się ruchu dojazdowego do szkoły z tym wyjazdowym. Na wcześniej wspomnianym skrzyżowaniu pojazdy "dowożące" skręcają w lewo (z ul. Pólnicy w ul. Stolema), tym samym muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom z prawej strony (ul. Stolema, ale tam ruch nie jest taki duży), jak również pojazdom "wracającym" spod szkoły, jadących prosto ul. Pólnicy w stronę ul. Kartuskiej. A tych jest jednak już sporo.

I z tego powodu tworzy się korek.

Mój pomysł to mała zmiana organizacji ruchu na tych ulicach. Proponuję, aby ul. Stolema, na odcinku od ul. DamrokiMapka do wyżej wspomnianego skrzyżowania, była jednokierunkowa. Obecnie jest już jeden taki odcinek, ale w przeciwną stronę.

Takie proste rozwiązanie sprawi, że oba potoki ruchu ("odwożący" i "wracający") nie będą się ze sobą krzyżować.

Chcąc odwieźć swoje dziecko pod szkołę, będzie trzeba pojechać na wspomnianym skrzyżowaniu prosto (czyli trzeba dać pierwszeństwo tylko jednemu kierunkowi), zaś wracając spod szkoły, wystarczy skręcić tylko w prawo w stronę ul. Kartuskiej. Dzięki czemu wyjazd będzie płynniejszy.

Mój pomysł nie jest innowacyjny. Lata temu w Nowy Jorku jedna z firm kurierskich nakazała swoim kurierom tak planować trasy przejazdu, aby skręcać tylko w prawo. Nawet kosztem wydłużenia trasy. Ale dzięki takiemu rozwiązaniu mieli poruszać się szybciej, jednocześnie oszczędzając paliwo. Eksperyment ten, wedle mojej wiedzy, okazał się sukcesem.
Radosław

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (92)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane