Fakty i opinie

Pątnicy weszli na Golgotę. Wieczorem jeszcze raz przejdą przez Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

Od śmigusa i dyngusa do lanego poniedziałku

Tak przebiegała dzienna część misterium.


Od Dworu Artusa na Górę Gradową przeszli uczestnicy misterium męki pańskiej, które po raz kolejny odbyło się w w Gdańsku. Nocna odsłona misterium rozpocznie się o godz. 22 i potrwa do północy.Spektakl, który od tysiąca lat powtarzany jest w krajach chrześcijańskich w Wielki Piątek, w Gdańsku odbył się po raz 10.

Korowód aktorów wcielających się w bohaterów sądu nad Chrystusem, jego drogi na Golgotę oraz śmierci na krzyżu, przeszedł po południu przez miasto. Przy Dworze Artusa odegrano scenę sądu, potem odtwarzano sceny z drogi krzyżowej, by po godz. 15 zakończyć ceremonią na Górze Gradowej, która rokrocznie wciela się w Golgotę.

Po raz pierwszy jednak w historii gdańskiego misterium tym miejscu nie zakończyły się uroczystości ważne dla katolików. W piątek wieczorem, w okolicach Bastionu Św. Gertrudy zobacz na mapie Gdańska, odbędzie się bowiem druga odsłona misterium - tym razem nocna.

W nocnym misterium, które odbędzie się po raz pierwszy, podobnie jak w hiszpańskiej Andaluzji, zakapturzeni mężczyźni będą nieśli wielki krzyż.
W nocnym misterium, które odbędzie się po raz pierwszy, podobnie jak w hiszpańskiej Andaluzji, zakapturzeni mężczyźni będą nieśli wielki krzyż. wikipedia.org
Uczestnicy - pokutnicy będą nieśli duży, ciężki krzyż. Dźwigać go będzie na zmianę kilkudziesięciu mężczyzn, wszyscy jednolicie ubrani, z zakrytymi twarzami, bo pokuta jest anonimowa. Możliwe także są inne formy pokutne np. uczestniczący mogą nieść swoje mniejsze krzyże. Misterium nocne to wyzwanie nie tylko dla ducha, ale i ciała!

Przemarszowi towarzyszyć będą tradycyjne pieśni wielkopostne, śpiewane przez Chór Mieszczan Gdańskich pod kierunkiem Moniki Kaźmierczak i pod opieką artystyczną Cezarego Paciorka. Do kanonu pięknych, starych polskich pieśni związanych z cierpieniem, męką i śmiercią Jezusa Chrystusa należą: Ach mój Jezu, Dobranoc Głowo Święta, Jezu Chryste Panie miły, Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony, Krzyżu święty, Króla wznoszą się znamiona, Ludu mój ludu, Ogrodzie oliwny, Rozmyślajmy dziś, Wisi na krzyżu, Zawitaj Ukrzyżowany.

Pochód skrytych pod kapturami pątników oświetlać będzie naturalne światło pochodni, świec i lampionów.

Po drodze pokutnicy odwiedzą kościół św. Piotra i Pawła, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, kościół św. Barbary i Bazylikę Mariacką. W kościołach odbędzie się "pokłon krzyża", krótkie rozważania na temat relacji św. Piotra (człowieka) i Chrystusa (Boga), lamentacje Jeremiasza wykonane przez Chór. W dalszą drogę do pochodu dołączyć mogą chętni z odwiedzanych parafii. W bazylice Mariackiej wniesiony krzyż zostanie osadzony przy Grobie Pańskim, a zgromadzeni zaśpiewają wspólnie pieśń na zakończenie uroczystości, co nastąpi ok. północy.

Opinie (192) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.