Fakty i opinie

stat

Pingwin albinos w gdańskim zoo. Prawdopodobnie jedyny na świecie

Najnowszy artukuł na ten temat

Niezwykłe brzydale. W zoo urodziły się golce piaskowe

Mierzy 28 cm, waży 1,6 kg i jest prawdopodobnie jedynym takim zwierzęciem żyjącym w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Mowa o pingwinie tońcu, który cierpi na albinizm. Na świat przyszedł w gdańskim zoo zobacz na mapie Gdańska. W piątek pokazano go światu.Jak często chodzisz do zoo?

nie przepadam za zoo 7%
raz na kilka lat 47%
raz w roku 31%
dwa razy w roku 8%
kilka razy w roku 7%
zakończona Łącznie głosów: 2027
Pingwin albinos urodził się w połowie grudnia ubiegłego roku. Po czterech miesiącach władze Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego postanowiły pochwalić się tym wyjątkowym na skalę światową ptakiem.

- To osobnik, który na skutek mutacji genetycznej jest pozbawiony pigmentu gwarantującego kolor upierzenia, oczu i dzioba. Z naszej wiedzy wynika, że paręnaście lat temu w ogrodzie zoologicznym w Bristolu trzy lata żył pingwin albinos. Obecnie jednak żadne dane nie wskazują na to, aby w jakimkolwiek zoo na całym świecie znajdował się taki osobnik - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Albinizm nie jest dobrze odbierany przez zwierzęta. Dlatego wyjątkowy pingwin na razie żyje w oddzielnej zagrodzie z rodzicami i dwójką starszych osobników, które nie wykazują wobec niego agresji.

Imprezy dla zwierzaków w Trójmieście


Pingwin albinos żyje w oddzielnej zagrodzie z rodzicami i dwójką rówieśników.
Pingwin albinos żyje w oddzielnej zagrodzie z rodzicami i dwójką rówieśników. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl
- Minie jeszcze trochę czasu zanim rówieśnicy pingwina albinosa zrozumieją, że należy on do stada. Jak na razie patrzą na niego trochę ze zdziwieniem. W końcu kolor upierzenia, a raczej jego brak, jest dość wyjątkowy. Musimy otoczyć malucha wyjątkową opieką i zrobić wszystko, by był z nami jak najdłużej - podkreśla Tomasz Fiałkowski, opiekun ptaków w gdańskim zoo.
Wyjątkowego na skalę światową pingwina można zobaczyć w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym codziennie w godzinach 9-15. Do 31 marca za bilet zapłacimy 15 zł (normalny) i 10 zł za ulgowy. Od 1 kwietnia ceny te wzrosną o 10 zł.